2020 Championship Trails starting Sat 4 July


October

31st October - Millstone Moor

Hounds: 1. Cracking Last One 2. Huntsman's Nimrod 3. Blue Blaze 4. Showbiz 5. Hunter's Flame 6. Huntsman's Major
8 Ran Time 27.32

Maidens: 1. Our Man Mike 2. Foxparke Mo Farren 3. Blue Bolt 4. Foxparke Just Got It 5. Westgate Luther 6. Foxparke Golden Balls
13 Ran Time 27.52

Pups: 1. Cracking Last One Two 2. Jenny's Quest 3. Young Harry 4. Silver Dancer 5. Overwater Louie 6. Biff
11 Ran Time 16.40

Puppy Maidens: 1. Fly Me To The Moon 2. Imagine 3. Huntsman's prince 4. Foxparke Gouie Louie 5. Spring Music 6. Cogra Lad
6 Ran Time 17.58

Veterans: 1. Thorn Fire 2. Meadow Josie 3. Marlou 4. Thorn Dancer
4 Ran Time 16.40

27th October - Millstone Moor

Hounds: 1. Hunter's Flame 2. Showbiz 3. Cracking Last One 4. Huntsman's Major 5. Wait and See 6. Foxparke Mo Farren
24 Ran Time 28.19

Pups: 1. Cracking Last One Two 2. Young Harry 3. Biff 4. Foxparke Buggaboo 5. Bretton 6. Fly Me To The Moon
9 Ran Time 18.03

Open Maiden: 1. Imagine 2. Thorn Rose 3. Huntsman's Prince 4. Westgate Luther 5. Spring Music 6. Foxparke Shackalackaboomboom
9 Ran Time 16.43

26th October - Latrigg Top

Cancelled due to high becks and state of trail field

24th October - Buttermere

Cancelled due to adverse weather conditions

22nd October - Kirkland

Hounds: 1. Apache 2. Blue Blaze 3. Crazy 4. Our Man Mike  5. Miss Ava 6. Cracking Last One
7 Ran Time 30.45

Pups: 1. Young Harry 2. Cracking Last One Two 3. Biff 4. Eagle Rock 5. Foxparke Buggaboo 6. Bretton
9 Ran Time 19.47

Open Maiden: 1. Foxparke Jog On 2. Escape 3. Fly Me To The Moon 4. Imagine 5. Debonair 6. Foxparke Shackalackaboomboom
10 Ran Time 19.32

20th October - Buttermere

Hounds: 1. Crazy 2. Blue Blaze 3. Escape 4. Lady Grace 5. Jenny's Oracle 6. Huntsman's Novice
16 Ran Time 26.30

Pups: 1. Jenny's Quest 2. Young Harry 3. Bretton 4. Wait and See 5. Thorn Rose 6. Silver Dancer
11 Ran Time 16.53

Open Non-Winners: 1. Bluebell 2. Spring Music 3. Huntsman's Prince 4. Insane 5. Persian Jewel 6. Braveheart
12 Ran Time 17.52

Open Restricted: 1. Marlou 2. Black Eyed Mist 3. Thorn Fire 4. Showbiz 5. Insider 6. Canny Mover
12 Ran Time 16.40

18th October - Dubbs Lane

Hounds: 1. Huntsman's Nimrod 2. Jenny's Oracle 3. Mine 4. Monsoon 5. Copperfield 6. Denton Balboa
9 Ran Time 27.32

Maidens: 1. Zola 2. Ladybird 3. Blue Bolt 4. Overwater Flash 5. Foxparke Just Got It 6. Overwater Marvin
15 Ran Time 28.49

Pups: 1. Jenny's Quest 2. Canny Style 3. Young Harry 4. Overwater Louie 5. Eagle Rock 6. Lady Ava
7 Ran Time 22.48

Puppy Maiden: 1.Foxparke Jog On 2. Spring Music 3. Huntsman's Prince 4. Fly Me To The Moon 5. The Rat Pack 6. Black Edition
9 Ran Time 24.36

Open Restricted: 1. Marlou 2. Lady Grace 3. Thorn Dancer 4. Thorn Fire 5. Huntsman's Novice 6. Showbiz
15 Ran Time 19.43

17th October - Millstone Moor

Hounds: 1. Cracking Last One 2. Hunter's Flame 3. Babycham 4. Silver Mist 5. Apache 6. Silver Dusk
10 Ran Time 26.07

Pups: 1. Cracking Last One Two 2. Miss Ava 3. Wait and See 4. Foxparke Bugga Boo 5. Silver Dancer 6. Grange Rose
11 Ran Time 16.34

Open Maidens: 1. Ol Blue Eyes 2. Thorn Rose 3. Imagine 4. Foxparke Hooligan 5. Foxparke Tramp 6. Foxparke Shackalackaboomboom
8 Ran Time 17.16

Veteran: 1. Thorn Fire 2. Meadow Josie 3. Thorn Dancer
3 Ran Time 16.39

15th October - Kirkland

Hounds: 1. Crazy 2. Blue Blaze 3. Apache 4. Huntsman 5. Our Man Mike 6. Cracking Spirit
12 Ran Time 30.47

Pups: 1. Cracking Last One Two 2. Miss Ava 3. Foxparke Jog On 4. Tommy's Lass 5. Foxparke Bugga Boo 6. Spring Music
10 Ran Time 19.53

Open Maiden: 1. Foxparke Golden Balls 2. Foxparke Just Got It 3. Foxparke Shackalackaboomboom 4. Cogra Lad 5. Foxparke Tramp 6. Debonair
7 Ran Time 20.24


 
14th October - Latrigg

Hounds: 1. Huntsman's Nimrod 2. Huntsman's Novice 3. Hawkswood 4. Huntsman's Major 5. Jenny's Oracle 6. Overwater Flash.  
14 Ran Time 25.55

Pups: 1. Young Harry 2. Jenny's Quest 3. Overwater Louis 4. Thorn Rose 5. Summer Pride 6. Insane.  
9 Ran Time 17.58

Open Maiden: 1. Zola 2. Jubilee 3. Superstar 4. Menorah 5. Black Eyed Mist 6. Bluebell.  
7 Ran Time 17.43

Veteran: 1. Thorn Fire 2. Thorn Dancer 3. Meadow Josie 4. Marlou 5. Bewitched.  
6 Ran (5 finished), Time 16.17.

13th October - Dearham

Hounds: 1. Cracking Last One 2. Babycham 3. General James 4. Foxparke Mo Farren 5. Foxparke Billy Elliot 
6 Ran Time 28.42

Pups: 1. Cracking Last One Two 2. Wait and See 3. Foxparke Jog On 4. Silver Mist 5. Silver Dancer 6. Grange Rose
10 Ran Time 16.17

Open Restricted: 1. Showbiz 2. Blue Bolt 3. In The Red 4. Westgate Luther  5. Foxparke Jiggley Puff 6. Black Legend
7 Ran Time 16.48

11th October - Cumrew

Hounds; 1. Hunter's Flame 2. Crazy 3. General James 4. Huntsman's Major 5. Apache 6. Huntsman's Nimrod
13 Ran Time 32.26

Maidens: 1. Foxparke Parma Violet 2. Babyliss 3. Bewitched 4. Tommy's Lass 5. Foxparke Just Got It 6. Foxparke Golden Balls
18 Ran Time 35.50

Pups: 1. Overwater Louie 2. Miss Ava 3. Thorn Rose 4. Jenny's Quest 5. Biff 6. Bretton
23 Ran Time 24.16

Open Restricted: 1. Mine 2. Thorn Fire 3. Thorn Dancer 4. Huntsman's Novice 5. Insider 6. Blue Blaze
22 Ran Time 22.11

10th October - Dearham

Hounds: 1. Cracking Last One 2. Silver Dusk 3. Bob
4 Ran Time 29.24

Pups: 1. Cracking Last One Two 2. Grange Rose 3. Fly Me To The Moon 4. Silver Dancer 5. Imagine
5 Ran Time 16.55

Open Maidens: 1. Foxparke Billy Elliot 2. Foxparke Shackalackaboomboom 3. Oakbank Izzy 4. Debonair 5. Foxparke Hooligan 6. Foxparke Tramp
8 Ran Time 16.25

Open Restricted: 1. Release The Beast 2. Showbiz 3. In The Red 4. Meadow Spot 5. Foxparke Jiggley Puff 6. Solitaire
6 Ran Time 16.29

