2017

Championship Trails

Thurs 27 April

Oulton

Hounds: 1, Endure; 2, Arizona; 3, Liz; 4, Prudence; 5, Bobby Dazzler.  5 ran, time 29.42

Pups: 1, Huntsmanís Major; 2, Del Boy; 3, Bronco; 4, Jennyís Breeze; 5, Kinniside Molly; 6, Rodney Rascal.  15 ran, time 17.45

Open Maidens: 1, Hunterís Dale; 2, Westgate Autumn; 3, Rio; 4, Captain Jack; 5, Wanted; 6, Kinniside Beauty.  22 ran, time 17.19

All-In: , Westgate Belle; 2, Eden Rossi; 3, Cracking On; 4, Meadow Josie; 5, Flashdance; 6, Quiet Linnet. 11 ran, time 17.42

 

 Corney Fell

Hounds: 1, Try Again; 2, Try Time; 3, Overwater Arnie; 4, Jazz Band; 5, Night Vision; 6, Foxparke Babushka.  6 ran, time 31.02

Pups: 1, Crazy; 2, Nikita; 3, Escape; 4, Overwater Stanley; 5, Captain America; 6, Foxparke Golden Balls.  15 ran, time 19.29

Open Maidens: 1, Kerrymore; 2, Summer Dancer; 3, Artemis; 4, Summer Rose; 5, Fireman Sam; 6, Wansfell.  26 ran, time 19.00

All-In: 1, Persian Sky; 2, Persian Bay; 3, Misha; 4, Flawless; 5, Marli; 6, Bewitched.  11 ran, time 19.20

 

Wednesday 26 April

Low Place

Hounds: 1, Miterdale Copper; 2, Miterdale Rusty; 3, Kenmore; 4, Washington; 5, Explore; 6, Cool Enough.  9 ran, time 27.40

Pups: 1, Miterdale Shadow; 2, Black Legend; 3, Hawkswood; 4, Miterdale Chance; 5, Raven Crag; 6, Sandyman.  10 ran, time 17.12

Open Restricted: 1, Miterdale Princess; 2, Cartier; 3, Free Spirit; 4, Overwater Jack; 5, Kaiser Sosa; 6, Songbird.  11 ran, time 17.42

 

Tues 25 April

Corney

Hounds: 1, Try Again; 2, Try Time; 3, Canny Mover.  4 ran, 3 finished.  Time 32.20

Pups: 1, Crazy; 2, Huntsmanís Major; 3, Nikita; 4, Captain America; 5, Foxparke Billy Elliot; 6, Say it As It Is.  13 ran, time 21.53

Open Non-Winners: 1, Foxparke Babushka; 2, Huntsmanís Mist; 3, Jennyís Breeze; 4, Ronnnieís Rascal; 5, Miterdale Steel;  6, Foxparke Golden Balls.  12 ran, time 22.35

All-In: Persian Sky; 2, Misha; 3, Kerrymore; 4, Summer Rose; 5, Cotto; 6, Fireman Sam.  31 ran, time 20.04

 

Gamelsby

Hounds: 1, Endure; 2, Arizona.  4 ran (2 finished).

Pups: 1, Del Boy; 2, Thorn Diamond; 3, Overwater Stanley; 4, Blue Solo; 5, Sergeant James; 6, Provincial.  Time 17.42

Open Maidens: 1, Step Up; 2, Wanted; 3, Blueboy; 4, Artisan; 5, Kinniside Spot; 6, Breeze.  Time 16.36

All-In: 1, Thorn Fire; 2, Ben 10; 3, General James; 4, Silver Dusk; 5, Accolade; 6, Remember Me.   Time 16.32

 

Sunday 23 April

Helton

Hounds: 1, Endure; 2, Marli; 3, Try Again; 4, Canny Girl; 5, Overwater Arnie; 6, Liz.  13 ran, time 30.23

Maidens: 1, Another Bay; 2, Willow Bay; 3, Sunset Ridge; 4, Persian Prince; 5, Frankel; 6, Irish Pride.  17 ran, time 32.32

Pups: 1, Nikita; 2, Huntsmanís Major; 3, Bronco; 4, Overwater Stanley; 5, Hawkswood; 6, Rio.  26 ran, time 19.22

Open Non-Winners: 1, Cotto; 2, Westgate Autumn; 3, Artemis; 4, Jennyís Breeze; 5, Summer Dancer; 6, Miterdale Steel.  23 ran, time 19.13

All-In: 1, Persian Sky; 2, Little Messy; 3, Mr Ant; 4, Tommyís Legacy; 5, Carrick; 6, Summer Rose. 47 ran, time 17.31

 

Saturday 22 April

Low Place

Hounds: 1, Explore; 2, Kenmore; 3, Miterdale Rusty; 4, Washington; 5, Layla; 6, Glory.  6 ran, time 30.29

Pups: 1, Miterdale Shadow; 2, Raven Crag; 3, Miterdale Chance; 4, Sandyman; 5, Paddywack; 6, Kinniside Mel.  9 ran, time 20.38

Open Maidens: 1, Kinniside Joe; 2, Miterdale Proper; 3, Kerrymore; 4, Kinniside Beauty; 5, Kinniside Spot; 6, Kinniside Bess. 14 ran, time 18.13

Open Restricted: 1, Songbird; 2, Free Spirit; 3, Overwater Jack; 4, Miterdale Princess; 5, Kaiser Sosa; 6, Billy Wizz. 7 ran, time 18.18

 

Thursday 20 April

Gamelsby

Hounds: 1, Debra; 2, Endure; 3, Prudence.  4 ran (3 finished), time 30.30

Pups: 1, Del Boy; 2, Provincial; 3, Atlas; 4, Thorn Diamond; 5, Bronco; 6, Impulse.  27 ran, time 18.55

Open Maidens: 1, Captain Jack; 2, Artisan; 3, Step Up; 4, Sugar Ray; 5, Wanted; 6, Irish Pride.  34 ran, time 17.26

 

Tuesday 18 April

Lazonby Fell

Hounds: 1, Arizona; 2, Jennyís Delight; 3, Queen; 4, Prudence; 5, Buble; 6, Canny Mover.  9 ran, time 27.30

Pups: 1, Overwater Stanley; 2, Provincial; 3, Huntsmanís Magician; 4, Rodney Rascal; 5, Sergeant James; 6, Hawkswood. 16 ran, time 23.41

All-In: 1, Thorn Fire; 2, Tommyís Legacy; 3, Eden Rossi; 4, General James; 5, Paloma Faith; 6, Hunterís Dale.  31 ran, time 19.08

 

Sunday 16 April

Oulton

Hounds: 1, Endure; 2, Debra; 3, Try Again; 4, Liz; 5, Arizona; 6, Washington.  9 ran, time 28.40

Pups: 1, Crazy; 2, Rio; 3, Provincial; 4, Bronco; 5, Del Boy; 6, Kinniside Meg.  25 ran, time 17.36

Open Maidens: 1, Step Up; 2, Carrick; 3, Sugar Ray; 4, Artisan; 5, Irish Pride; 6, Miterdale Steel.  27 ran, time 16.45

All-In: 1, Thorn Fire; 2, Eden Rossi; 3, Canny Mover; 4, Accolade; 5, Just Mick; 6, Dairy Lightning. 13 ran, time 17.03

 

Thursday 13 April

Oulton

Hounds: 1, Endure; 2, Prudence; 3, Try Again; 4, Debra; 5, Arizona; 6, Eden Rossi. 7 ran, time 28.18

Pups: 1, Crazy; 2, Rodney Rascal; 3, Bronco; 4, Escape; 5, Impulse; 6, Foxparke Billy Elliott.  15 ran, time 18.02

Open Maidens: 1, Sunset Ridge; 2, Jazz Band; 3, Carrick; 4, Del Boy; 5, Irish Pride; 6, Wanted.  15 ran, time 17.36

 

Wednesday 12 April

Low Place

Hounds: 1, Bewitched; 2, Miterdale Copper; 3, Miterdale Rusty; 4, Washington; 5, Buble; 6, Queen. 17 ran, time 29.07

Pups: 1, Miterdale Shadow; 2, Hawkswood; 3, Jennyís Breeze; 4, Black Legend; 5, Sergeant James; 6, Overwater Gemini.  7 ran, time 18.07

Open Restricted: 1, Paloma Faith; 2, Artisan; 3, Yorkshire Lad; 4, Songbird; 5, Cartier; 6, Free Spirit. 24 ran, time 17.40

 

Sunday 9 April

Oulton

Hounds: 1, Endure; 2, Debra; 3, Washington; 4, Prudence; 5, Cracking On.  6 ran (5 finished), time 31.10

Pups: Void Ė over time.  11 ran.

Open Maidens: 1, Grange Music; 2, Blueboy; 3, Lone Rebel; 4, Irish Pride; 5, Frankel; 6, Keystone. 17 ran, time 18.19

All-In: 1, Thorn Fire; 2, Eden Rossi; 3, Queen; 4, Jennyís Choice; 5, Arizona; 6, Flashdance.  8 ran, time 18.23

 

Saturday 8 April

Bower House

Hounds: 1, Try Again; 2, Jennyís Delight; 3, Try Time; 4, Huntsmanís Jewel; 5, Miterdale Copper; 6, Miterdale Rusty.  11 ran, time 28.40

Pups: 1, Huntsmanís Major; 2, Crazy; 3, Cuchulainn; 4, Overwater Gemini; 5, Hawkswood; 6, Steel End.  16 ran, time 16.25

Open Non-Winners: 1, Wild Gypsy; 2, Miterdale Steel; 3, Escape; 4, Ronnieís Rascal; 5, Miterdale Chance; 6, Cool Miracle.  10 ran, time 16.46

All-In: 1, Kerrymore; 2, Bewitched; 3, Overwater Jack; 4, Casanova; 5, Yorkshire Lad; 6, Free Spirit.  34 ran, time 16.12

 

Wednesday 5 April

Kirkbride

Hounds: 1, Prudence; 2, Endure; 3, Debra; 4, Washington; 5, Liz; 6, Cracking On.  7 ran, time 27.51

Pups: 1, Nikita; 2, Huntsmanís Magician; 3, Red Will; 4, Cracking Star.  4 ran, time 17.40

All-In: 1, Artisan; 2, Jazz Band; 3, Hunterís Dale; 4, Westgate Autumn; 5, Sunset Ridge; 6, Summer Dancer. 17 ran, time 16.27

 

Monday 3 April

Bower House

Hounds: 1, Try Time; 2, Try Again; 3, Explore; 4, Miterdale Copper; 5, Jennyís Delight; 6, Sugar Ray.  14 ran, time 28.19

Pups: 1, Crazy; 2, Cuchulainn; 3, Huntsmanís Major; 4, Miterdale Shadow; 5, Overwater Gemini; 6, Escape.  16 ran, time 16.30

Open Restricted: Void Ė false slip.  29 ran.