9th October - Kirkland

Hounds: 1. Crazy 2. Huntsman 3. Huntsman's Major 4. Huntsman's Novice 5. Prospect Spring 6. Jenny's Oracle
13 Ran Time 31.28

Pups: 1. Cracking Last One Two 2. Young Harry 3. Jenny's Quest 4. Miss Ava 5. Biff 6. Spring Music
11 Ran Time 19.28

Open Maidens: 1. Tommy's Lass 2. Zola 3. Escape 4. Monsoon 5. Bewitched 6. Black Eyed Mist
9 Ran Time 19.27

Open Restricted: 1. Nashville 2. Lady Grace 3. Blue Diamond 4. Insider 5. Blue Bolt 6. Zac
8 Ran Time 18.55

8th October - Seaton

Hounds: 1. General James 2. Meadow Josie 3. Babycham 4. Silver Dusk 5. Hawkswood 6. Westgate Luther
6 Ran Time 27.24

Pups: 1. Silver Dancer 2. Silver Mist 3. Imagine 4. Meadow Misty 5. Black Edition 6. Debonair
6 Ran Time 18.34

Open Restricted: 1. Bob 2. Release The Beast 3. Showbiz only three finished
5 Ran Time 21.22

6th October - Dearham

Hounds: 1. Cracking Last One 2. General James 3. Cracking Spirit 4. Silver Dusk 5. Babycham 6. Meadow Spot
11 Ran Time 29.03

Pups: 1. Grange Rose 2. Silver Dancer 3. Silver Mist 4. Wait and See 5. Imagine 6. Foxparke Jog On
16 ran Time 16.53

Open Maidens: 1. Foxparke Parma Violet 2. Foxparke Billy Elliot 3. Oakbank Izzy 4. Westgate Luther 5. Foxparke Hooligan 6. Foxparke Shakalacaboomboom
12 Ran Time 16.42

3rd October - HTA October Trails - Buttermere

Hounds: 1. Huntsman's Major 2. Blue Blaze 3. Jenny's Oracle 4. Crazy 5. Huntsman 6. Hunter's Flame
11 Ran Time 26.05

Maidens: 1 Monsoon 2. Overwater Marvin 3. Bewitched 4. Foxparke Mo Farren 5. Escape 6. Super Sun
22 Ran Time 28.24

Pups: 1. McBeth 2. Overwater Loui 3. Silver Dancer 4. Young Harry 5. Waite and See 6. Miss Ava
14 Ran Time 18. 24

Puppy Maidens: 1. Canny Style 2. Integrity 3. Insane 4. Huntsman's Prince 5. Spring Music 6. Cogra Lad
15 Ran time 18.35

Open Restricted: Void

Puppy Show Winner Bitches
1st Foxparke Jewel and Foxparke Hooligan

Puppy Show Winner Dogs
1st Foxparke Jewel and Foxparke Hooligan

Overall Winner - Dog Pup

1st October - Seaton

Hounds: 1. Babycham 2. General James 3. Silver Dusk 4. Apache 5. Meadow Josie 6. Cracking Last One
7 Ran Time 27.55

Pups: 1. Silver Dancer 2. Silver Mist 3. Cracking Last One Two 4. Foxparke Buggaboo 5. Meadow Misty
5 Ran Time 18.57

Open Non-Winners: 1. Foxparke Just Got It 2. Foxparke LOL 3. Foxparke Jog On 4. Black Edition 5. Cogra Lad
5 Ran Time 18.42

29th September - Buttermere

Hounds: 1. Huntsman's Novice 2. Huntsman 3. Cuckoo Lane 4. Huntsman's Major 5. Hawkswood 6. Blue Blaze
39 Ran Time 28.51

Pups: 1. Jenny's Quest 2. Bretton 3. Wait and See 4. Thorn Rose 5. McBeth 6. Young Harry
27 Ran Time 18.48

Open Restricted: 1. Thorn Fire 2. Thorn Dancer 3. Blackeyed Mist 4. In The Red 5. Marlou 6. Braveheart
24 Ran Time 17.01

28th September - Kirkland

Hounds: 1. Crazy 2. Our Man Mike 3. Apache 4. Mitredale Copper 5. Acorn 6. Tingle Creek
9 Ran Time 31.24

Pups: 1. Cracking Last One Two 2. Miss Ava 3. Biff 4. Mitredale Favour 5. Kinniside Sandy 6. Mitredale Fortune
7 Ran Time 20.32

Open Maidens: 1. Trev 2. Escape 3. Oakbank Izzy 4. Captain Jack
4 Ran Time 20.35

27th September - Stockdale

Hounds: 1. Cracking Last One 2. Mitredale Steel 3. Cracking Spirit 4. Huntsman's Nimrod 5. Babaycham 6. Prospect Spring
13 Ran Time 28.22

Senior Maidens: 1. Sultan 2. Foxparke Parma Violet 3. Amber Bay 4. Foxparke Mo Farren 5. Foxparke LOL 6. Super Sun
17 Ran Time 29.29

Pups: 1. Young Harry 2. Bretton 3. Silver Dancer 4. Jenny's Quest 5. Eagle Rock 6. Grange Rose
10 Ran Time 22.53

Puppy Maidens: 1. Thorn Rose 2. Estafan 3. Tommy's Lass 4. Imagine 5. Fly Me To The Moon 6. Foxparke Jog On
14 Ran Time 24.42

Open Restricted: 1. Hunter's Flame 2. Zulu 3. Kinniside Sam 4. Babyliss 4. Adele 6. Lady Grace
22 Ran Time 21.56

Veterans: 1. Thorn Fire 2. Meadow Josie 3. Persian Bay 4. Thorn Dancer 5. Menorah 6. Bewitched
11 Ran Time 22.06

26th September - Kirkland

Hounds: 1. Crazy 2. Huntsman 3. Huntsman's Major 4. Jenny's Oracle 5. Tingle Creek 6. Our Man Mike
9 Ran Time 31.09

Pups: 1. Miss Ava 2. Cracking Last One Two 3. Eagle Rock 4. Foxparke Bugga Boo 5. Biff 6. Kinniside Sandy
9 Ran Time 20.40

Open Maiden: 1. Kinniside Jacko 2. Zola 3. Red Mist 4. Oakbank Izzy 5. Escape 6. Solitair
10 Ran Time 20.12

Open Restricted: 1. Mitredale Copper 2. Overwater Marvin 3. Overwater Flash 4. Blue Diamond 5. ShowBiz
5 Ran Time 19.35

24th September - Seaton

Hounds: 1. Apache 2. General James 3. Huntsman's Novice 4. Silver Dust 5. Babychamp 6. Kinniside Sam
12 Ran Time 28.45

Pups: 1. Silver Dancer 2. Imagine 3. Biff 4. Cogra Lad 5. Foxparke Bugga Boo 6. Cracking Last One Two
14 Ran Time 23.23

Open Maiden: 1. In The Red 2. Westgate Luther 3. Hawkswood 4. Solitair 5. Bewitched 6. Foxparke Parma Violet
13 Ran Time 18.04

22nd September - Millstone Moor

Hounds: 1. Cracking Spirit 2. Canny Mover 3. Silver Mist 4. Cuckoo Lane 5. Cracking Last One 6. Babycham
18 Ran Time 26.29

Pups: 1. Cracking Last One Two 2. Wait and See 3. Imagine 4. Silver dancer 5. Thorn Rose 6. Bretton
10 Ran Time 17.06

Open Restricted: 1. Meadow Josie 2. Black Legend 3. Showbiz 4. Old Blue Eyes 5. Westgate Luther  6. Standby
15 Ran Time 16.48

21st September - Kirkland

Hounds: 1. Acorn 2. Blue Blaze 3. Crazy 4. Huntsman's Novice 5. Foxparke Mo Farren 6. Jenny's Oracle
18 Ran Time - 32.31

Pups: 1. Miss Ava 2. Young Harry 3. Foxparke Bugga Boo 4. Jenny's Quest 5. Eagle Rock 6. Foxparke Jog On
15 Ran Time - 20.38

Open Maidens: 1. Kinniside dan 2. Thorn Fire 3. Foxparke LOL 4. Tommy's Lass 5. Kinniside Jacko 6. Foxparke Parma Violet
20 Ran Time - 20.23

19th September - Helton Bitch Produce

Hounds: 1. Huntsman's Nimrod 2. Babychamp 3. Acorn 4. New Agenda 5. Cracking Last One 6. Cuckoo Lane
18 Ran Time 31.16

Maidens: 1. Blue Blaze 2. Thorn Fire 3. Overwater Flash 4. Overwater Marvin 5. Foxparke Golden Balls 6. Monsoon
30 Ran Time 33.31

Bitch Produce: 1. Lady Ava 2. Cracking Last One Two 3. Bretton 4. Jenny's Quest 5. Thorn Rose 6. Integrity
17 Ran Time 20.06

Open Pups: 1. Biff  2. Debonair 3. Eagle Rock 4. Young Harry 5. Fly Me To The Moon 6. Wait and See
15 Ran Time 20.33

Open Restricted: 1. Canny Mover 2. Lady Grace 3. Meadow Spot 4. Standby 5. Hunter's Flame 6. Black Legend
35 Ran Time 18.00

Puppy Show Results from Helton - Bitch Produce Trails

Dog Pups
1. JLS x Donna's Pride
2. JLS x Donna's Pride
3. Denton Razor x Tone

Bitch Pups
1. Denton Return x Delta Sparkle
2. Eden Rossi x Border Jasmine
3. Endure x Jenny's Rose

Champion
JLS x Donna's Pride

16th September - Lowick

Hounds: 1. Jenny's Oracle 2. Wild Gypsy 3. Huntsman's Major 4. Adele 5. Hawkswood 6. Mitredale Shadow
8 Ran Time 25.22

Remaining Trails cancelled

15th September - Oulton

Hounds: 1. Huntsman's Nimrod 2. Huntsman's Novice 3. Blue Blaze 4. General James 5. Crazy 6. Overwater Flash
19 Ran Time 35.24

Pups: 1. Foxparke Buggaboo 2. Cracking Last One Two 3. Meadow Misty 4. Silver Dancer 5. Biff 6. Silver Mist
7 Ran Time 19.42

Open Non Winners: 1. Imagine 2. Thorn Rose 3. Foxparke LOL 4. Foxparke Gooie Louie 5. Black Edition 6. Show Me The Way
10 Ran Time 18.49

14th September - Low Place

Hounds: 1. Cuckoo Lane 2. Prospect Spring 3. Mitredale Steel 4. Hawkswood 5. Red Mist 6. Apache
16 Ran Time 28.06

Pups: 1. Eagle Rock 2. Kinniside sandy 3. Canny Style 4. Mitredale Fortune 5. Summer Pride 6. Cogra Lad
7 Ran Time 20.57

Open Maiden: 1. Explore 2. Kinniside Jacko 3. Kinniside Dan 4. Blackeyed Mist 5. Oakbank Izzy 6. Solitair
12 Ran Time 18.51

13th September - Millstone Moor

Hounds: 10 Ran - Void (none got round)

Pups: 1. Wait and See 2. Overwater Loui 3. Miss Ava 4. Imagine 5. Silver Dancer 6. Foxparke Buggaboo
19 Ran Time 18.02

Open Maidens: 1. Foxparke Mo Farren 2. Thorn Fire 3. Foxparke Parma Violet 4. Foxparke LOL 5. Trev 6. Old Blue Eyes
11 Ran Time 18.10

Open Restricted: 1. Hunter's Flame 2. Silver Dusk 3. Nashville 4. Meadow Josie 5. Meadow Spot 6. Black Legend
10 Ran Time 17.37

12th September - Lowick

Hounds: 1. Cuckoo Lane 2. Jenny's Oracle 3. Hawkswood 4. Adele 5. Huntsman's Major 6. Mitredale Shadow
10 Ran Time 26.05

Pups: 1. Jenny's Quest 2. Miss Ava 3. Insane 4. Thorn Rose 5. Huntsman's Prince 6. Mitredale Fortune
10 Ran Time 18.10

Open Maidens: 1. Amber Bay 2. Red Mist 3. Oakbank Izzy 4. Show Me The Way 5. Super Star 6. Blackeyed Mist
10 Ran Time 18.15

Open Restricted: 1. Denton Balboa 2. Show Biz 3. Miterdale Copper 4. Valentino 5. Insider 6. Stand By
7 Ran Time 25.22

Veterans: 1. Persian Bay 2. Mysterious 3. Thorn Dancer 4. Spring Dazzler 5. Cassonova 6. Explore
8  Ran Time 17.46

10th September - Low Place

Hounds: 1. Cuckoo Lane 2. Mitredale Shadow 3. Kinniside Mick 4. Hawkswood 5. Mitredale Steel 6. Kinniside Sam
19 Ran Time 27.07

Pups: 1. Eagle Rock 2. Silver Dancer 3. Kinniside Sandy 4. Canny Style 5. Mitredale Favour 6. Biff
11 Ran Time 19.33

Open Restricted: 1. Thorn Dancer 2. Blackeyed Mist 3. Solitair 4. Oakbank Izzy 5. Hunter's Flame 6. Explore
12 Ran Time 19.01

10th September - Oulton

Hounds: 1. Huntsman's Nimrod 2. Huntsman's Novice 3. Crazy 4. Babycham 5. Bob 6. General James
17 Ran Time 36.06

Pups: 1. Overwater Louis 2. Jenny's Quest 3. Miss Ava 4. Silver Mist 5. Meadow Misty 6. Imagine
14 Ran Time 18.57

Open Maidens: 1. Overwater Flash 2. Spring Dazzler 3. Foxparke Shackalackaboomboom 4. Foxparke Mo Farren 5. Foxparke Parma Violet 6. Westgate Luther
12 Ran Time 18.54

8th September - Cold Fell

Hounds: 1. Acorn 2. Huntsman's Nimrod 3. Huntsman's Major 4. Crazy 5. Blue Blaze 6. Escape
19 Ran time 35.22

Pups: 1. Young Harry 2. Overwater Loui 3. Jenny's Quest 4. Insane 5. Wait n See 6. Cracking Last One Two
15 Ran Time 22.20

Open Maidens: Cancelled

Open Restricted: 1. Prospect Spring 2. Black Legend 3. Overwater Flash 4. Bewitched 5. Hunter's Flame 6. Overwater Marvin
24 ran Time 19.44

7th September - Lowick

Meeting Cancelled due to weather conditions and poor visibility

6th September - Wythop

Hounds: 1. Acorn 2. New Agenda 3. Eden Raya 4. Crazy 5. Cracking Last One 6. Trev
13 Ran Time 27.41

Pups: 1. Wait n See 2. Bretton 3. Imagine 4. Eagle Rock 5. Lady Ava 6. Cracking Last One 11
17 Ran Time 18.29

Open Maiden: 1. Our Man Mike 2. Tremour 3. Oakbank Izzy 4. Jubilee 5. Foxparke Parma Violet 6. Foxparke LOL
27 Ran Time 18.45

Open Restricted: 1. Cracking Spirit 2. Canny Mover 3. Black Legend 4. Blue Blaze 5. Marlou 6. Sultan
16 Ran Time 18.10

5th September - Lowick

Hounds: 1. Mitredale Shadow 2. Huntsman Novice 3. Cuckoo Lane 4. Jenny's Oracle 5. Huntsman Major 6. Copperfield
13 Ran Time 27.59

Pups: 1. Jenny's Quest 2. Miss Ava 3. Mitredale Fortune 4. Insane 5. Huntsman Prince 6. McBeth
12 Ran Time 19.18

Open Non Winners: 1. Estafan 2. Show Me The Way 3. Intensity 4. Eagle Rock 5. Braveheart 6. Thorn Rose
8 Ran 24.17

Open Restricted: 1. General James 2. Showbiz 3. Super Star 4. Tom Thumb 5. Valentino 6. Super Sun
10 Ran Time 19.49

Veterans: 1. Persian Bay 2. Explore 3. Mysterious 4. Spring Dazzler 5. Thorn Dancer 6. Yogi Bear
11 ran Time 19.00

3rd September - Low Place

Hounds: 1. Mitredale Shadow 2. Hawkwood 3. Kinniside Mick 4. Cuckoo Lane 5. Kinniside Sam 6. Mine
6 ran Time 28.17

Pups: 1. Mitredale Favour 2. Kinniside Sandy 3. Canny Style 4. Silver Dancer 5. Silver Mist 6. Mitredale Fortune
6 ran Time 22.23

Open Maidens: 1. Zulu 2. Kinniside Dan 3. Kinniside Jacko 4. Solitaire 5. Mysterious 6. Red Mist
9 Ran Time 19.32