 

Sunday 2 April

Kirkbride

Hounds: 1, Prudence; 2, Endure; 3, Debra; 4, Washington; 5, Step Up; 6, Liz.  8 ran, time 29.01

Pups: 1, Nikita; 2, Provincial; 3, Huntsmanís Magician; 4, Artemis; 5, Red Will; 6, Atlas. 9 ran, time 17.59

Open Maidens: 1, Paloma Faith; 2, Venus; 3, Artisan; 4, Jazz Band; 5, Sunset Ridge; 6, Cracking Gold. 13 ran, time 17.28

All-In: 1, Thorn Fire; 2, Hunterís Dale; 3, Summer Dancer; 4, Accolade; 5, Cracking On; 6, Frankel.  11 ran, time 18.32

 

Saturday 1 April

Bower House

Hounds: 1, Try Time; 2, Jennyís Delight; 3, Try Again; 4, Huntsmanís Jewel; 5, Kenmore; 6, Miterdale Copper.  14 ran, time 29.12

Pups: 1, Miterdale Shadow; 2, Escape; 3, Overwater Gemini; 4, Cuchulainn; 5, Jennyís Breeze; 6, Huntsmanís Major.  19 ran, time 19.30

Open Maidens: 1, Sugar Ray; 2, Miterdale Proper; 3, Miterdale Steel; 4, Kerrymore; 5, Blueboy; 6, Spring Rose.  35 ran, time 16.45

All-In: 1, Tommyís Legacy; 2, Bewitched; 3, Sweet Harmony; 4, Night Vision; 5, Overwater Jack; 6, Free Spirit.  24 ran, time 16.33

 

March Trial Trails

Wednesday 29 March

Kirkbride

Pups: 1, Huntsmanís Magician; 2, Provincial; 3, Red Will.  10 ran, time 18.01

Hounds: 1, Debra; 2, Endure; 3, Step Up.  25 ran, time 17.43

 

Sunday 26 March

Kirkbride

Pups: 1, Huntsmanís Magician; 2, Artemis; 3, Red Will.  14 ran, time 18.04

Hounds: 1, Buble; 2, Queen; 3, Endure.  22 ran, time 17.50

All-In: 1, Paloma Faith; 2, Liz; 3, Venus.  14 ran, time 17.37

 

Saturday 25 March

Kirkland

Pups: 1, Sergeant James; 2, Foxparke Golden Balls; 3, Macís Choice.  11 ran, time 16.29

Hounds: 1, Try Again; 2, General James; 3, Try Time.  28 ran, time 14.05

 

Wednesday 22 March

Kirkbride

Pups: 1, Huntsmanís Magician; 2, Provincial; 3, Red Will.  14 ran, time 18.16

Hounds: 1, Showtime; 2, Debra; 3, Endure.  29 ran, time 17.41

 

Monday 20 March

Kirkland

Pups: 1, Sergeant James; 2, Foxparke Billy Elliot; 3, Macís Choice.   13 ran, time 15.48

Hounds: 1, Tommyís Legacy; 2, Miterdale Steel; 3, Lady Anne.  16 ran, time 14.16

 

Sunday 19 March

Plumpton

Pups: 1, Overwater Gemini; 2, Mystery Bound; 3, Thorn Diamond; 4, Huntsmanís Mist; 5, Steel End; 6, Cracking Star.  9 ran, time 9.07

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Eclipse; 3, Summer Dancer; 4, Wild Gypsy; 5, Eden Rossi; 6, Endure.  27 ran, time 8.20

All-In: 1, Howgill Annabell; 2, Yorkshire Lad; 3, Stand By; 4, Eden Rocco; 5, Cracking On; 6, Remember Me.  21 ran, time 8.23

 

Saturday 18 March

Shap Summit

Pups: 4 ran, all came back.

Hounds: 1, Kenmore; 2, Misha; 3, Buble.  20 ran, time 11.39

All-In: 1, Persian Sky; 2, Paloma Faith; 3, Queen.  11 ran, time 11.36

 

Kirkbride

Pups: 1, Artemis; 2, Red Will; 3, Huntsmanís Magician.  Time 18.50

Hounds: 1, Step Up; 2, Venus; 3, Washington.  Time 17.44

All-In: 1, Debra; 2, Liz; 3, Artisan.  Time 17.54

 

Wednesday 15 March

Kirkland

Pups: 1, Escape; 2, Sergeant James; 3, Foxparke Lucy Lou.  14 ran, time 19.52

Hounds: 1, Try Again; 2, Try Time; 3, Tommyís Legacy.  15 ran, time 14.43

 

Kirkbride

Pups: 1, Artemis; 2, Huntsmanís Magician; 3, Jennyís Breeze.  15 ran, time 19.42

Hounds: 1, Thorn Fire; 2, Step Up; 3, Paloma Faith.  39 ran, time 17.33

 

Monday 13 March

Lamplugh

Pups: 1, Black Legend; 2, Macís Choice; 3, Jennyís Breeze.  10 ran, time 10.57

Hounds: 1, Jennyís Aura; 2, Jennyís Delight; 3, Liz.  15 ran, time 10.15

 

Sunday 12 March

Plumpton

Pups: 1, Mystery Bound; 2, Cracking Star; 3, Del Boy; 4, Huntsmanís Mist; 5, Provincial; 6, Overwater Gemini.  10 ran, time 9.51

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Summer Dancer; 3, Howgill Annabell; 4, Ben 10; 5, Mr Ant; 6, Eden Rossi.  31 ran, time 8.27

All-In: 1, Cracking On; 2, Stand By; 3, Persian Prince; 4, Endeavour; 5, Thorn Fire; 6, Eden Rosa.  22 ran, time 8.40

 

Sat 11 March

Shap Summit

Pups: 1, Impulse.7 ran (1 finished), time 18.22

Hounds: 1, Kenmore; 2, Paloma Faith; 3, Misha.31 ran, time 11.41

All-In: 1, Queen; 2, Marli; 3, Persian Prince. 8 ran, time 12.47

 

Low Place

Pups: 1, Miterdale Shadow; 2, Black Legend; 3, Huntsmanís Major.8 ran, time 13.32

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Miterdale Steel; 3, Miterdale Copper.18 ran, time 13.17

All-In: 1, Jennyís Rose; 2, Free Spirit; 3, Overwater Jack.10 ran, time 15.07

††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††

Monday 6 March

Lamplugh

Pups: 1, Black Legend; 2, Artemis; 3, Rio.  31 ran, time 10.59

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Endure; 3, Overwater Hally.  34 ran, time 10.11

 

Sunday 5 March

Plumpton

Pups: 1, Mystery Bound; 2, Cracking Star; 3, Steel End; 4, Nixon; 5, Del Boy; 6, Raven Crag.  7 ran, time 10.52

Hounds: 1, Summer Dancer; 2, Misha; 3, Manna; 4, Meadow Josie; 5, Eden Rossi; 6, Wild Gypsy.  29 ran, time 8.35

All-In: 1, Thorn Fire; 2, Sultan; 3, Howgill Annabell; 4, Black Eyed Pea; 5, Eden Rocco; 6, Cracking On.  22 ran, time 8.39

 

Saturday 4 March

Low Place

Pups: 1, Miterdale Shadow; 2, Overwater Stanley; 3, Overwater Gemini.  9 ran, time 14.33

Hounds: 1, Miterdale Copper; 2, Miterdale Steel; 3, Miterdale Rusty.  15 ran, time 13.20

All-In: 1, Free Spirit; 2, Miterdale Princess; 3, Sugar Ray.  6 ran, time 14.17

 

Shap Summit

Pups: 1, Huntsmanís Major; 2, Provincial; 3, Jennyís Breeze. 14 ran, time 13.10

Hounds: 1, Peersian Prince; 2, Capetown; 3, Highness.  28 ran, time 12.07

All-In: 1, Persian Sky; 2, Howgill Annabell; 3, Venus. 17 ran, time 12.27

 

Wednesday 1 March

Lamplugh

Pups: 1, Huntsmanís Major; 2, Jennyís Breeze; 3, Provincial.31 ran, time 11.34

Hounds: 1, Jennyís Aura; 2, Fireman Sam; 3, Overwater Roger.43 ran, time 10.34

 

 

 

 

Non-Championship

Saturday 12 November

Stoneside Shepherdsí Meet (King George)

Hounds: 1, Marlou; 2, Mickeldore; 3, Menorah; 4, Ladybird; 5, Dawn.7 ran (5 finished), time 20.04

Pups : 1, Manna; 2, Sultan; 3, Sweet Harmony; 4, Quiet Otter; 5, Popeye.5 ran, time 21.50

Open Restricted: 1, Overwater Jack; 2, Jacob McClink; 3, Tagget; 4, Out of the Blue; 5, Hunterís Lane; 6, Cinnabar.11 ran, time 19.51

 

Saturday 5 November

Seathwaite (Shepherdsí Meet)

Hounds: 1, Marlou; 2, Dawn; 3, Mickeldore; 4, Ladybird; 5, Menorah; 6, Miterdale Copper. 7 ran, time 19.25

Pups: 1, Sweet Harmony; 2, Manna; 3, Sultan; 4, Popeye; 5, Miterdale Rusty. 5 ran, time 21.20

Open Restricted: 1, Come Home Alfie; 2, Jacob McClink; 3, Tagget; 4, Out of the Blue; 5, Maybe; 6, Lady Anne.  13 ran, time 18.14

 

 

Championship Trails 2016

Monday 31 October

Millstone Moor

Hounds; 1, Bracelet; 2, General James; 3, Washington; 4, Izzabella; 5, Cracking On; 6, Meadow Josie.  13 ran, time 26.01

Maidens: 1, Jazz Band; 2, Maybe; 3, Sugar Ray; 4, Skidaddle; 5, Bantís Mist; 6, Foxparke So Be It. 7 ran, time 26.40

Pups: 1, Liz; 2, Silver Dusk; 3, Manna; 4, Silver Dawn; 5, Cool Enough; 6, Wanted. 9 ran, time 16.12

Puppy Maidens: 1, Speed On; 2, Captain Jack; 3, Spring Rose; 4, Foxparkw Babushka; 5, Adventure; 6, Summer Rose. 7 ran, time 16.55

Veterans: 1, Artisan; 2, Silver Spangle; 3, Tagget; 4, Jimmy Choo.  4 ran, time 17.07

 

Saturday 29 October

Seaton

Hounds: 1, Bracelet; 2, Endure; 3, Meadow Dixie.  3 ran, time 27.46

Pups: 1, Liz; 2, Sweet Harmony; 3, Silver Dusk; 4, Silver Dawn; 5, Cool Enough; 6, Accolade. 8 ran, time 16.49

Open Maidens: 1, Meadow Josie; 2, Wanted; 3, Stand By; 4, Sugar Ray; 5, Foxparke Yabadabadoo; 6, Bantís Mist. 15 ran, time 17.39

Open Restricted: 1, Artisan; 2, Westgate Belle; 3, Silver Spangle; 4, Kaiser Sosa; 5, Carrick.  5 ran, time 17.24

 

Thursday 27 October

Seaton

Hounds: 1, Bracelet; 2, Endure; 3, Izzabella; 4, Overwater Arnie.  4 ran, time 28.39

Pups: 1, Liz; 2, Silver Dusk; 3, Silver Dawn; 4, Sweet Harmony; 5, Cool Enough; 6, Stand By.  7 ran, time 17.51

Open Maidens: 1, Foxparke Peggy Sue; 2, Foxparke Yabadabadoo; 3, Bantís Mist; 4, Foxparke Hurry On; 5, Captain Jack; 6, Foxparke Babushka. 16 ran, time 18.21

 

Monday 24 October

Millstone Moor

Hounds: 1, Bracelet; 2, Cracking Gold; 3, Overwater Arnie; 4, Endure; 5, Washington; 6, Izzabella. 14 ran, time 26.15

Pups: 1, General James; 2, Liz; 3, Silver Dusk; 4, Silver Dawn; 5, Manna; 6, Accolade.  9 ran, time 16.08

Open Restricted: 1, Cracking On; 2, Artisan; 3, Starlight; 4, Carrick; 5, Westgate Belle; 6, JLS.  10 ran, time 16.18

 

Saturday 22 October

Buttermere

Hounds: 1, Thorn Dancer; 2, Menorah; 3, Ladybird; 4, Marlou; 5, Huntsmanís Jenny; 6, Jennyís Rose. 9 ran, time 26.51

Maidens: 1, Out of the Blue; 2, Persian Prince; 3, Mickeldore; 4, Bantís Mist; 5, Kinniside Joe; 6, Superstition.  19 ran, time 28.47

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Manna; 3, Just Mick; 4, Miterdale Rusty; 5, Miterdale Copper; 6, Sweet Harmony. 8 ran, time 16.11

Puppy Maidens: 1, Captain Jack; 2, Foxparke Rosie Lee; 3, Miterdale Steel; 4, Sultan; 5, Foxparke Homeward Dude; 6, Summer Rose. 12 ran, time 18.09

Open Restricted: 1, Songbird; 2, Kerrymore; 3, Artisan; 4, Silver Spangle; 5, Carrick; 6, Quiet Linnet. 12 ran, time 16.20

 

Thursday 20 October

Seaton

Hounds: 1, Bracelet; 2, Endure; 3, Try Again; 4, Izzabella; 5, Meadow Dixie; 6, Meadow Josie. 8 ran, time 27.48

Pups: 1, Liz; 2, General James; 3, Silver Dusk; 4, Accolade; 5, Stand By; 6, Adventure. 10 ran, time 17.25

Open Non-Winners: 1, Captain Jack; 2, Foxparke Babushka; 3, Foxparke Peggy Sue; 4, Foxparke Homeward Dude. 4 ran, time 20.06

 

Tuesday 18 October

Millstone Moor

Hounds: 1, Bracelet; 2, Overwater Arnie; 3, Endure; 4, Washington; 5, Izzabella; 6, Lady Anne. 10 ran, time 26.20

Maidens: 1, Cracking Gold; 2, Persian Prince; 3, Jazz Band; 4, Kinniside Joe; 5, Aspire; 6, Bantís Mist. 17 ran, time 26.46

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Liz; 3, Just Mick; 4, Silver Dawn; 5, Stand By; 6, Accolade. 10 ran, time 16.17

Puppy Maidens: 1, Speed On; 2, Summer Rose; 3, Adventure; 4, Captain Jack; 5, Breeze; 6, Kinniside Bess. 6 ran, time 17.03

 

Sunday 16 October

Bower House

Hounds: 1, Galemire Grace; 2, Jennyís Rose; 3, Lady Anne; 4, Jennyís Delight; 5, Try Tme; 6, Try Again.   13 ran, time 29.08

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Miterdale Copper; 3, Sweet Harmony; 4, Miterdale Rusty; 5, Quiet Otter; 6, Foxparke Fandando. 8 ran, time 16.56 (result subject to confirmation).