2nd September - Wythop

Hounds: 1. Acorn 2. New Agenda 3. Crazy 4. Eden Raya 5. Wild Gypsy 6. Adel
21 Ran Time 28.02

Pups: 1. Wait n See 2. McBeth 3. Overwater Loui 4. Miss Ava 5. Imagine 6. Young Harry
26 Ran Time 18.20

Open Maiden: 1. Overwater Gemini 2. Oakbank Izzy 3. Amber Bay 4. Jubilee 5. Foxparke Palmer Violet 6. Our Man Mike
27 Ran Time 18.39

Veterans: 1. Thorn Fire 2. Bewitched 3. Persian bay 4. Meadow Josie 5. Marlou 6. Explore
10 Ran Time 18.50

31st  August  Whitehaven Classic - Kirkland

Hounds: 1. Crazy 2. Huntsman Major 3. Acorn 4. Mitredale Shadow 5. Cracking Last One 6. Mitredale Steel
12 Ran Time 34.21

Maidens: 1. Hawkswood 2. Overwater Marvin 3. Blue Blaze 4. Foxparke Palma Violet 5. Foxparke Golden Balls 6. Tingle Creek
23 Ran Time 35.46

Dog Produce: 1. Young Harry 2. Wait and See 3. Eagle Rock 4. Insane 5. Biff 6. Kinniside Sam
18 Ran Time 22.07

Open Pups: 1. Miss Ava 2. Jenny's Quest 3. Cracking Last One Two 4. Bretton 5. Overwater Loui 6. Tommy's Lass
11 Ran Time 24.08

Open Restricted: 1. Mine 2. Denton Bilboa 3. General James 4. Nashville 5. Hunter's Flame 6. Kinniside Jacko
38 Ran Time 20.36

29th August - Shap

Hounds: 1. Huntsmanís Nimrod, 2. Huntsmanís Novice, 3. Copperfield, 4. Huntsman, 5. Wild Gypsy, 6. Cuckoo Lane. 
13 Ran Time 33.08.

Maidens: 1. Canny Mover, 2. Superson, 3. Amber Bay, 4. Superstar, 5. Oakbank Izzy, 6. Artemis. 
11 Ran Time 33.47.

Pups: 1. Meadow Misty, 2. Insane, 3 = dead heat, Canny Style & Show me the Rose, 5. The Rat Pack, 6. Thorn Rose. 
12 Ran Time 22.43.

Open Restricted: 1. Insider, 2. Lady Grace, 3. Monsoon, 4. Release the Beast, 5. Showbiz, 6. Hunterís Flame.
13 Ran Time 20.02.

Veterans: 1. Thorn Fire, 2. Persian Bay, 3. Bewitched, 4. Meadow Josie, 5. Spring Dazzler, 6. Marlou.  
13 Ran Time 19.30.

Sat 29th - Dearham

Hounds: 1. Cracking Last One 2. Mitredale Shadow 3. General James 4. Babycham 5. Silver Dusk 6. Bob
9 Ran Time 29.35

Pups: 1. Silver Dancer 2. Foxparke BuggaBoo 3. Mitredale Fortune 4. Silver Mist 5. Cracking Last One Two 6. Mitredale Favour
10 Ran Time 17.26

Open Maiden: 1. Babyliss 2. Foxparke Shackalackaboomboom 3. Foxparke LOL 4. Some Lad 5. Debonaire 6. Foxpark Palmer Violet
15 Ran Time 16.37

Thurs 27th - Fellside

Hounds: 1. Huntsman Nimrod 2. Eden Raya 3. Mitredale Steel 4. Adele 5. New Agenda 6. Copperfield
16 Ran Time: 27.27

Pups: 1. Overwater Louie 2. Macbeth 3. Silver Dancer 4. Tommy's Lass 5. Biff 6. Spring Music
19 Ran Time: 20.38

Open Restricted: 1.Cuckoo Lane 2. Sultan 3. Insider 4. Showbiz 5. Overwater Robert 6. Oakbank Izzie
28 Ran Time: 21.14 

Wed 26th August Potters Park

Hounds: 1. Acorn 2. Huntsmans Novice 3. Crazy 4. Blue Blaze 5. Kinniside Mick 6. Hawkswood
16 Ran Time: 29.07

Pups: 1. Miss Ava 2. Wait n See 3. Jennys Quest 4. Foxparke Bugga Boo 5. Eagle Rock 6. Foxparke Jog On
13 Ran Time: 17.01

Open Maiden: 1. Zack 2. Foxparke Hooligan 3. Some Lad 4. Foxeparke Shakerlackerboomboom 5. Zulu 6. Thorn Fire
17 Ran Time: 16.56

Open Restricted: 1. Nashville 2. Hunters Flame 3. Black Legend 4. Foxparke Jiggery Puff 5. Thorn Dancer 6. Eagle Hope
8 Ran Time: 16.10

Tue 25th August Dearham

Hounds: 1. Mitredale Shadow 2. Cracking Spirit 3. General James 4. Cracking Last One 5. Babycham 6. Bob
14 Ran Time: 30.27

Pups: 1. Cracking Last One II 2. Silver Mist 3. Silver Dancer 4. Grange Rose 5. Fly Me To the Moon 6. Debonaire
12 Ran Time: 17.11

Open Restricted: 1. Wild Gypsy 2. Prospect Spring 3. Tom Thumb 4. Showbiz 5. In The Red 6. Eden Raine
15 Ran Time: 16.10

Sat 22nd - Ponsonby - Dog Produce

Hounds: 1. Best Mate (only 1 finished)
19 Ran Time: 35.44

Maidens: 1. Overwater Gemini 2. Superstar 3. Monsoon 4. Sultan 5. Solitair 6. Foxpark Just Got It
32 Ran Time: 33.54

Dog Produce: Void (under time)

Open Pups: Void (under time)

Open Restricted: Void (under time)


Wed 19th - Oulton

Hounds: 1. Babycham; 2. Jenny's Oracle 3. Huntsman Nimrod 4. Cracking Spirit 5. Huntsman Novice 6. Silver Dusk
8 Ran Time: 41.50

Pups: 1. Cracking Last One 11 2. Silver Dancer 3. Meadow Misty 4. Silver Mist 5. Jenny's Quest 6. Show Me The Way
10 Ran Time: 19.34

Open Restricted: 1. Meadow Josie 2. Black Legend 3. Showbiz 4. Tom Thumb 5. Insider 6. Eden Raine
8 Ran Time: 19.36

Tues 18th - Wythop

Hounds: 1. Miterdale Steel  2. Acorn  3. Lady Grace  4. Overwater Sully  5. Copperfield  6. Bewitched.   
12 Ran. Time 32.32

Pups: 1. Bretton  2. Miss Ava  3. Macbeth  4. Shiraz  5. Overwater Louie  6. Young Harry.
15 Ran. Time 21.24

Open Maidens: 1. Sultan 2. Overwater Robert  3. Babyliss  4. Hawkswood  5. Jubilee 6. Explore.  
28 Ran. Time 19.35

Open Restricted: 1. New Agenda  2. Denton Balboa  3. Super Sun  4. Overwater Flash 5. Best Mate  6. Dairy Lightning.  
15 Ran. Time 17.48
 
Mon 17th - Potterís Park
 
Hounds: 1. Limber  2. Huntsman  3. Blue Blaze  4. Huntsmanís Novice  5. General James 6. Crazy.  
15 Ran. Time 30.06

Pups: 1. Miss Ava  2. Foxparke Buggaboo  3. Jennyís Quest  4. Foxparke Tiny Tim 5. Miterdale Fortune  6. Foxparke Gooey Louie.  
7 Ran. Time 19.15

Open Non-Winners: 1. Foxparke Shakalakaboomboom  2. Foxparke Jog On  3. Thorn Rose  4. Miterdale Favour  5. Foxparke Just Got It  6. Lady Ava.  
10 Ran. Time 17.29

All-In: 1. Kinniside Mick  2. Black Legend  3. Hunterís Flame  4. Thorn Fire  5. Kinniside Sam 6. Blue Bolt.  
13 Ran. Time 16.44

Sun 16th - Fellside
 
Hounds: 1. Miterdale Steel  2. Huntsmanís Nimrod  3. Eden Raya  4. Canny Mover 5. Jenny's Aura  6. Adele.  
13 Ran. Time 29.05

Pups: 1. Young Harry  2. Bretton  3. Tommyís Lass  4. Overwater Louie  5. Grange Rose 6. Biff.  
17 Ran. Time 21.45

Open Maidens: 1. Overwater Marvin  2. Overwater Robert  3. Overwater Flash  4. Monsoon 5. Oakbank Izzie  6. Zulu. 
32 Ran. Time 21.19

Open Restricted: 1. Copperfield  2. Nashville  3. Super Sun  4. Lady Grace  5. Dairy Lightning  6. Cuckoo Lane. 
17 Ran. Time 21.05

Sat 15th - Redmain
 
Hounds: 1. Miterdale Shadow  2. Babycham  3. Meadow Spot  4. Mystery Bound 5. Forlorn Spring  6. Cracking Last One.  
17 Ran. Time 27.33

Maidens: 1. Olí Blue Eyes  2. Blue Bolt.  
3 Ran (2 finished). Time 36.10

Pups: 1. Foxparke Bugaboo  2. Cracking Last One Two  3. Shiraz  4. Silver Dancer 5. Silver Mist  6. Miterdale Fortune.  
12 Ran. Time 19.42

Puppy Maidens: 1. Debonair  2. Thorn Rose  3. Miterdale Favour  4. Imagine. 
5 Ran (4 finished). Time 22.24

Open Restricted: 1. Silver Dusk  2. Meadow Josie  3. Miterdale Proper  4. Hunterís Flame 5. Showbiz  6. Blue Blaze. 
9 Ran. Time 19.15

Thurs 13th - Oulton
 
Hounds: Void Ė over Time. 8 Ran.

Pups: 1. Silver Mist  2. Lady Ava  3. Silver Dancer  4. Foxparke Gooey Louie. 
9 Ran (4 finished). Time 24.13

Open Non-Winners: Void Ė over Time.  8 Ran.

Veterans: 1. Thorn Fire  2. Eden Rossi  3. Spring Dazzler  4. McCoy. 
4 Ran. Time 21.21

Wed 12th - Cold Fell
 
Hounds: 1. Huntsmanís Nimrod  2. Acorn  3. Crazy  4. Blue Blaze  5. Jenny's Aura 6. Huntsmanís Novice. 
18 Ran. Time 30.31

Pups  1. Young Harry  2. Jennyís Quest  3. Macbeth  4.  Overwater Louis  5. Huntsman's Prince  6. Bretton.  
14 Ran. Time 20.00

Open Maidens: 1. Dairy Lightning  2. Zulu  3. Overwater Robert  4. Oakbank Izzy  5. Bublť  6. Bewitched.   
14 Ran. Time 19.22

Open Restricted: 1. Eden Raya  2. Denton Balboa  3. Lillian  4. Wild Gypsy  5. PersianJewel  6. Supersun . 
15 Ran. Time 18.15
 
Tues 11th - Redmain
 
Hounds: 1. Miterdale Shadow  2. Babycham  3. Mystery Bound  4. Forlorn Spring  5. General James  6. Meadow Spot.  
8 Ran. Time 27.45

Pups: 1. Shiraz  2. Wait Ďní See  3. Cracking Last One Two  4. Silver Dancer  5. Silver Mist 6. Miterdale Fortune. 
11 Ran. Time 19.24

Open Non-Winners: 1= Foxparke Parma Violet and Foxparke Mo Farren  3. Foxparke Just Got It  4. Imagine  5. Thorn Rose  6. Foxparke Shakalakaboomboom.  
12 Ran. Time 19.19

Open Restricted: 1. Bob  2. Miterdale Copper  3. Showbiz  4. Hunterís Flame  5. Foxparke Jiggly Puff  6. not claimed.  
12 Ran. Time 19.37

Mon 10th - Calebreak
 
Hounds: 1. Huntsmanís Nimrod  2. Limber  3. Copperfield  4. Cuckoo Lane  5. Adele 6. Huntsmanís Major.  
16 Ran. Time 30.32

Pups: 1. Young Harry  2. Bretton  3. Eagle Rock  4. Jenny's Quest  5. Tommy's Lass 6. Grange Rose.  
17 Ran. Time 23.21

Open Restricted: 1. Prospect Spring  2. Huntsmanís Novice  3. Super Sun  4. Lillian 5. Tremor  6. Solitaire.  
28 Ran. Time 21.23

Sat 8th - Premier Trails Ė Tallentire Hill.

Hounds: 1. Miterdale Shadow  2. Acorn  3. Limber  4. Forlorn Spring  5. Babycham 6. Mystery Bound.  
13 Ran. Time 28.08

Maidens: 1. Cracking Spirit  2. Hawkswood  3. Foxparke Mo Farren  4. Blue Blaze 5. Foxparke Parma Violet  6. Kinniside Dan.  
19 Ran. Time 29.10

Pups: 1. Wait Ďní See  2. Cracking Last One Two  3. Jennyís Quest  4. Overwater Louie 5. Silver Dancer  6. Kinniside Sandy.  
 9 Ran. Time 20.07

Puppy Maidens: 1. Bretton  2. Shiraz  3. Meadow Misty  4. Thorn Rose  5. Foxparke Gooey Louie  6. Miterdale Fortune.  
16 Ran. Time 21.04

Open Restricted: 1. Kinniside Mick  2. General James  3. Kinniside Sam  4. Meadow Spot 5. Foxparke Shakalakaboomboom  6. Overwater Robert.  
23 Ran. Time 18.33

Veterans: 1. Thorn Fire  2. Marlou  3. Meadow Josie  4. Ladybird  5. Dairy Lightning 6. McCoy.  
13 Ran. Time 18.42

Wed 5th at Cold Fell was cancelled because the trailers could not get round in the bad weather.

 
Tues 4 - Bridekirk

Hounds: 1. Miterdale Shadow  2. Babycham  3. Opal  4. Crazy  5. Kinniside Jacko 6. Silver Dusk.  
19 Ran. Time 26.02

Pups: 1. Cracking Last One Two  2. Wait Ďn' See  3. Overwater Louie  4. Silver Dancer 5. Foxparke Buggaboo  6. Silver Mist.  
15 Ran. Time 18.12

 Open Maidens: 1. Cracking Spirit  2. Thorn Fire  3. Solitaire  4. Overwater Robert 5. Overwater Flash  6. McCoy.  
17 Ran. Time 18.11

Sun 2 - Calebreak
 
Hounds: 1. Huntsmanís Nimrod  2. Acorn  3. Adele  4. Cuckoo Lane  5. Huntsman 6. Our Man Mike.  
19 Ran. Time 29.10

Pups: 1. Young Harry  2. Canny Style  3. Shiraz  4. Bretton  5. GRange Rose  6. Eagle Rock
23 Ran. Time 23.05

Open Maidens: 1. Canny Mover  2. High Glen  3. Overwater Robert  4. Bewitched 5. Tremor  6. not claimed. 
24 Ran. Time 22.34

Open Restricted: 1. Eden Raya  2. Prospect Spring  3. New Agenda  4. Super Sun 5. Solitaire  6. Queen. 
20 Ran. Time 21.28

Sat 1 - Bridekirk
 
Hounds: 1. Miterdale Shadow  2. Babycham  3. Silver Dusk  4. Opal  5. Forlorn Spring 6. Mystery Bound.  
22 Ran. Time 26.45

Maidens: 1. Kinniside Jacko  2. Tom Thumb  3. Blue Bolt  4. Zola  5. Kinniside Molly.
6 Ran (5 finished). Time 30.16

Pups: 1. Cracking Last One Two  2. Wait Ďn' See  3. Foxparke Buggaboo  4. Silver Dancer 6. Silver Mist  6. Kinniside Sandy.  
10 Ran. Time 18.43

Puppy Maidens: 1. Show Me the Rosť  2. Thorn Rose  3. Insane  4. Meadow Misty 5. Intensity  6. Miterdale Fortune.  
8 Ran. Time 20.46

Veterans: 1. Ladybird  2. Dairy Lightning  3. Thorn Fire  4. Marlou  5. Thorn Dancer 6. McCoy.  
7 Ran. Time 19.05

Thurs 30 July - The Flatts. Grasmere

Hounds: 1. Jennyís Delight  2. Hawkswood  3. Jenny's Aura  4. Marlou  5. Overwater Sully 6. Cuckoo Lane.  
8 Ran. Time 33.33