Open Non-Winners: 1, Spring Rose; 2, Miterdale Steel; 3, Kinniside Bess; 4, Foxparke Homeward Dude; 5, Foxparke Peggy Sue; 6, Borderman. 7 ran, time 17.50

Open Restricted: 1, Ladybird; 2, Casanova; 3, Tinkerbell; 4, Quiet Linnet; 5, Kerrymore; 6, Black Eyed Boy. 12 ran, time 17.09

 

Saturday 15 October

Millstone Moor

Hounds: 1, Bracelet; 2, Endure; 3, Meadow Josie; 4, Washington; 5, Overwater Arnie; 6, Cracking On. 13 ran, time 26.48

Maidens: 1, Cracking Gold; 2, Persian Prince; 3, Jazz Band; 4, Kinniside Joe; 5, Foxparke So Be It; 6, Willow Bay. 19 ran, time 28.09

Pups: 1, Silver Dusk; 2, General James; 3, Just Mick; 4, Silver Dawn; 5, Wanted; 6, Cool Enough. 9 ran, time 16.48

Puppy Maidens: 1, Accolade; 2, Speed On; 3, Breeze; 4, Adventure; 5, Captain Jack; 6, Popeye. 10 ran, time 17.50

 

Thursday 13 October

Buttermere

Hounds: 1, Huntsmanís Jenny; 2, Thorn Dancer; 3, Marlou; 4, Overwater Bessy; 5, Huntsmanís Jewel; 6, Songbird. 15 ran, time 27.31

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Just Mick; 3, Kenmore; 4, Manna; 5, Miterdale Rusty; 6, General James.  10 ran, time 16.45

Open Restricted: 1, Menorah; 2, Ladybird; 3, Remember Me; 4, Kaiser Sosa; 5, Silver Spangle; 6, Billy Wizz.  8 ran, time 18.17

 

Wednesday 12 October

Helton

Hounds: 1, Endure; 2, Lady Anne; 3, Galemire Grace; 4, Bracelet; 5, Lady Bethan; 6, Meadow Dixie. 10 ran, time 30.03

Maidens: 1, Hunterís Dale; 2, Cracking Gold; 3, Foxparke So Be It; 4, Persian Prince; 5, Foxparke Hallelujah; 6, Superstition. 13 ran, time 32.51

Pups: 1, Bublť; 2, Sweet Harmony; 3, Misha; 4, Queen; 5, Stand By; 6, Summer Rose. 9 ran, time 17.41

Open Restricted: 1, Razzle Dazzle; 2, Artisan; 3, Carrick; 4, Starlight; 5, Eden Rocco; 6, Black Eyed Boy. 10 ran, time 17.46

 

Tuesday 11 October

Buttermere

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Jennyís Delight; 3, Huntsmanís Jenny; 4, Ladybird; 5, Marlou; 6, Huntsmanís Jewel.  12 ran, time 29.02

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Kenmore; 3, Just Mick; 4, Manna; 5, Miterdale Copper; 6, General James.  15 ran, time 18.23

Open Maidens: 1, Kinniside Joe; 2, Out of the Blue; 3, Miterdale Proper; 4, Kinniside Bess; 5, Miterdale Princess; 6, Mickeldore. 19 ran, time 18.41

Veterans: 1, Kerrymore; 2, Silver Spangle; 3, Jimmy Choo; 4, Jacob McClink; 5, Tagget; 6, What Look. 7 ran, time 18.31

 

Sunday 9 October

Dearham

Hounds: 1, Endure; 2, Bracelet; 3, Sambuca; 4, Izzabella; 5, Washington; 6, Cracking Gold.  11 ran, time 29.41

Pups: 1, Liz; 2, Silver Dusk; 3, Silver Dawn; 4, Wanted; 5, Cool Enough; 6, Breeze. 13 ran, time 17.05

Open Restricted: 1, Westgate Belle; 2, Cracking On; 3, Razzle Dazzle; 4, Starlight; 5, Kaiser Sosa; 6, JLS. 11 ran, time 17.05

Veterans: 1, Artisan; 2, Silver Spangle; 3, Tagget; 4, Jimmy Choo; 5, What Look.  6 ran (5 finished), time 17.27

 

Saturday 8 October

Wasdale Show

Hounds: 1, Overwater Bessy; 2, Thorn Dancer; 3, Marlou; 4, Ladybird; 5, Bedazzled; 6, Jennyís Delight.  15 ran, time 27.10

Maidens: 1, Foxparke Turbo; 2, Foxparke So Be It; 3, Foxparke Hallelujah; 4, My Way; 5, Silverbelle; 6, Westgate Rose. 21 ran, time 29.43

Pups: 1, Miterdale Rusty; 2, Sweet Harmony; 3, Jennyís Aura; 4, General James; 5, Stand By; 6, Queen.  9 ran, time 16.13

Puppy Maidens: 1, Foxparke Rosie Lee; 2, Foxparke Homeward Dude; 3, Kinniside Bess; 4, Spring Rose; 5, Sultan; 6, Foxparke Mamma Mary.  11 ran, time 17.56

 

Thursday 6 October

Dearham

Hounds: 1, Bracelet; 2, Endure; 3, Sambuca; 4, Washington; 5, Persian Prince; 6, Meadow Dixie. 7 ran, time 30.12

Pups; 1, Silver Dusk; 2, Liz; 3, Silver Dawn; 4, Cool Enough; 5, Breeze; 6, Wanted. 12 ran, time 16.52

Open Restricted: 1, Ben 10; 2, Artisan; 3, Kaiser Sosa; 4, Silver Spangle; 5, Carrick; 6, Razzle Dazzle.  13 ran, time 16.51

 

Wednesday 5 October

Bower House

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Galemire Grace; 3, Huntsmanís Jenny; 4, Huntsmanís Jewel; 5, Songbird; 6, Jennyís Delight.  18 ran, time 31.07

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Miterdale Copper; 3, Miterdale Rusty; 4, Canny Mover; 5, Kenmore; 6, Apollo.  8 ran, time 17.49

Open Maidens: 1, Silverbelle; 2, Miterdale Proper; 3, Kinniside Nell; 4, Mickeldore; 5, Blueboy; 6, Meadow Josie.  16 ran, time 18.03

 

Tuesday 4 October

Dearham

Hounds: 1, Sambuca; 2, Bracelet; 3, Endure; 4, Persian Bay; 5, Izzabella; 6, Westgate Belle.  8 ran, time 30.10

Pups: 1, Liz; 2, Silver Dawn; 3, Cool Enough; 4, Foxparke Rosie Lee; 5, Just Mick; 6, Quiet Otter.  10 ran, time 17.19

Open Maidens: 1, Foxparke Yabadabadoo; 2, Wanted; 3, Foxparke So Be It; 4, Breeze; 5, Meadow Josie; 6, Cracking Gold. 16 ran, time 17.29

 

Monday 3 October

Dubs Lane, Westmorland Classic

Hounds: 1, Thorn Dancer; 2, Bedazzled; 3, Ladybird; 4, Explore; 5, Jennyís Delight; 6, Lady Bethan.  17 ran, time 30.17

Maidens: 1, Capetown; 2, Hunterís Dale; 3, Blueboy; 4, Mrs McGregor; 5, Superstition; 6, Miterdale Proper. 16 ran, time 31.03

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, General James; 3, Kenmore; 4, Miterdale Rusty; 5, Adventure; 6, Buble.  14 ran, time 20,37

Open Non-Winners: 1, Yorkshire Lad; 2, Spring Rose; 3, Apollo; 4, Foxparke Babushka; 5, Borderman.  5 ran, time 24.49

Open Restricted: 1, Dawn; 2, Menorah; 3, Highness; 4, Sparrowmire Lilly; 5, Silverbelle; 6, Black Eyed Boy. 10 ran, time 22.11

Veterans: 1, Kerrymore; 2, Simply Rascal; 3, Silver Spangle; 4, Tagget; 5, Cinnabar; 6, Quiet Siskin. 10 ran, time 22.33

 

Saturday 1 October

HTA trails, Gamelsby

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Endure; 3, Izzabella; 4, Persian Bay; 5, Bracelet; 6, Washington.  13 ran, time 30.49

7th Ė 10th: Try Time, Meadow Dixie, Thorn Dancer, Denton Eclipse (BHTA).

Maidens: 1, Foxparke So Be It; 2, Jazz Band; 3, Cracking Gold; 4, Sugar Ray; 5, Foxparke Hallelujah; 6, My Way.  16 ran, time 32.35

7th Ė 10th: Foxparke Peggy Sue, Plan B, Persian Prince, Quiet Siskin.

Pups: 1, Just Mick; 2, Liz; 3, General James; 4, Sweet Harmony; 5, Stand By; 6, Step Up. 15 ran, time 17.49

7th Ė 10th: Quiet Otter, Manna, Silver Dusk, Silver Dawn.

Puppy Maidens: 1, Jazz Lyric; 2, Captain Jack; Summer Rose; 4, Foxparke Babushka; 5, Breeze; 6, Adventure. 15 ran, time 19.18

7th Ė 10th: Accolade, Spring Rose, Speed On, Foxparke Homeward Dude.

Open Restricted: 1, Starlight; 2, JLS; 3, Artisan; 4, Carrick; 5, Jimmy Choo; 6, Cracking On.  15 ran, time 17.54

7th Ė 10th: Menorah, Ben 10, Dawn, Quiet Linnet.