Pups: 1. Grange Rose  2. Tommyís Lass  3. Jenny's Quest  4. Overwater Louie  5. Miss Ava  6. Insane.   
9 Ran. Time 21.27

Open Maidens: 1. Super Sun  2. Olí Blue Eyes  3. Ladybird  4. Monsoon  5. Overwater Marvin  6. Oakbank Izzy. 
21 Ran. Time 20.34
 
Wed 29 July - Cold Fell

Hounds: 1. Huntsmanís Nimrod  2. Acorn  3. Miterdale Steel  4. Huntsman  5. Our Man Mike  6. Apache.  
14 Ran. Time 30.45

Pups  1. Jennyís Quest  2. Macbeth  3. Canny Style  4. Spring Music  5. Huntsman's Prince 6. Miterdale Favour.  
14 Ran. Time 20.54

Open Maidens: 1. Blue Blaze  2. Zulu  3. Canny Mover  4. Foxparke Parma Violet 5. Kinniside Molly  6. Foxparke Mo Farren. 
 24 Ran. Time 19.21

Open Restricted: 1. New Agenda  2. Queen  3. Eden Raya  4. Adele  5. Nashville  6. Tingle Creek.  
20 Ran. Time 18.34

Tues 28 July - Bridekirk

Hounds: 1. Miterdale Shadow  2. Cracking Spirit  3. Forlorn Spring  4. Silver Dusk  5. Opal 6. Copperfield.  
23 Ran. Time 27.54

Pups: 1. Wait 'n' See  2. Cracking Last One Two  3. Silver Dancer  4. Silver Mist  5. Shiraz 6. Foxparke Jog On.  
19 Ran. Time 19.52

Open Restricted: 1. Miterdale Copper  2. Tom Thumb  3. Black Legend  4. Solitaire 5. McCoy  6. Showbiz.  
11 Ran. Time 17.37

Sun 26 July - Helton Fell

Hounds: 1. Huntsmanís Nimrod  2. Cuckoo Lane  3. Miterdale Shadow  4. Wild Gypsy 5. Babycham  6. Cracking Last One.  
17 Ran. Time 30.35

Maidens: 1. Trev  2. Canny Mover  3. Eden Raya  4. Babyliss  5. Sultan  6. Amber Bay.
16 Ran. Time 32.11

Pups: 1. Young Harry  2. Wait Ďn' See  3. Silver Dancer  4. Biff  5. Silver Mist  6. Eagle Rock.         
21 Ran. Time 21.33

Open Non-Winners: 1. Bretton  2. Tremor  3. Tommyís Lass  4. Foxparke Parma Violet 5. Foxparke Mo Farren  6. Miterdale Favour.  
25 Ran. Time 19.11

All-In: 1. Adele  2. New Agenda  3. Huntsmanís Novice  4. Marlou  5. Persian Bay 6. Hunterís Flame.  
28 Ran. Time 18.19

Sat 25 July - Lorton

Hounds: 1. Acorn  2. Kinniside Mick  3. Hawkswood  4. Crazy  5. Copperfield  6. Best Mate.
22 Ran. Time 30.17

Pups: 1. Kinniside Sandy  2. Overwater Louise  3. Thorn Rose  4. Miss Ava  5. Miterdale Favour  6. Schwarzenegger.  
8 Ran. Time 24.37

Open Maidens: 1. Foxparke Rambling Rose  2. Superstar  3. Kinniside Jacko  4. Overwater Flash  5. Kinniside Dan  6. Zola.  
22 Ran. Time 21.20

Veterans: 1. Jennyís Delight  2. Thorn Fire  3. Ladybird  4. Eden Rossi  5. McCoy  6. Kaiser Sosa.  
8 Ran. Time 21.27

Thurs 23 July - Dearham

Hounds: 1. Miterdale Shadow  2. Acorn  3. Silver Dusk  4. Cracking Last One  5. Babycham  6. Mystery Bound.  
14 Ran. Time 29.41

Pups: 1. Silver Dancer  2. Silver Mist  3. Wait and See  4. Cracking Last One Two  5. Shiraz  6. Miterdale Fortune.  
19 Ran. Time 16.16

Open Restricted: 1. Copperfield  2. Solitaire  3. Best Mate  4. Wild Gypsy  5. Hunterís Flame  6. Black Legend.   
15 Ran. Time 16.26

Veterans: 1. Thorn Dancer  2. McCoy  3. Mysterious  4. Spring Dazzler  5. Starlight 6. Grange Music.  
6 Ran. Time 16.55

Tues 21 July - Dearham

Hounds: 1. Mystery Bound  2. Babycham  3. Silver Dusk  4. Forlorn Spring  5. Miterdale Shadow  6. Bob.  
9 Ran. Time 31.47

Pups: 1. Silver Dancer  2. Silver Mist  3. Shiraz  4. Miterdale Fortune  5. Cracking Last One Two  6. GRange Rose. 
11 Ran. Time 17.23

Open Maidens: 1. Blue Diamond  2. Cracking Spirit  3. Bronco  4. In the Red  5. Trev 6. Olí Blue Eyes.  
15 Ran. Time 17.13

Mon 20 July - Potterís Park

Hounds: 1. Crazy  2. Hawkswood  3. Limber  4. Kinniside Sam  5. Kinniside Mick 6. Jennyís Oracle.  
6 Ran. Time 29.46

Pups: 1. Jennyís Quest  2. Foxparke Bugaboo  3. Foxparke Jog On  4. Miss Ava 5. Foxparke Gooey Louis  6. Tiny Tim.  
6 Ran. Time 17.54

Open Maidens: 1. Blue Bolt  Kinniside Molly  3. Escape  4. Kinniside Meg  5. Ladybird 6. Foxparke Twilight. 
6 Ran. Time 18.05

All-In: 1. Apache. 2. Mine. 3. Foxparke Jiggly Puff. 4. Foxparke Parma Violet. 5. Foxparke Hooligan. 6. F. Shakalakaboomboom. 
6 Ran. Time 16.57

Sun 19 July - Helton

Hounds: 1. Miterdale Shadow  2. Miterdale Steel  3. Huntsmanís Nimrod  4. Best Mate 5. Cracking Last One  6. Acorn.  
24 Ran. Time 32.07

Pups: 1. Biff  2. Black Edition  3. GRange Rose  4. Estefan  5. Sue  6. Debonair.  
35 Ran. Time 21.47

Open Maidens: 1: Eden Raya  2. Persian Jewel  3. Super Sun  4. Artemis  5. Tremor 6. Overwater Robert.  
50 Ran. Time 18.46

All-In: 1. New Agenda  2. Nashville  3. Bob  4. Denton Balboa  5. Copperfield  6. Adele. 
31 Ran. Time 18.31

Thurs 16 July - Wardhall

Hounds: 1. Miterdale Shadow  2. Silver Dusk  3. Cracking Last One  4. Babycham  5. Cuckoo Lane  6. Mystery Bound.  
12 Ran. Time 26.59

Pups: 1. Foxparke Bugaboo  2. Silver Mist  3. Silver Dancer  4. Meadow Misty  5. Wait Ďní See  6. Shiraz.  
19 Ran. Time 16.54

Open Restricted: 1. Denton Balboa  2. Solitaire  3. Showbiz  4. Hunterís Flame  5. Overwater Robert  6. Muse.  
17 Ran. Time 16.00

Veterans: 1. Thorn Fire  2. Thorn Dancer  3. Spring Dazzler  4. Marlou  5. Starlight 6. McCoy.  
7 Ran. Time 16.53

Tues 14 July - Wardhall

Hounds: 1. Babycham  2. Best Mate  3. Mystery Bound  4. Silver Dusk  5. General James 6. Miterdale Shadow.  
13 Ran. Time 26.35

Pups: 1. Silver Mist  2. Silver Dancer  3. Wait Ďn' See  4. Cracking Last One Two  5. Meadow Misty  6. Shiraz.  
11 Ran. Time 16.41

Open Maidens: 1. Tom Thumb  2. Cracking Spirit  3. Oakbank Izzy  4. Solitaire  5. Blue Bolt 6. Artemis.  
17 Ran. Time 16.30

All-In: 1. Release the Beast  2. Bob  3. Apache  4. Hunterís Flame  5. Kaiser Sosa  6. Captain Jack.  
7 Ran. Time 16.42

Sat 11 July - Potterís Park

Hounds: 1. Limber  2. Best Mate  3. Acorn  4. Miterdale Steel  5. Crazy  6. Hawkswood.
24 Ran. Time 28.21