 

Wednesday 28 September

Low Place

Hounds: 1, Galemire Grace; 2, Jennyís Delight; 3, Capetown; 4, Songbird; 5, Jennyís Rose; 6, Huntsmanís Jenny.  18 ran, time 30.04

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Miterdale Rusty; 3, Apollo; 4, Manna; 5, Canny Mover; 6, Miterdale Copper. 7 ran, time 20.30

Open Maidens: 1, Aspire; 2, Kinniside Joe; 3, Miterdale Proper; 4, Kinniside Nell; 5, Glory; 6, Kinniside Bess. 22 ran, time 21.25

 

Tuesday 27 September

Seaton

Hounds: 1, Izzabella; 2, Try Again; 3, Try Time; 4, Bracelet; 5, Overwater Arnie; 6, Sambuca.  10 ran, time 30.04

Pups: 1, Liz; 2, Sweet Harmony; 3, Just Mick; 4, Silver Dusk; 5, General James; 6, Accolade. 19 ran, time 21.02

Open Restricted: 1, Artisan; 2, Kaiser Sosa; 3, Sugar Ray; 4, Silver Spangle; 5, Willow Bay; 6, Carrick. 9 ran, time 18.35

 

Sunday 25 September

Tallentire Hill

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Bracelet; 3, Endure; 4, Izzabella; 5, Washington; 6, Meadow Dixie.  11 ran, time 26.52

Maidens: 1, Meadow Josie; 2, Cracking Gold; 3, Kinniside Joe; 4, Capetown; 5, Blueboy; 6, Sugar Ray.  13 ran, time 27.06

Pups: 1, Liz; 2, Just Mick; 3, Bublť; 4, Cool Enough; 5, General James; 6, Silver Dusk.  13 ran, time 16.19

Puppy Maidens: 1, Stand By; 2, Captain Jack; 3, Speed On; 4, Jazz Lyric; 5, Kinniside Nell; 6, Spring Rose.  13 ran, time 17.45

Open Restricted: 1, Ben 10; 2, Dawn; 3, Cracking On; 4, Carrick; 5, Razzle Dazzle; 6, Starlight. 17 ran, time 17.01

Veterans: 1, Artisan; 2, Silver Spangle; 3, Simply Rascal; 4, Jimmy Choo; 5, Tagget; 6, What Look.  6 ran, time 17.10

 

Saturday 24 September:

Eskdale Show

Hounds: 1, Overwater Bessy; 2, Thorn Dancer; 3, Quiet Linnet; 4, Huntsmanís Jewel; 5, Ladybird; 6, Huntsmanís Jenny. 13 ran, time 27.31

Maidens: 1, Foxparke Yabadabadoo; 2, Westgate Rose; 3, Foxparke So be It; 4, Foxparke Hurry On; 5, Miterdale Proper; 6, Foxparke Turbo.  17 ran, time 28.33

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Miterdale Rusty; 3, Foxparke Fandando; 4, Apollo; 5, Foxparke Rosie Lee; 6, Sweet Harmony.  14 ran, time 18.43

Open Restricted: 1, Bewitched; 2, Remember Me; 3, Great Gable; 4, Hunterís Dale; 5, Miterdale Princess; 6, Foxparke Artist. 12 ran, time 19.28

Veterans: 1, Jacob McClink; 2, Langdale Jack; 3, Cinnabar; 4, Quiet Siskin; 5, Kerrymore; 6, Miterdale One. 6 ran, time 19.57

 

Thursday 22 September

Fellside

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Galemire Grace; 3, Lady Bethan; 4, Razzle Dazzle; 5, Eden Rossi; 6, Capetown.  22 ran, time 28.18

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Misha; 3, Sweet Harmony; 4, Bublť; 5, Canny Mover; 6, Manna. 12 ran, time 20.23

Open Maidens: 1, Stand By; 2, Grange Music; 3, Cracking Gold; 4, Sparrowmire Angel; 5, Meadow Josie; 6, Tempress. 24 ran, time 21.38

 

Wednesday 21 September

Dearham

Hounds: 1, Bracelet; 2, Endure; 3, Sambuca; 4, Arizona; 5, Persian Bay; 6, Kinniside Joe. 8 ran, time 30.32

Pups: 1, Liz; 2, Quiet Otter; 3, Just Mick; 4, Silver Dusk; 5, Silver Dawn; 6, Kinniside Nell.  17 ran, time 16.27

Open Restricted:1, Izzabella; 2, Westgate Belle; 3, Artisan; 4, Ben 10; 5, Sunset Ridge; 6, Silver Spangle. 14 ran, time 16.43

 

Monday 19 September

Croasdale

Hounds: 1, Try Time; 2, Songbird; 3, Two Tone; 4, Try Again.  4 ran, time 32.00

Pups: 1, General James; 2, Just Mick; 3, Cool Enough; 4, Liz; 5, Foxparke Fandando; 6, Foxparke Homeward Dude. 8 ran, time 20.20

Open Restricted: 1, Huntsmanís Hope; 2, Starlight; 3, Kaiser Sosa; 4, Black Mist; 5 Foxparke Chaos. 5 ran, time 20.39

 

Saturday 17 September

Tallentire Hill

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Endure; 3, Bracelet; 4, Persian Bay; 5, Sambuca; 6, Westgate Belle.  19 ran, time 26.44

Pups: 1, General James; 2, Silver Dusk; 3, Liz; 4, Just Mick; 5, Silver Dawn; 6, Overwater Roger. 13 ran, time 17.05

Open Non-Winners: 1, Breeze; 2, Captain Jack; 3, Kinniside Bess; 4, Spring Rose; 5, Foxparke Babushka. 5 ran, time 18.06

 

Lattrigg Top

Hounds: 1, Overwater Bessy; 2, Bedazzled; 3, Menorah; 4, Explore; 5, Ladybird; 6, Huntsmanís Jewel. 20 ran, time 28.30

Pups: 1, Buble; 2, Jennyís Aura; 3, Misha; 4, Sweet Harmony; 5, Yorkshire Lad; 6, Canny Mover.  16 ran, time 15.28

Open Maidens: 1, Casanova; 2, Grange Music; 3, Meadow Josie; 4, Silverbelle; 5, Tempress; 6, Black Eyed Boy. 19 ran, time 15.46

Open Restricted: 1, Eden Rossi; 2, Razzle Dazzle; 3, Bewitched; 4, Starlight; 5, Cracking On; 6, Paloma Faith. 12 ran, time 15.48

Veterans: 1, Kerrymore; 2, Artisan; 3, Silver Spangle; 4, Simply Rascal; 5, Tinkerbell; 6, Jacob McClink. 12 ran, time 16.03

 

Thursday 15 September

Low Place

Hounds: 1, Galemire Grace; 2, Jennyís Delight; 3, Lady Anne; 4, Capetown; 5, Songbird; 6, Huntsmanís Jewel.  12 ran, time 32.10

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, General James; 3, Miterdale Rusty.  3 ran, time 19.16

Open Non-Winners: 1, Kinniside Nell; 2, Kinniside Bess; 3, Borderman; 4, Foxparke Peggy Sue; 5, Kinniside Beauty; 6, Kinniside Spot. 7 ran, time 22.10

Open Restricted: 1, Littman; 2, Huntsmanís Hope; 3, Miterdale Princess; 4, Pipís Lad; 5, Kaiser Sosa; 6, Sambuca. 14 ran, time 19.50

 

Wednesday 14 September

Westward

Hounds: 1, Bracelet; 2, Overwater Arnie; 3, Endure; 4, Persian bay; 5, Washington; 6, Meadow Dixie. 8 ran, time 25.53

Pups: 1, Telstar; 2, Silver Dusk; 3, Spring Rose; 4, Overwater Hally; 5, Cool Enough; 6, Step Up.  10 ran, time 17.48

Puppy Maidens: 1, Wanted; 2, Speed On; 3, Captain Jack; 4, Adventure; 5, Foxparke Babushka; 6, Breeze. 6 ran, time 19.09

Veterans: 1, Artisan; 2, Silver Spangle; 3, Tagget; 4, What Look; 5, Jimmy Choo; 6, Cinnabar. 6 ran, time 18.18

 

Tuesday 13 September

Latrigg Top

Hounds: 1, Explore; 2, Menorah; 3, Jennyís Delight; 4, Bedazzled; 5, Jennyís Rose; 6, Huntsmanís Jenny.  14 ran, time 28.32

Pups: 1, Bublť; 2, Sweet Harmony; 3, Misha; 4, Quiet Otter; 5, Kenmore; 6, Yorkshire Lad. 10 ran, time 15.55

Open Maidens: 1, Casanova; 2, Meadow Josie; 3, Silverbelle; 4, Grange Music; 5, Cracking Gold; 6, Aspire. 28 ran, time 16.07

Open Restricted: 1, Quiet Linnet; 2, Eden Rossi; 3, Bewitched; 4, Cherish; 5, Razzle Dazzle; 6, Highness. 16 ran, time 15.55

 

Monday 12 September

Croasdale

Hounds: 1, Songbird; 2, Jennyís Choice; 3, Try Time; 4, Two Tone; 5, Overwater Bessy.  6 ran (5 finished), time 33.22

Pups: 1, General James; 2, Just Mick; 3, Liz; 4, Huntsmanís Loyal.  11 ran (4 finished), time 19.14

Open Maidens: 1, Foxparke Invisible; 2, Foxparke Hallelujah; 3, Foxparke Hurry On; 4, Sugar Ray; 5, Quiet Siskin; 6, Black Mist. 8 ran, time 23.08

 

Sunday 11 September

Helton

Hounds: 1, Marli; 2, Galemire Grace; 3, Persian Bay; 4, Lady Anne; 5, Endure; 6, Lady Bethan. 9 ran, time 30.41

Maidens: 1, Capetown; 2, Jazz Band; 3, Meadow Josie; 4, Artisan; 5, Cracking Gold; 6, Layla.  20 ran, time 30.48

Pups: 1, Bublť; 2, Sweet Harmony; 3, Kenmore; 4, Misha; 5, Canny Mover; 6, Summer Rose. 11 ran, time 18.17

Open Non-Winners: 1, Adventure; 3, Spring Rose.  3 ran (2 finished), time 21.13

Open Restricted: 1, Razzle Dazzle; 2, Starlight; 3, Eden Rossi; 4, Izzabella; 5, Persian Sun; 6, Dawn. 14 ran, time 18.25

 

Saturday 10 September

Dean

Hounds: 1, Bracelet; 2, Overwater Arnie; 3, Westgate Belle; 4, Arizona; 5, Meadow Dixie; 6, Kaiser Sosa.  8 ran, time 27.53

Pups: 1, Liz; 2, Just Mick; 3, Telstar; 4, Step Up; 5, Silver Dusk; 6, Cool Enough.  6 ran, time 18.32

Puppy Maidens: 1, Stand By; 2, Wanted; 3, Kinniside Nell; 4, Kinniside Bess; 5, Captain Jack; 6, Speed On. 7 ran, time 19.03

Open Restricted: 1, Ben 10; 2, Starlight; 3, Carrick; 4, Silver Dawn; 5, Littman; 6, Plan B. 10 ran, time 17.57

 

Eskdale Puppy Show , King George

Hounds: 1, Bedazzled; 2, Jennyís Rose; 3, Overwater Bessy; 4, Thorn Dancer; 5, Try Time; 6, Ladybird. 15 ran, time 29.59

(Result subject to confirmation).

Maidens: 1= Foxparke Yabadabadoo and Miterdale Proper; 3, Foxparke So Be It; 4, Full House; 5, Foxparke Turbo; 6, Foxparke Hallelujah.  20 ran, time 31.00

Pups: 1, Overwater Hally; 2, General James; 3, Yorkshire Lad; 4, Quiet Otter; 5, Jennyís Aura; 6, Apollo.  13 ran, time 20.47

Open Restricted: 1, Billy Wizz; 2= Quiet Linnet and Bewitched; 4, Great Gable; 5, Miterdale Princess; 6, Foxparke Artist. 14 ran, time 20.45

 

Thursday 8 September

Low Place

Hounds: 1, Galemire Grace; 2, Huntsmanís Jewel; 3, Songbird; 4, Capetown; 5, Jennyís Delight; 6, Huntsmanís Jenny.  14 ran, time 30.57

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, General James; 3, Miterdale Rusty; 4, Apollo; 5, Liz; 6, Kenmore.  8 ran, time 20.05

Open Maidens: 1, Kinniside Joe; 2, Full House; 3, Blueboy; 4, Mickeldore; 5, Kinniside Bess; 6, Miterdale Proper.  19 ran, time 20.48

Veterans: 1, Artisan; 2, What Look; 3, Pipís Lad; 4, Tinkerbell; 5, Kerrymore; 6, Miterdale One. 12 ran, time 20.13

 

Wednesday 7 September

Westward

Hounds: 1, Meadow Dixie; 2, Washington; 3, Bracelet; 4, Endure; 5, Persian Bay; 6, Persian Sky. 10 ran, time 27.31

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Telstar; 3, Silver Dawn; 4, Jazz Lyric; 5, Cool Enough; 6, Step Up. 11 ran, time 19.56

Open Non-Winners: 1, Bobby Dazzler; 2, Spring Rose; 3, Captain Jack; 4, Adventure; 5, Foxparke Babushka; 6, Thorn Dollar. 6 ran, time 20.41

 

Tuesday 6 September

Latrigg Top

Hounds: 1, Huntsmanís Jewel; 2, Bedazzled; 3, Ladybird; 4, Jennyís Delight; 5, Explore; 6, Lady Bethan. 14 ran, time 32.17

Pups: 1, Bublť; 2, Kenmore; 3, Overwater Hally; 4, Yorkshire Lad; 5, Manna; 6, Sweet Harmony. 12 ran, time 17.41

Open Maidens: 1, Silverbelle; 2, Meadow Josie; 3, Casanova; 4, Tempress; 5, Aspire; 6, Eden Rocco. 27 ran, time 17.10

Open Restricted: 1, Kerrymore; 2, Bewitched; 3, Razzle Dazzle; 4, Artisan; 5, Eden Rossi; 6, Great Gable.  19 ran, time 17.04

 

Monday 5 September

Croasdale

Hounds: 1, Songbird; 2, Sambuca; 3, Jennyís Choice; 4, Try Time; 5, Huntsmanís Hope; 6, Westgate Belle.  8 ran, time 36.42

Pups: 1, General James; 2, Just Mick; 3, Liz; 4, Huntsmanís Loyal; 5, Cool Enough; 6, Miterdale Rusty. 7 ran, time 25.37 (extra time allowed for new route.)

Open Maidens: 1, Bluebond; 2, Sugar Ray; 3, Foxparke Invisible; 4, Billy Wizz; 5, Come Home Alfie.  11 ran (5 finished), time 28.03

 

Sunday 4 September

Loweswater Show

Hounds: 1, Overwater Bessy; 2, Ladybird; 3, Washington; 4, Persian Bay; 5, Quiet Linnet; 6, Silver Spangle.  10 ran, time 31.47

Maidens: 1, Kinniside Joe; 2, Meadow Josie; 3, Foxparke So Be It;  4, Foxparke Hurry On; 5, Foxparke Hallelujah; 6, Foxparke Yabadabadoo.  17 ran, time 32.51

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Silver Dusk; 3, Quiet Otter; 4, Overwater Hally; 5, Foxparke Fandando; 6, Telstar.  13 ran, time 19.33

Puppy Maidens: 1, Popeye; 2, Summer Rose; 3, Kinniside Nell; 4, Kinniside Bess; 5, Foxparke Rosie Lee; 6, Foxparke Homeward Dude. 15 ran, time 21.11

 

Saturday 3 September

Lowick Show

Hounds: 1, Flawless; 2, Huntsmanís Jewel; 3, Jennyís Delight; 4, Explore; 5, Endure; 6, Highness.  15 ran, time 32.05

Pups: 1, Kenmore; 2, Huntsmanís Loyal; 3, General James; 4, Eclipse; 5, Miterdale Rusty; 6, Yorkshire Lad.  10 ran, time 19.42

Open Maidens: 1, Sparrowmire Angel; 2, Grange Music; 3, Mrs McGregor; 5, Full House; 5, Black Mist; 6, Jadeís Gem.  18 ran, time 19.37

Veterans: 1, Tinkerbell; 2, Da Look; 3, Black Eyed Pea; 4, Pipís Lad; 5, Simply Rascal; 6, Cancellara.  13 ran, time 19.29

 

Thursday 1 September

Fellside

Hounds: 1, Marli; 2, Bracelet; 3, Jazz Band; 4, Persian Bay; 5, Washington; 6, Persian Sky.  15 ran, time 27.39

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Buble; 3, Sweet Harmony; 4, Misha; 5, Stand By; 6, Jazz Lyric. 14 ran, time 21.13

Open Restricted; 1, Starlight; 2, Menorah; 3, Razzle Dazzle; 4, Dawn; 5, Cracking On; 6, Ben 10.  20 ran, time 21.22

 

Wednesday 31 August

Ennerdale Show

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Galemire Grace; 3, Overwater Bessy; 4, Huntsmanís Jewel; 5, Quiet Linnet; 6, Free Spirit. 14 ran, time 29.24

Pups: 1, General James; 2, Overwater Hally; 3, Quiet Otter; 4, Huntsmanís Loyal; 5, Telstar; 6, Yorkshire Lad. 13 ran, time 16.08

Open Maidens: 1, Artisan; 2, Foxparke Turbo; 3, Foxparke So Be It; 4, Meadow Josie; 5, Miterdale Proper; 6, Foxparke Hurry On. 24 ran, time 17.35

Open Restricted: 1, Littman; 2, Songbird; 3, Cool Return; 4, Santino; 5, Bedazzled; 6, Silver Spangle.  10 ran, time 16.23

 

Tuesday 30 August

Bridekirk

Hounds: 1, Sambuca; 2, Bracelet; 3, Endure; 4, Washington; 5, Meadow Dixie; 6, Tommyís Legacy.  6 ran, time 27.14

Pups: 1, Liz; 2, Silver Dusk; 3, Step Up; 4, Wanted; 5, Silver Dawn; 6, Meadow Elsa. 7 ran, time 18.01

Open Non-Winners: 1, Popeye; 2, Kinniside Bess; 3, Spring Rose; 4, Kinniside Nell; 5, Captain Jack; 6, Bobby Dazzler. 8 ran, time 19.39

 

Monday 29 August

Cold Fell (Whitehaven Area Classic)

Hounds: 1, Galemire Grace; 2, Persian Bay; 3, Explore; 4, Quiet Linnet; 5, Persian Sky; 6, Westgate Belle. 10 ran, time 29.40

7th Ė 10th: Jazz Singer, Canny Girl, Free Spirit, Celtic Molone.

Maidens: 1, Lady Anne; 2, Layla; 3, Kinniside Joe; 4, Songbird; 5, Foxparke So Be It; 6, Jazz Band. 25 ran, time 30.13

7th Ė 10th: Foxparke Yabadabadoo, Foxparke Hurry On, Foxparke Peggy Sue, Willow Bay.

Pups: 1, Sweet Harmony; 2, Bublť; 3, Manna; 4, Misha; 5, Just Mick; 6, Cool Enough. 10 ran, time 18.57

7th Ė 10th: Canny Mover, Huntsmanís Loyal, Apollo, Miterdale Rusty. 

Puppy Maidens: 1, Jazz Lyric; 2, Stand By; 3, Kenmore; 4, Summer Rose; 5, Kinniside Bess; 6, Kinniside Nell. 13 ran, time 19.30

7th Ė 10th: Speed On, Adventure, Accolade, Sultan.

Open Restricted: 1, Mr Ant; 2, Starlight; 3, Cartier; 4, Eden Rossi; 5, Razzle Dazzle; 6, Littman. 24 ran, time 18.52

7th Ė 10th: Aspire, Bantís Mist, Eden Rocco, Paloma Faith.

 

Sunday 28 August

Grasmere Sports

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Overwater Bessy; 3, Huntsmanís Jewel; 4, Ladybird; 5, Jennyís Choice; 6, Jennyís Rose. 13 ran, time 30.25

Pups: 1, General James; 2, Yorkshire Lad; 3, Manna; 4, Spring Rose; 5, Overwater Hally; 6, Jennyís Aura. 7 ran, time 17.52

Open Restricted: 1, Remember Me; 2, Eden Rossi; 3, Menorah; 4, Huntsmanís Hope; 5, Yogi Bear; 6, Cherish.  14 ran, time 16.22

Veterans: 1, Da Look; 2, Artisan; 3, Jacob McClink; 4, Tagget; 5, Cinnabar; 6, Tinkerbelle. 8 ran, time 16.55

 

Saturday 27 August

Dearham

Hounds: 1, Bracelet; 2, Endure; 3, Sambuca; 4, Arizona; 5, Foxparke Invisible; 6, Foxparke Artist. 6 ran, time 32.29

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Cool Enough; 3, Liz; 4, Silver Dawn; 5, Wanted; 6, Foxparke Homeward Dude. 12 ran, time 18.16

Open Maidens: 1, Cool Return; 2, Sugar Ray; 3, Foxparke Yabadabadoo; 4, Foxparke Hallelujah; 5, Flashdance; 6, Foxparke Peggy Sue. 13 ran, time 18.47

Veterans: 1, Silver Spangle; 2, Freebie; 3, Cancellara; 4, Quiet Siskin; 5, Olivia; 6, What Look.  6 ran, time 20.00

 

Shap

Hounds: 1, Washington; 2, Lady Bethan; 3, Canny Girl; 4, Persian Sky; 5, Lady Anne; 6, Explore. 7 ran, time 32.47

Pups:; 1, Sweet Harmony; 2, Just Mick; 3, Sultan; 4, Accolade; 5, Canny Mover; 6, Summer Rose. 6 ran, time 21.55

Open Non-Winners: 1, Stand By; 2, Jadeís Gem; 3, Kenmore; 4, Adventure; 5, Borderman.  5 ran, time 23.11

Open Maidens: 1, Persian Prince; 2, Mrs McGregor; 3, Blueboy; 4, Meadow Josie; 5, Eden Rocco; 6, Cracking Gold. 23 ran, time 21.10

 

Thursday 25 August

Bridekirk

Hounds: 1, Bracelet; 2, Endure; 3, Persian Bay; 4, Quiet Linnet; 5, Sambuca; 6, Meadow Dixie. 11 ran, time 27.06

Pups: 1, Cool Enough; 2, Liz; 3, Silver Dusk; 4, Just Mick; 5, Step Up; 6, Wanted. 10 ran, time 18.39

Open Restricted: 1, Try Time; 2, Silver Dawn; 3, Littman; 4, Izzabelle; 5, JLS; 6, Meadow Elsa.  10 ran, time 18.27

 

Lowick

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Huntsmanís Jewel; 3, Lady Bethan; 4, Jennyís Choice; 5, Flawless; 6, Explore. 13 ran, time 32.16

Pups: 1, General James; 2, Miterdale Rusty; 3, Jazz Lyric; 4, Yorkshire Lad; 5, Huntsmanís Loyal.  6 ran (5 finished), time 24.54

Open Non-Winners: 1, Silverbelle; 2, Spring Rose; 3, Billy Wizz; 4, Jadeís Gem; 5, Kinniside Bess; Bobby Dazzler.11 ran, time 28.38

Open Restricted: Cancelled Ė too dark to run.

 

Wednesday 24 August

Calebreak

Hounds: 1, Marli; 2, Galemire Grace; 3, Persian Sky; 4, Washington; 5, Eden Rossi; 6, Overwater Bessy.  17 ran, time 28.57

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Sweet Harmony; 3, Buble; 4, Stand By; 5, Misha; 6, Manna. 13 ran, time 20.37

Open Restricted: 1, Canny Girl; 2, Menorah; 3, Mr Ant; 4, Starlight; 5, Tempress; 6, Razzle Dazzle. 28 ran, time 20.59

 

Sunday 21 August

Redmain

Hounds: 1,  Bracelet; 2, Westgate Belle; 3, Washington; 4, Sambuca; 5, Persian Bay; 6, Quiet Linnet. 23 ran, time 27.17

Pups: 1, Liz; 2, Bublť; 3, Just Mick; 4, Quiet Otter; 5, General James; 6, Silver Dusk.  15 ran, time 16.58

Open Non-Winners: 1, Jazz Lyric; 2, Foxparke Peggy Sue; 3, Popeye; 4, Breeze; 5, Kinniside Nell; 6, Kinniside Bess.  16 ran, time 17.05

Open Restricted: 1, Cracking On; 2, Cartier; 3, Starlight; 4, Ben 10; 5, Try Time; 6, Razzle Dazzle. 31 ran, time 17.01

 

Saturday 20th August Ė trails at Rusland Show were cancelled because the beck was too high.