Pups: 1. Jennyís Quest  2. Foxparke Bugaboo  3. Foxparke Jog On  4. Wait 'n' See  5. Silver Dancer  6. Kinniside Sandy.  
32 Ran. Time 18.01

Open Maidens: 1. Nashville  2. Foxparke Parma Violet  3. Blue Diamond  4. Foxparke Mo Farren  5. Foxparke Rambling Rose  6. Blue Bolt.  
24 Ran. Time 17.08

Open Restricted: 1. General James  2. Overwater Flash  3. Miterdale Copper  4. Silver Dusk  5. Hunter's Flame  6. Foxparke Jiggly Puff.  
16 Ran. Time 16.43

Veterans: 1. Thorn Fire  2. Jennyís Delight  3. Thorn Dancer  4. Spring Dazzler  5. Ladybird 6. Kaiser Sosa.  
10 Ran. Time 17.29

Wed 8 July - Wardhall

Hounds: 1. Best Mate  2. Babycham  3. Acorn  4. Huntsmanís Nimrod  5. Miterdale Shadow  6. Limber.  
22 Ran. Time 26.02

Pups: 1. Silver Dancer  2. Wait Ďní See  3. Silver Mist  4. Kinniside Sandy  5. Miterdale Favour  6. Jennyís Quest.  
20 Ran. Time 16.56

Open Restricted: 1. Release the Beast  2. Kinniside Jack  3. Kinniside Dan  4. Denton Balboa  5. Oakbank Izzy  6. Solitaire. 
15 Ran. Time 16.23

All-In: 1. Meadow Spot  2. Tom Thumb  3. Foxparke Billy Elliot  4. Trev  5. Foxparke Golden Balls  6. Foxparke Just Got It. 
14 Ran. Time 16.48

Mon 6 July - Potterís Park

Hounds: 1. Jennyís Aura  2. Acorn  3. Huntsman's Major  4. Crazy  5. Miterdale Steel 6. Kinniside Sam.  
17 Ran. Time 28.43

Pups: 1. Young Harry  2. Jennyís Quest  3. Miterdale Fortune  4. Silver Dancer  5. Tommy's Lass  6. Foxparke Jog On.  
30 Ran. Time 19.58

Open Maidens: 1. Apache  2. Kinniside Dan  3. Blue Blaze  4. Kinniside Jacko  5. Overwater Flash  6. Overwater Robert.  
37 Ran. Time 17.28

All-In: 1. Nashville  2. Thorn Fire  3. Liz  4. General James  5. Jennyís Delight  6. Foxparke Golden Balls.   
19 Ran. Time 16.52

Sat 4 July - Wardhall

Hounds: 1. Miterdale Shadow  2. Acorn  3. Mystery Bound  4. Huntsman's Nimrod 5. Babycham  6. Cuckoo Lane.  
23 Ran. Time 27.24

Pups: 1. Silver Mist  2. Silver Dancer  3. Wait and See  4. Meadow Misty  5. Cracking Last One Two  6. Canny Style.
 28 Ran. Time 19.28

Open Maidens: 1. Release the Beast  2. Blue Diamond  3. Trev  4. Cracking Spirit 5. Kinniside Dan  6. In the Red.   
26 Ran. Time 17.03

Veterans: 1. Thorn Fire  2. Spring Dazzler  3. McCoy  4. Starlight  5. Thorn Dancer 6. Meadow Josie.  
10 Ran. Time 16.45

All-In: 1. General James  2. Blue Blaze  3. Black Legend  4. Meadow Spot  5. Foxparke Golden Balls  6. Hunterís Dale.

Trial Trails July

Wed 1 July - Lazonby Fell

Pups A: 1. Insane  2. Young Harry  3. Thorn Rose. 12 Ran. Time 11.30

Pups B: 1. Spring Music  2. Intensity  3. Bretton. 8 Ran. Time 11.47

Hounds A: 1. Queen  2. Showbiz  3. Nashville.  12 Ran. Time 11.09

Hounds B: 1. Liz  2. Eden Raya  3. Adele.  12 Ran. Time 10.38

Hounds C: 1. Cracking Last One  2. Eden Raine 3. Eden Rossi.  9 Ran. Time 11.11

Hounds D: 1. Marlou  2. Sultan  3. Manna.  4 Ran. Time 12.53

Sun 28 June - Lazonby Fell

Pups A: 1. Insane  2. Imagine  3. Thorn Rose.  10 Ran. Time 12.01

Pups B: 1. Intensity  2. Eagle Rock  3. Meadow Misty.   7 Ran. Time 11.47

Hounds A: 1. Thorn Dancer  2. Olí Blue Eyes  3. Meadow Josie.   12 Ran. Time 11.47

Hounds B: 1. Liz  2. Best Mate  3. Our Man Mike.  10 Ran. Time 11.09

Hounds C: 1. Eden Raya  2. Copperfield  3. Cracking Last One.  5 Ran. Time 11.12

Wed 24 June - Lazonby Fell
 
Pups A: 1. Young Harry  2. GRange Rose  3. Thorn Rose.  12 Ran. Time 16.12

Pups B: 1. Insane  2. Canny Style  3. Bretton.  11 Ran. Time 13.29

Pups C: 1. Meadow Misty  2. Cracking Last One Two  3. Biff.   6 Ran. Time 17.21

Hounds A: 1. Reebok  2. Acorn  3. Thorn Fire.   12 Ran. Time 11.26

Hounds B: 1. Canny Mover  2. Huntsmanís Novice  3. Cuckoo Lane.  12 Ran. Time 11.45

Hounds C: 1. Huntsmanís Major  2. Liz  3. Meadow Josie.   12 Ran. Time 11.59

Hounds D: 1. Eden Raya  2. Eden Rossi  3. Copperfield.  11 Ran. Time 12.35

Hounds E: 1. Cracking Last One  2. Showbiz  3. Stand By.   6 Ran. Time 12.14

Sat 20 June - Lazonby Fell
 
Pups A: 1. Young Harry  2. Jennyís Quest  3. Bretton.  12 Ran. Time 12.37

Pups B: 1. Intensity  2. Insane  3. Tommyís Lass. 10 Ran. Time 17.09

Pups C: None got round Ė 7 Ran.

Hounds A: 1. Acorn  2. Ol' Blue Eyes  3. Thorn Fire. 12 Ran. Time 12.26

Hounds B: 1. Reebok  2. Meadow Josie  3. Huntsmanís Novice. 12 Ran. Time 11.26

Hounds C: 1. Spring Dazzler  2. Cracking Spirit  3. Eden Rossi.  10 Ran. Time 12.50

Hounds D: 1. Cracking Last One  2. Babylon  3. Eden Raya. 12 Ran. Time 12.21

Hounds E: 1. Meadow Misty  2. Marlou  3. Sultan.  5 Ran. Time 14.30

Wed 17 June - Cold Fell
 
Pups: 1. Foxparke Jog On  2. Kinniside Sandy  3. Miss Ava.  12 Ran. Time 20.01
 
Hounds A: 1. Foxparke Hooligan  2. Kinniside Jacko  3. Limber.  12 Ran. Time 14.44

Hounds B: 1. Forlorn Spring  2. Nashville  3. Mystery Bound.  12 Ran. Time 16.35

Kirkstone
 
Pups A: 1. Shiraz  2. GRange Rose  3. Thorn Rose.   10 Ran. Time 21.15

Pups B: None finished. 5 Ran.

Hounds A: 1. Best Mate  2. Huntsmanís Novice  3. Huntsman's Nimrod.   12 Ran.

Hounds B: 1. Jennyís Aura  2. Canny Mover  3. Copperfield.  12 Ran.

Hounds C: 1. Hawkswood  2. Babylon  3. Opal.  12 Ran.

Sat 13 June - Kirkstone
 
Pups (A): 1. Eagle Rock  2. Overwater Louis  3. Shiraz.   8 Ran. Time 8.25

Pups (B): 1. Meadow Misty  2. Estefan  3. Spring Music.  6 Ran. Time 8.26

Hounds (Short): 1. Canny Mover  2. Spring Dazzler  3. Jennyís Aura.  12 Ran. Time 7.18

Hounds (Short): 1. Bublť  2. Denton Balboa  3. Adele.  12 Ran. Time 7.16

Hounds (Short): 1. Lone Rebel  2. Thorn Fire  3. Sultan.  12 Ran. Time 8.43

Pups: None got round.