 

Thursday 18 August

Ward Hall

Hounds: 1, Sambuca; 2, Bracelet; 3, Arizona; 4, Overwater Bessy; 5, Dairy Lightning; 6, Daisy Dream.  7 ran, time 28.26

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Liz; 3, Breeze; 4, Wanted; 5, Silver Dawn; 6, Adventure.  11 ran, time 17.28

Open Restricted: 1, Meadow Elsa; 2, Silver Spangle; 3, Black Mist; 4, Kaiser Sosa; 5, Littman; 6, Starlight.  15 ran, time 17.31

 

Wednesday 17 August

Bowderdale, Wasdale

Hounds: 1, Huntsmanís Jewel; 2, Ladybird; 3, Huntsmanís Jenny; 4, Jennyís Delight; 5, Jennyís Choice; 6, Thorn Dancer. 8 ran, time 36.59

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Overwater Hally; 3, Miterdale Rusty; 4, Foxparke Rosie Lee; 5, Kinniside Nell; 6, Apollo.  14 ran, time 27.17 (extra time allowed for new route)

Open Maidens: 1, Out of the Blue; 2, Come Home Alfie; 3, Foxparke Yabadabadoo; 4, Full House; 5, Foxparke So Be It; 6, Foxparke Peggy Sue.20 ran, time 30.03

Open Restricted: 1, Free Spirit; 2, Cherish; 3, Highness; 4, Bewitched; 5, Foxparke Artist; 6, Great Gable.  8 ran, time 28.41

 

Tuesday 16 August

Wythop

Hounds: 1, Westgate Belle; 2, Tommyís Legacy; 3, Canny Girl; 4, Quiet Linnet; 5, Lady Bethan; 6, Persian Sky. 13 ran, time 34.09

Pups: 1, Sweet Harmony; 2, Popeye; 3, Queen; 4, Stand By; 5, Accolade; 6, Adventure.  12 ran, time 23.46

Open Maidens: 1, Cracking Mover; 2, Aspire; 3, Eden Rocco; 4, Meadow Josie; 5, Tempress; 6, Mrs McGregor. 20 ran, time 21.08

Veterans: 1, Miss Ellie; 2, Tagget; 3, Artisan; 4, Simply Rascal; 5, Silver Spangle; 6, Kerrymore.  14 ran, time 20.47

 

Monday 15 August

Wasdale Head

Hounds: 1, Free Spirit; 2, Huntsmanís Hope; 3, Ladybird; 4, Thorn Dancer; 5, Miterdale Proper; 6, Daisy Dream. 14 ran, time 31.22

Pups: 1, Miterdale Rusty; 2, Manna; 3, Quiet Otter; 4, Foxparke Honky Tonky; 5, Foxparke Fandando; 6, Foxparke Mamma Mary.  7 ran, time 24.27

Open Maidens: 1, Miterdale Prim; 2, Kinniside Bess; 3, Kinniside Nell; 4, Casanova; 5, Miterdale Princess; 6, Foxparke Turbo.  22 ran, time 20.30

 

Sunday 14 August

Fellside

Hounds: 1, Marli; 2, Galemire Grace; 3, Lady Bethan; 4, Washington; 5, Persian Bay; 6, Jazz Band. 13 ran, time 28.34

Pups: 1, Bublť; 2, Misha; 3, Jazz Lyric; 4, General James; 5, Queen; 6, Stand By. 6 ran, time 24.07

Open Maidens: 1, Layla; 2, Mrs McGregor; 3, Sparrowmire Lilly; 4, Sparrowmire Angel; 5, Grange Music; 6, Sweet Harmony. 20 ran, time 22.51

Open Restricted: 1, Meadow Dixie; 2, Razzle Dazzle; 3, Eden Rossi; 4, Quiet Linnet; 5, Starlight; 6, Littman.  15 ran, time 21.44

 

Saturday 13 August

Cockley Beck

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Bedazzled; 3, Huntsmanís Jewel; 4, Ladybird; 5, Daisy Dream; 6, Explore.  15 ran, time 40.54

Maidens: 1, Miterdale Prim; 2, Casanova; 3, Miterdale Proper; 4, Full House; 5, Come Home Alfie; 6, Yogi Bear. 11 ran, time 44.29

Pups: 1, Overwater Hally; 2, Yorkshire Lad; 3, Adventure; 4, Kenmore; 5, Overwater Roger; 6, Popeye. 11 ran, time 20.37

Open Restricted: 1, Huntsmanís Hope; 2, Free Spirit; 3, Highness; 4, Bewitched; 5, Great Gable; 6, Billy Wizz. 9 ran, time 20.47

Veterans: 1, Artisan; 2, Tinkerbelle; 3, Tagget; 4, Kerrymore; 5, What Look; 6, Miterdale One. 11 ran, time 21.29

 

Dean

Hounds: 1, Bracelet; 2, Sambuca; 3, Endure; 4, Arizona; 5, Dairy Lightning; 6, Santino. 13 ran, time 28.41

Maidens: 1, Sugar Ray; 3, Foxparke Yabadabadoo; 3, Meadow Josie; 4, Kinniside Joe; 5, Blueboy; 6, Foxparke Peggy Sue. 17 ran, time 30.02

Pups: 1, Liz; 2, Just Mick; 3, Silver Dusk; 4, Quiet Otter; 5, Telstar; 6, Step Up. 10 ran, time 18.24

Puppy Maidens: 1, Wanted; 2, Cool Enough; 3, Breeze; 4, Kinniside Bess; 5, Foxparke Homeward Dude; 6, Speed On. 12 ran, time 19.34

 

Thursday 11 August

Rydal

Hounds; 1, Jennyís Delight; 2, Overwater Arnie; 3, Overwater Bessy; 4, Washington; 5, Ladybird; 6, Huntsmanís Jenny. 14 ran, time 35.30

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, General James; 3, Overwater Hally; 4, Overwater Roger; 65, Manna; 6, Popeye.  10 ran, time 18.54

Open Restricted: 1, Flawless; 2, Cherish; 3, Tinkerbelle; 4, Cartier; 5, Highness; 6, Try Time. 19 ran, time 17.58

 

Wednesday 10 August

Cold Fell

Hounds: Cancelled Ė trailers lost in mist.

Pups: 1, Bublť; 2, Misha; 3, Sweet Harmony; 4, Kenmore; 5, Eclipse; 6, Cool Enough. 14 ran, time 19.01

Open Maidens: 1, Aspire; 2, Layla; 3, Kinniside Joe; 4, Summer Rose; 5, Silverbelle; 6, Sugar Ray. 16 ran, time 19.13

Open Restricted: 1, Razzle Dazzle; 2, Starlight; 3, Meadow Dixie; 4, Free Spirit; 5, Littman; 6, Ben 10.  10 ran, time 19.19

 

Tuesday 9 August

Ward Hall

Hounds: 1, Arizona; 2, Bracelet; 3, Santino; 4, Daisy Dream; 5, Izzabella; 6, Kaiser Sosa. 6 ran, time 28.41

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Telstar; 3, Accolade; 4, Wanted; 5, General James; 6, Margaret Rose. 12 ran, time 17.34

Open Maidens: 1, Black Mist; 2, Sunset Ridge; 3, McCoy; 4, Cool return; 5, Plan B; 6, My Way. 7 ran, time 17.52

Veterans: 1, Artisan; 2, Silver Spangle; 3, Tagget; 4, Olivia; 5, Cancellara; 6, Freebie. 6 ran, time 17.49

 

Monday 8 August

Calebreak

Hounds: 1, Marli; 2, Lady Bethan; 3, Jazz Band; 4, Washington; 5, Jennyís Rose; 6, Persian Sky.  14 ran, time 28.35

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Overwater Hally; 3, Sweet Harmony; 4, Misha; 5, Kenmore; 6, Jazz Lyric. 10 ran, time 20.47

Open Restricted: 1, Canny Girl; 2, Dawn; 3, Littman; 4, Try Time; 5, Sparrowmire Lilly; 6, Sparrowmire Angel. 23 ran, time 21.01

 

Saturday 6 August

Shap Ė HTA Premier Trails

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Huntsmanís Jewel; 3, Two Tone; 4, Explore; 5, Washington; 6, Endure. 13 ran, time 33.03

7th Ė 10th: Bracelet, Persian Sky, Prudence, Lady Bethan.

Maidens: 1, Westgate Belle; 2, Westgate Rose; 3, Jazz Band; 4, Capetown; 5, Mrs McGregor; 6, Layla.  35 ran, time 31.34

7th Ė 10th: Cracking Mover, Tempress, Yogi Bear, Persian Prince.

Pups: 1, Eclipse; 2, Just Mick; 3, Buble; 4, Liz; 5, Queen; 6, Telstar. 10 ran, time 20.42

7th Ė10th: Misha, Step On, Foxparke Fandando, Margaret Rose.

Puppy Maidens: 1, Summer Rose; 2, Kenmore; 3, Jazz Lyric; 4, Yorkshire Lad; 5, Spring Rose; 6, Adventure. 17 ran, time 22.50

7th Ė 9th: Cool Enough, Accolade, Speed On.

Open Restricted: 1, Mr Ant; 2, Razzle Dazzle; 3, Cracking On; 4, Canny Girl; 5, Cartier; 6, Littman. 33 ran, time 21.28

7th Ė 10th: Eden Rossi, Persian Sun, Kaiser Sosa, Highness.

 

Thursday 4 August

Ings

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Jennyís Choice; 3, Huntsmanís Jewel; 4, Huntsmanís Jenny; 5, Ladybird; 6, Overwater Bessy. 13 ran, time 31.42

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, General James; 3, Overwater Hally; 4, Yorkshire Lad; 5, Silver Dusk; 6, Spring Rose.  8 ran, time 16.39

Open Maidens: 1, Miterdale Proper; 2, Da Look; 3, Sparrowmire Lilly; 4, Langdale Jack; 5, Miterdale One; 6, Mrs McGregor. 19 ran, time 17.06

 

Wednesday 3 August

Cold Fell

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Lady Anne; 3, Kinniside Joe; 4, Galemire Grace; 5, Prudence; 6, Layla.  15 ran, time 34.10

Pups: 1, Buble; 2, Manna; 3, Misha; 4, Sweet Harmony; 5, Kenmore; 6, Stand By.  13 ran, time 18.56

Open Maidens: 1, Westgate Rose; 2, Silverbelle; 3, Aspire; 4, Bantís Mist; 5, Miss Ellie; 6, Mr Dec. 17 ran, time 19.20

Open Restricted: 1, Jennyís Rose; 2, Mr Ant; 3, Razzle Dazzle; 4, Starlight; 5, Quiet Linnet; 6, Littman.  17 ran, time 18.55

 

Tuesday 2 August

Millstone Moor

Hounds: 1, Bracelet; 2, Dawn; 3, Endure; 4, Arizona; 5, Meadow Josie; 6, Izzabella. 10 ran, time 28.49

Pups: 1, General James; 2, Eclipse; 3, Speed On; 4, Step Up; 5, Accolade; 6, Adventure.  17 ran, time 17.07

Open Maidens: 1, Sambuca; 2, Tagget; 3, Blueboy; 4, Da Look; 5, Sunset Ridge; 6, Sugar Ray.  14 ran, time 17.21

All-In: 1, Capetown; 2, Artisan; 3, Overwater Bessy; 4, Meadow Dixie; 5, Tommyís Legacy; 6, Just Mick.  15 ran, time 16.30

 

Sunday 31 July

Calebreak

Hounds: 1, Marli; 2, Lady Bethan; 3, Overwater Arnie; 4, Capetown; 5, Lady Anne; 6, Huntsmanís Jewel.  25 ran, time 28.59

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Overwater Hally; 3, Sweet Harmony; 4, Miterdale Copper; 5, Stand By; 6, Jazz Lyric.  14 ran, time 22.53

Open Maidens: 1, Mrs McGregor; 2, Cracking Mover; 3, Yorkshire Lad; 4, Sparrowmire Angel; 5, Miterdale Proper; 6, Casanova. 33 ran, time 22.53

Open Restricted: 1, Eden Rossi; 2, Canny Girl; 3, Razzle Dazzle; 4, Starlight; 5, Meadow Dixie; 6, Dawn.  21 ran, time 22.02

 

Saturday 30 July

Bridekirk

Hounds: 1, Bracelet; 2, Endure; 3, Persian Bay; 4, Arizona; 5, Sambuca; 6, Quiet Linnet.  14 ran, time 27.29

Maidens: 1, Westgate Belle; 2, Westgate Rose; 3, Skidaddle; 4, Kinniside Joe; 5, Foxparke Yabadabadoo; 6, Sugar Ray.  17 ran, time 27.48

Pups: 1, Liz; 2, Silver Dusk; 3, Just Mick; 4, Foxparke Fandando; 5, Silver Dawn; 6, Step Up. 9 ran, time 18.44

Puppy Maidens: 1, Accolade; 2, Breeze; 3, Wanted; 4, Speed On; 5, Kinniside Bess; 6, Cool Enough.  16 ran, time 20.08

Veterans: 1, Artisan; 2, Da Look; 3, Jimmy Choo; 4, Silver Spangle; 5, Tagget; 6, Quiet Siskin.  12 ran, time 18.48

 

Thursday 28 July

Dean

Hounds: 1, Izzabella; 2, Bracelet; 3, Dairy Lightning; 4, Meadow Josie; 5, Santino; 6, Kaiser Sosa. 9 ran, time 28.28

Pups: 1, Liz; 2, Quiet Otter.  3 ran (2 finished), time 18.31

Open Maidens: 1, High Stile; 2, Sambuca; 3, Danís Lad; 4, McCoy; 5, Sunset Ridge; 6, What Look.  9 ran, time 19.18

 

Ambleside Sports

Hounds and Maidens cancelled Ė trailer lost in mist.