Hounds (Long): 1. Best Mate  2. Huntsman  3. Artemis.  12 Ran. Time 10.49

Hounds (Long): 1. Wild Gypsy  2. Olí Blue Eyes  3. Jennyís Quest.  12 Ran. Time 13.15

Wed 10 June - Kirkland Leaps
 
Pups: 1. Foxparke Bugaboo  2. Huntsmanís Prince  3. Insane.  Time 13.27

Hounds A: 1. Mine  2. Lillian  3. Nashville.   Time 12.07

Hounds B: 1. Huntsmanís Nimrod  2. Kinniside Jacko  3. Acorn.   Time 12.02

Hounds C: 1. Huntsmanís Major  2. Forlorn Spring  3. Our Man Mike.   Time 12.32

Hounds D: 1. Liz  2. Tom Thumb  3. Billy Elliot.   Time 13.06

Hounds E: 1. Trev  3. In The Red  3. Eagle Hope.   Time 14.17

Kirkstone
 
Hounds (Long): 1. Best Mate  2. Huntsman  3. Copperfield.  11 Ran.

Pups A: 1. Macbeth  2. Canny Style  3. Young Harry.  12 Ran. Time 7.14

Pups B: 1. Bretton. 2. Meadow Misty  3. Black and Tan.   8 Ran. Time 7.45

Hounds A (Shorter): 1. GRange Music  2. Dawn  3. Spring Dazzler.  Time 7.41

Hounds B (Shorter): 1. Denton Balboa  2. Explore  3. Meadow Spot.  Time 7.04

Sat 6 June - Kirkland Leaps

Pups A: 1. Imagine  2. Foxparke Gooey Louey  3. Foxparke Jog On.  12 Ran. Time 17.44

Pups B: all came back.   5 Ran.

Hounds A: 1. Mine  2. Blue Blaze  3. Lillian.   12 Ran. Time 13.15

Hounds B: 1. Our Man Mike  2. Zola  3. Limber.  12 Ran. Time 13.57

Hounds C: 1. Escape  2. Forlorn Spring  3. Baba O'Reilly. 12 Ran. Time 16.08

Hounds D: 1. Mystery Bound  2. Apache  3. Babyliss.  12 Ran. Time 18.39

Hounds E: 1. Nashville  2. Mysterious  3. Eagle Star.  3 Ran. Time 13.50
 
Kirkstone
 
Pups A: 1. Macbeth  2. Canny Style  3. Young Harry.  12 Ran. Time 7.30

Pups B: 1. Integrity. 1. Insane  3. Jennyís Quest.   9 Ran. Time 8.30

Hounds (Short): 1. Huntsmanís Novice  2. Reebok  3. Spring Dazzler.  12 Ran. Time 8.01

Hounds (Long A): 1. Acorn  2. Canny Mover  3. Artemis.  12 Ran. Time 11.37

Hounds (Long B): 1. Showbiz  2. Copperfield  3. Super Sun.   5 Ran. 

March Trial Trails
 

Sun 15 March - Plumpton
 
Pups: 1. Cracking Last One Two  2. Thorn Rose  3. Canny Style  4. Denton Psycho 5. Macbeth  6. Summer Pride.  
17 Ran. Time 9.51

Hounds: 1. Cracking Spirit  2. New Agenda  3. Lillian  4. Sweet Harmony  5. Sparrowmire Cassanova  6. Limber.  
20 Ran. Time 9.11

All-In: 1. Thorn Fire  2. Cracking Last One  3. Eden Raya  4. Hunterís Dale  5. Blondie  6. Tilly Trotter.  
15 Ran. Time 9.18

Sat 14 March - Low Place
 
Pups: 1. Huntsmanís Prince  2. Jennyís Quest  3. Miterdale Fortune  4. Silver Mist  5. Eagle Rock  6. Miterdale Favour.  
13 Ran. Time 13.25

Hounds: 1. Prospect Spring  2. Miterdale Duchess  3. Companion  4. Miterdale Plainsman  5. Red Mist  6. Jennyís Oracle.  
21 Ran. Time 12.32

All-In: 1. Prospect Spot  2. Acorn  3. Dash  4. Babylon  5. Canny Mover  6. Red Will.  
13 Ran. Time 13.04

Thurs 12 March - Buttermere
 
Pups: 1. Tommyís Lass  2. Canny Style  3. Jennyís Quest  4. Bretton.  13 Ran (4 finished).
Time 11.44

Hounds: 1. Cuckoo Lane  2. Overwater Sully  3. Copperfield  4. Muse  5. Best Mate 6. Jennyís Oracle. 
29 Ran. Time 8.15

All-In: 1. Overwater Robert  2. Reebok  3. Hunterís Dale  4. Overwater Iris  5. Thorn Rose 6. In the Red.  
15 Ran. Time 9.10

Sun 8 March - Plumpton

Pups: 1. Young Harry  2. Miss Ava  3. Westlife  4. Thorn Rose  5. Summer Pride. 
29 Ran. Time 9.50

Hounds: 1. Reebok  2. Mine  3. Our Man Mike  4. Huntsman  5. Meadow Josie  6. Adele.
39 Ran. Time 9.01

All-In: 1. Cracking Last One  2. Bublť  3. Eden Raya  4. Black Legend  5. Artemis 6. Overwater Iris.  
33 Ran. Time 9.20

Sat 7 March - Low Place
 
Pups: 1. Jennyís Quest  2. Silver Dancer  3. Huntsmanís Prince  4. Silver Mist  5. Miterdale Fortune  6. Miterdale Favour.  
14 Ran. Time 13.38

Hounds: 1. Miterdale Duchess  2. Prospect Spring  3. Red Mist  4. Jennyís Oracle  5. Opal 6. Cuckoo Lane.  
20 Ran. Time 12.34

All-In: 1. Miterdale Plainsman  2. Miterdale Rusty  3. Lady Bethan  4. Hawkswood 5. Bewitched  6. Showbiz. 
12 Ran. Time 13.18

Tues 3 March - Grassings
 
Pups: 1. Integrity  2. Spring Music  3. Thorn Rose  4. Insane  5. Intensity  6. Jennyís Quest.
22 Ran. Time 10.39

Hounds: 1. Our Man Mike  2. Cracking Last One  3. Liz  4. Insider  5. Opal  6. Zulu. 
27 Ran. Time 9.49

All-In: 1. Red Will  2. Spring Rascal  3. Limber  4. Thorn Fire  5. Hunterís Dale  6. Cracking Spirit. 
16 Ran. Time 10.06

Sun 1 March - Plumpton
 
Pups: 1. Miss Ava  2. Intensity  3. Westlife  4. Thorn Rose  5. Wait and See  6. Insane. 
39 Ran. Time 10.26

Hounds: 1. Huntsmanís Nimrod  2. Best Mate  3. Jennyís Oracle  4. Cuckoo Lane 5. Huntsman  6. Eden Rossi.  
52 Ran. Time 9.32

All-In: 1. Hunterís Dale  2. Copperfield  3. Eden Raya  4. Limber  5. Canny Mover 6. Tommyís Legacy.  
35 Ran. Time 10.28

 2019

Non-Championship trails
 

Sat 9 November - Stoneside Shepherdsí Meet
 
Hounds: 1. Cuckoo Lane  2. Marlou  3. Manna  4. Overwater Jack  5. Copperfield 6. Bluebelle.  
7 Ran. Time 19.10

Pups: 1. Muse  2. Dash  3. Lady Grace.  4 Ran (3 finished). Time 24.21

Open Restricted: 1. Menorah  2. Monsoon  3. Valentino  4. Dragonfly  5. Ladybird 6. Braveheart.  
10 Ran. Time 21.55

Sat 2 November - Seathwaite Shepherdsí Meet
 
Hounds: 1. Overwater Jack  2. Miterdale Copper  3. Marlou  4. Cuckoo Lane  5. Miterdale Rusty  6. Bluebelle.  
10 Ran. Time 17.12

Pups: 1. Dash  2. Eden Raya  3. Lady Grace  4. Muse  5. Miterdale Stanley  6. Miterdale Duchess. 
6 Ran. Time 18.58

Open Restricted: 1. Ladybird  2. Showbiz  3. Hawkswood  4. Valentino  5. Red Mist  6. Eden Rossi.  
11 Ran. Time 20.19