Pups: 1, General James; 2, Overwater Hally; 3, Jennyís Aura; 4, Canny Mover; 5, Overwater Roger; 6, Miterdale Rusty. 6 ran, time 21.23

Puppy Maidens: 1, Foxparke Fandando; 2, Ronnieís Rascal; 3, Sweet Harmony; 4, Accolade; 5, Yorkshire Lad; 6, Spring Rose. 13 ran, time 25.50

Open Restricted: 1, Flawless; 2, Highness; 3, Jennyís Rose; 4, Yogi Bear; 5, Eden Rossi; 6, Tinkerbelle. 37 ran, time 18.38

 

Wednesday 27 July

Cold Fell

Hounds: 1, Galemire Grace; 2, Marli; 3, Persian Bay; 4, Jazz Singer; 5, Jazz Band; 6, Persian Sky. 14 ran, time 28.52

Pups: 1, Buble; 2, Misha; 3, Kenmore; 4, Miterdale Copper; 5, Stand By; 6, Jazz Lyric. 13 ran, time 18.53

Open Maidens: 1, Mr Dec; 2, Westgate Rose; 3, Kinniside Joe; 4, Aspire; 5, Silverbelle; 6, Bantís Mist.  16 ran, time 18.46

Open Restricted: 1, Mr Ant; 2, Starlight; 3, Meadow Dixie; 4, Littman; 5, Razzle Dazzle; 6, Bewitched. 11 ran, time 19.04

 

Tuesday 26 July

Dean

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Prudence; 3, Bracelet; 4, Izzabella; 5, Arizona; 6, Meadow Josie.  9 ran, time 29.46

Maidens: 1, Sambuca; 2, High Stile; 3, Sugar Ray; 4, Cool Return; 5, Skidaddle.  6 ran (5 finished), time 32.35

Pups: 1, Quiet Otter; 2, Overwater Hally; 3, Just Mick; 4, Liz; 5, Danís Lad; 6, Wanted. 14 ran, time 18.40

Veterans: 1, Artisan; 2, Olivia; 3, What Look; 4, Kerrymore; 5, Da Look; 6, Silver Spangle.  6 ran, time 19.31

 

Monday 25 July

Potterís Park

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Washington; 3, Huntsmanís Jewel; 4, Thorn Dancer; 5, Huntsmanís Jenny; 6, Daisy Dream.  12 ran, time 29.03

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, General James; 3, Overwater Roger; 4, Kinniside Nell; 5, Sweet Harmony; 6, Ronnieís Rascal.  7 ran, time 18.17

Puppy Maidens: 1, Foxparke Fandando; 2, Foxparke Homeward Dude; 3, Summer Rose; 4, Foxparke Rosie Lee; 5, Kinniside Bess; 6, Cool Enough.       9 ran, time 19.59

All-In: 1, Westgate Rose; 2, Jennyís Choice; 3, Westgate Belle; 4, Littman; 5, Da Look; 6, Billy Wizz.  18 ran, time 18.08

 

Sunday 24 July

Helton

Hounds: 1, Marli; 2, Endure; 3, Galemire Grace; 4, Lady Bethan; 5, Capetown; 6, Lady Anne.  14 ran, time 31.21

Maidens: 1, Mr Ant; 2, Layla; 3, Persian Prince; 4, Hunterís Dale; 5, High Stile; 6, Sambuca.  27 ran, time 32.55

Pups: 1, Queen; 2, Miterdale Copper; 3, Canny Mover; 4, Miterdale Rusty; 5, Manna; 6, Misha.  7 ran, time 19.28

Open Non-Winners: 1, Buble; 2, Jazz Lyric; 3, Stand By; 4, Kenmore; 5, Meadow Elsa; 6, Spring Rose.  13 ran, time 20.39

Open Restricted: 1, Canny Girl; 2, Eden Rossi; 3, Dawn; 4, Razzle Dazzle; 5, Meadow Dixie; 6, Remember Me.  27 ran, time 19.06

 

Saturday 23 July

Lorton Hound Show

Hounds: 1, Ladybird; 2, Debra; 3, Overwater Arnie; 4, Washington; 5, Dairy Lightning; 6, Thorn Dancer. 10 ran, time 37.21

Maidens: 1, Skidaddle; 2, Foxparke Yabadabadoo; 3, Kinniside Joe; 4, Foxparke Hurry On; 5, Miterdale Proper; 6, Foxparke Hallelujah. 13 ran, time 35.28

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Telstar; 3, Step Up; 4, Quiet Otter.  7 ran (4 finished), time 24.55

Puppy Maidens: 1, Sweet Harmony; 2, Accolade; 3, Speed On; 4, Kinniside Bess; 5, Wanted; 6, Cool Enough. 17 ran, time 27.55

Veterans: 1, Quiet Siskin; 2, Jacob McClink; 3, Tagget; 4, Cancellara; 5, Tinkerbelle; 6, Silver Spangle. 17 ran, time 21.38

 

Thursday 21 July

Dean

Hounds: 1, Santino; 2, Bracelet.  3 ran (2 finished), time 41.29

Pups: 1, Liz; 2, Just Mick; 3, Overwater Hally; 4, Quiet Otter; 5, Step Up; 6, Silver Dusk. 11 ran, time 20.23

Open Restricted: 1, Izzabella; 2, Littman; 3, JLS; 4, Starlight; 5, Danís Lad; 6, Jimmy Choo.  12 ran, time 19.10

 

Wednesday 20 July

Cold Fell

Hounds: 1, Galemire Grace; 2, Persian Bay; 3, Lady Bethan; 4, Lady Anne; 5, Endure; 6, Persian Sky.  26 ran, time 29.20

Pups: 1, Eclipse; 2, Sweet Harmony; 3, Manna; 4, Miterdale Copper; 5, Foxparke Fandando; 6, Jazz Lyric.  24 ran, time 19.45

Open Maidens: 1, Mr Ant; 2, Miss Ellie; 3, Persian Sun; 4, Kinniside Joe; 5, Artisan; 6, Foxparke So Be It. 30 ran, time 19.50

 

Tuesday 19 July

Westward

Hounds: 1, Tommyís Legacy; 2, Persian Prince; 3, Thorn Dancer; 4, Bracelet; 5, Overwater Arnie.  6 ran (5 finished) time 31.51

Pups: 1, Telstar; 2, Silver Dawn; 3, Foxparke Babushka; 4, Silver Dusk; 5, Spring Rose; 6, Overwater Roger.  6 ran, time 23.23

Open Maidens: 1, Tempress; 2, Tagget; 3, Cancellara; 4, Eden Rocco; 5, My Way; 6, Cinnabar. 13 ran, time 21.42

All-In: 1, Debra; 2, Dawn; 3, Meadow Dixie; 4, Eden Rossi; 5, Silver Spangle; 6, Trooper Thorn.  15 ran, time 19.36

 

Sunday 17 July

Shap

Hounds: 1, Washington; 2, Bedazzled; 3, Endure; 4, Marli; 5, Menorah; 6, Prudence.  23 ran, time 34.55

Maidens: 1, Jazz Band; 2, Sugar Ray; 3, Sambuca; 4, Quiet Siskin; 5, Hunterís Dale; 6, Layla. 30 ran, time 36.00

Pups: 1, Eclipse; 2, Manna; 3, Just Mick; 4, Boston; 5, Quiet Otter; 6, Queen.  8 ran, time 24.15

Puppy Maidens: 1, Step Up; 2, Adventure; 3, Sweet Harmony; 4, Foxparke Babushka; 5, Sultan; 6, Popeye.   16 ran, time 27.04

Open Restricted: 1, Dairy Lightning; 2, Razzle Dazzle; 3, Tommyís Legacy; 4, Bewitched; 5, Eden Rossi; 6, Mr Dec. 35 ran, time 22.19

 

Saturday 16 July

Marton

Hounds: 1, Ladybird; 2, Lady Bethan; 3, Huntsmanís Jenny; 4, Daisy Dream; 5, Explore; 6, Persian Prince. 12 ran, time 29.39

Pups: 1, Miterdale Rusty; 2, Overwater Hally; 3, Jennyís Aura; 4, Kenmore; 5, Miterdale Copper; 6, Foxparke Mamma Mary. 8 ran, time 20.23

Open Non-Winners: 1, Foxparke Fandando; 2, Foxparke Homeward Dude; 3, Foxparke Peggy Sue; 4, Spring Rose; 5, Foxparke Rosie Lee; 6, Silverbelle. 11 ran, time 22.05

Open Restricted: 1, Flawless; 2, Santino; 3, Great Gable; 4, Highness; 5, Black Eyed Boy; 6, Miterdale Princess.  8 ran, time 20.13

Veterans: 1, Simply Rascal; 2, Kerrymore; 3, Artisan; 4, Silver Spangle; 5, Jacob McClink; 6, Langdale Jack.  8 ran, time 20.17

 

Thursday 14 July

Parsonby

Hounds: 1, Arizona; 2, Celtic Ty; 3, Thorn Dancer; 4, Kaiser Sosa; 5, Debra.  6 ran (5 finished), time 34.54

Pups: 1, General James; 2, Telstar; 3, Silver Dusk; 4, Just Mick; 5, Quiet Otter; 6, Liz. 11 ran, time 16.37

Open Maidens: 1, Cool Return; 2, Black Mist; 3, Sunset Ridge; 4, Meadow Josie; 5, Danís Lad; 6, Sugar Ray.  11 ran, time 17.02

Veterans: 1, Artisan; 2, Silver Spangle; 3, Da Look; 4, Jimmy Choo; 5, Tagget; 6, Cancellara. 10 ran, time 16.49

 

Wednesday 13 July

Kirkstone

Hounds: 1, Galemire Grace; 2, Endure; 3, Overwater Arnie; 4, Huntsmanís Jewel; 5, Marli; 6, Lady Bethan. 27 ran, time 29.30

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Canny Mover; 3, Overwater Roger; 4, Sweet Harmony; 5, Kenmore; 6, Manna. 11 ran, time 20.37

Open Non-Winners: 1, Summer Rose; 2, Buble; 3, Spring Rose; 4, Accolade; 5, Tempress; 6, Adventure. 15 ran, time 22.42

All-In: 1, Jazz Band; 2, Explore; 3, Highness; 4, Flawless; 5, Bedazzled; 6, Cartier. 30 ran, time 20.09

 

Tuesday 12 July

Parsonby

Hounds: Void, over time.  9 ran.

Pups: 1, Silver Dusk; 2, General James; 3, Quiet Otter; 4, Overwater Hally; 5, Just Mick; 6, Wanted. 14 ran, time 17.47

Open Restricted: 1, Quiet Linnet; 2, Izzabella; 3, Littman; 4, Silver Spangle; 5, Flashdance; 6, Danís Lad.  17 ran.

 

Monday 11 July

Cold Fell

Hounds: 1, Marli; 2, Jazz Singer; 3, Daisy Dream; 4, Lady Bethan; 5, Persian Bay; 6, Huntsmanís Jenny. 24 ran, time 30.18

Pups: 1, Huntsmanís Loyal; 2, Misha; 3, Kenmore; 4, Eclipse; 5, Sweet Harmony; 6, Miterdale Copper.  25 ran, time 20.33

Open Maidens: 1, Lady Anne; 2, Mr Ant; 3, Kinniside Joe; 4, Miss Ellie; 5, Foxparke So Be It; 6 Layla. 34 ran, time 19.30

All-In: 1, Jennyís Rose; 2, Menorah; 3, Little Messy; 4, Hunterís Dale; 5, Mr Dec; 6, Razzle Dazzle. 16 ran, time 19.01

 

Saturday 9 July

Potterís Park Ė Festival

Puppy Maidens: 1, Boston; 2, Speed On; 3, Kenmore; 4, Sultan; 5, Sweet Harmony; 6, Foxparke Rosie Lee.  15 ran, time 23.33

Open Non-Winners: 1, Kinniside Joe; 2, Summer Rose; 3, Tempress; 4, Silverbelle.  18 ran, time 29.55

Veterans: Void Ė some went the wrong way round. 18 ran.

Hounds: 1, Jennyís Choice; 2, Jennyís Delight; 3, Huntsmanís Jewel; 4, Langdale Ranger; 5, Quiet Linnet; 6, Night Vision. 16 ran, time 33.10

Maidens: 1, Sambuca; 2, Jazz Band; 3, Sugar Ray; 4, Blueboy; 5, Foxparke Hallelujah; 6, Foxparke So Be It. 28 ran, time 35.32

Pups: 1, General James; 2, Just Mick; 3, Jennyís Aura; 4, Huntsmanís Loyal; 5, Quiet Otter; 6, Overwater Roger. 14 ran, time 19.24

Open Restricted: 1, Bedazzled; 2, Dairy Lightning; 3, Razzle Dazzle; 4, Levitate; 5, Santino; 6, Littman.  35 ran, time 20.17

 

Thursday 7 July

Ward Hall

Hounds: 1, Arizona; 2, Try Again; 3, Bracelet; 4, Prudence.  5 ran (4 finished), time to follow.

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Overwater Roger; 3, Margaret Rose; 4, Captain Jack.  5 ran (4 finished), time 19.00

Open Maidens: 1, Flashdance; 2, Black Mist; 3, McCoy; 4, Barncroft Return. 4 ran, time 19.13

 

Wednesday 6 July

Goosewell

Hounds: 1, Huntsmanís Jenny; 2, Jennyís Delight; 3, Huntsmanís Jewel; 4, Langdale Ranger; 5, Debra; 6, Jennyís Choice. 8 ran, time 32.24

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Miterdale Copper; 3, Overwater Hally; 4, Popeye; 5, Ronnieís Rascal; 6, Eclipse. 12 ran, time 22.35

Open Maidens: 1, Supersandy; 2, Quiet Siskin; 3, Miterdale Proper; 4, Come Home Alfie; 5, Eden Rocco; 6, Miterdale Prim. 19 ran, time 22.18

Open Restricted: 1, Menorah; 2, Jennyís Rose; 3, Highness; 4, Eden Rossi; 5, Jennyís Rascal; 6, Bedazzled. 13 ran, time 20.48

 

Tuesday 5 July

Ward Hall

Hounds: 1, Try Again; 2, Daisy Dream; 3, Arizona; 4, Kaiser Sosa; 5, Trooper Thorn; 6, Blueboy.  12 ran, time 28.44

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Quiet Otter; 3, Huntsmanís Loyal; 4, Overwater Roger; 5, Wanted; 6, Silver Dawn.  9 ran, time 20.54

Open Maidens: 1, Westgate Rose; 2, Sunset Ridge; 3, Flashdance; 4, Skidaddle; 5, McCoy; 6, Black Mist. 8 ran, time 18.25

Veterans: 1, Artisan; 2, Silver Spangle; 3, Jimmy Choo; 4, Pipís Lad; 5, Simply Rascal; 6, Olivia. 6 ran, time 18.39

 

Monday 4 July

Helton

Hounds: 1, Endure; 2, Galemire Grace; 3, Marli; 4, Lady Bethan; 5, Two Tone; 6, Persian Prince. 24 ran, time 30.47

Pups: 1, Misha; 2, Eclipse; 3, Sweet Harmony; 4, Overwater Hally; 5, Canny Mover; 6, Queen. 11 ran, time 18.44

Open Non-Winners: 1, Hutton Molly; 2, Hunterís Sparkle; 3, Silverbelle; 4, Manna; 5, Bobby Dazzler; 6, Borderman. 17 ran, time 21.25

Open Maidens: 1, Mr Ant; 2, Rickman; 3, Howgill Benella; 4, Eden Rocco; 5, Persian Sun; 6, Cracking Gold.  22 ran, time 18.44

All-In: 1, Little Messy; 2, Yogi Bear; 3, Bedazzled; 4, Menorah; 5, Persian Bay; 6, Starlight.  18 ran, time 17.57

 

Saturday 2 July

Marton

Hounds: 1= Washington and Lady Bethan; 3, Huntsmanís Jenny; 4, Daisy Dream; 5, Overwater Arnie; 6, Arizona.  23 ran, time 31.05

7th Ė 10th: Tommyís Legacy, Persian Sky, Huntsmanís Jewel, Quiet Linnet.

Maidens: Void Ė some went the wrong way round. 31 ran.

Bitch Produce: 1, Jennyís Aura; 2, Overwater Hally; 3, Canny Mover; 4, Meadow Elsa; 5, Sweet Harmony; 6, Spring Rose.  21 ran, time 18.54

7th Ė 10th: Hunterís Sparkle, Accolade, Queen, Silver Dawn.

Open Pups: 1, Miterdale Copper; 2, General James; 3, Just Mick; 4, Foxparke Fandando; 5, Huntsmanís Loyal; 6, Yorkshire Lad. 12 ran, time 19.23

7th Ė 10th: Popeye, Kenmore, Miterdale Rusty, Foxparke Honky Tonky.

Open Restricted: 1, Thorn Fire; 2, Dawn; 3, Razzle Dazzle; 4, Eden Rossi; 5, Santino; 6, Littman. 33 ran, time 20.32

7th Ė 10th: JLS, Flawless, Great Gable, Carrick.

Veterans: 1, Simply Rascal; 2, Kerrymore; 3, Artisan; 4, Tagget; 5, Langdale Jack; 6, Miterdale One. 13 ran, time 20.59

7th Ė 10th: Olivia, Pipís Lad, Tinkerbell, Jacob McClink.

 

Thursday 30 June

Redmain

Hounds: 1, Debra; 2, Bracelet; 3, Prudence; 4, Endure; 5, Sugar Ray; 6, Cool Return. 7 ran, time 28.35

Pups: 1, Eclipse; 2, Just Mick; 3, Margaret Rose; 4, Quiet Otter; 5, Phoenix; 6, Boston. 7 ran, time 16.50

Open Non-Winners: 1, Cool Enough; 2, Telstar; 3, Jazz Lyric; 4, Foxparke Fandando; 5, Summer Rose; 6, Hutton Molly. 15 ran, time 17.58

All-In: 1, Cartier; 2, Thorn Fire; 3, Two Tone; 4, Persian Bay; 5, Quiet Linnet; 6, Keystone.  24 ran, time 16.29

 

Wednesday 29 June

St. Helena

Hounds: 1, Try Again; 2, Try Time; 3, Celtic Ty; 4, Night Vision; 5, Celtic Molone; 6, Blueboy.  8 ran, time 27.54

Pups: 1, General James; 2, Kinniside Nell; 3, Miterdale Steel; 4, Sweet Harmony; 5, Foxparke Honky-Tonky; 6, Sultan. 7 ran, time 23.08

Open Maidens: 1, Quiet Siskin; 2, Mystery Girl; 3, Foxparke Chaos; 4, Mickeldore; 5, Out of the Blue; 6, Kinniside Bess. 9 ran, time 25.14

 

Tuesday 28 June

Redmain

Hounds: 1, Bracelet; 2, Washington; 3, Dairy Lightning; 4, Izzabella; 5, Sambuca; 6, Meadow Josie.  18 ran, time 27.17

Pups: 1, Just Mick; 2, Huntsmanís Loyal; 3, Buble; 4, Eclipse; 5, Cool Enough; 6, Foxparke Fandando.  25 ran, time 17.56

Open Maidens: 1, Jazz Band; 2, Sunset Ridge; 3, Westgate Belle; 4, Sugar Ray; 5, Cracking Gold; 6, Foxparke Yabadabadoo.  22 ran, time 17.34

All-In: 1, Endure; 2, Cartier; 3, Ben 10; 4, Venus; 5, Artisan; 6, JLS.  25 ran, time 17.05

 

Monday 27 June

Grasmere

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Quiet Linnet; 3, Ladybird; 4, Eden Rossi; 5, Langdale Ranger; 6, Huntsmanís Jewel.  14 ran, time 29.44

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Miterdale Copper; 3, Overwater Roger; 4, Spring Rose; 5, Miterdale Rusty; 6, Canny Mover. 12 ran, time 17.57

Open Maidens: 1, Chinook; 2, Lady Anne; 3, Mrs McGregor; 4, Jacob McClink; 5, Mr Ant; 6, Eden Rocco.  28 ran, time 18.48

 

Saturday 25 June

International, Tallentire Hill

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Tommyís Legacy; 3, Try Again; 4, Arizona; 5, Washington; 6, Dawn; 7, Lady Bethan.  16 ran, time 28.28

Maidens: 1, Lady Anne; 2, Trooper Thorn; 3, Meadow Josie; 4, Westgate Belle; 5, Sambuca; 6, Hi Jack (BHTA); 7, Capetown.  37 ran, time 28.32

Pups: 1, Silver Dusk; 2, General James; 3, Liz; 4, Silver Dawn; 5, Margaret Rose; 6, Overwater Roger; 7, Huntsmanís Loyal. 15 ran, time 18.30

Puppy Maidens: 1, Just Mick; 2, Telstar; 3, Meadow Elsa; 4, Adventure; 5, Foxparke Homeward Dude; 6, Accolade; 7, Jazz Lyric. 32 ran, time 20.04

Open Restricted: 1, Dairy Lightning; 2, Izzabella; 3, Santino; 4, Meadow Dixie; 5, Eden Rossi; 6, Carrick; 7, JLS. 38 ran, time 17.20

6-years plus: 1, Artisan; 2, Silver Spangle; 3, Kerrymore; 4, Miss Ellie; 5, Class Mackintosh (BHTA); 6, Jimmy Choo; 7, Simply Rascal.  18 ran, time 17.35

 

Wednesday 22 June

Kirkland

Hounds: 1, Galemire Grace; 2, Celtic Ty; 3, Try Again; 4, Celtic Molone; 5, Aspire; 6, Try Time. 6 ran, time 33.00

Pups: 1, Larty Carty; 2, General James; 3, Telster; 4, Cool Enough; 5, Overwater Roger; 6, Foxparke Mamma Mary.  13 ran, time 17.43

Open Maidens: 1, Artisan; 2, Sunset Ridge; 3, Rickman; 4, Eshdel Matilda; 5, Blueboy; 6, Sugar Ray.  26 ran, time 18.42

 

Tuesday 21 June

Newlands

Hounds: 1, Marlou; 2, Tommyís Legacy; 3, Menorah; 4, Huntsmanís Jenny; 5, Washington; 6, Quiet Linnet.  13 ran, time 29.38

Maidens: 1, Meadow Josie; 2, Cracking Mover; 3, Persian Prince; 4, Kinniside Joe; 5, Layla; 6, Miterdale Proper.  19 ran, time 33.00

Pups: Void Ė over time.  14 ran.

Open Restricted: 1, Jennyís Rose; 2, Dairy Lightning; 3, Levitate; 4, Eden Rossi; 5, Littman; 6, Meadow Dixie. 23 ran, time 22.42

 

Sunday 19 June

Marton

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Washington; 3, Dawn; 4, Quiet Linnet; 5, Westgate Belle; 6, Tommyís Legacy.  35 ran, time 32.22

Pups: Void Ė over time. 30 ran

Rest of the meeting was cancelled.

 

Saturday 18 June

Lamplugh

Hounds: 1, Try Again; 2, Celtic Ty; 3, Celtic Molone; 4, Night Vision.  4 ran, time 38.02

Pups: 1, General James; 2, Overwater Roger; 3, Kinniside Nell; 4, Larty Carty; 5, Sultan; 6, Foxparke Babushka.  9 ran, time 17.53

Open Maidens: 1, Foxparke Invisible; 2, Jazz Band; 3, Rickman; 4, Mr Dec; 5, Foxparke Chaos; 6, Foxparke Hurry On. 14 ran, time 18.04

Open Restricted: 1, Try Time; 2, Remember Me; 3, Levitate; 4, Cracking On; 5, Carrick.  6 ran (5 finished), time 18.16

 

Friday 17 June

Coniston Tops

Hounds: 1, Galemire Grace; 2, Capetown; 3, Huntsmanís Jenny; 4, Ladybird; 5, Jennyís Delight; 6, Lady Bethan. 18 ran, time 27.23

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Huntsmanís Loyal; 3, Sweet Harmony; 4, Canny Mover; 5, Misha; 6, Miterdale Copper. 8 ran, time 20.33

Open Non-Winners: 1, Miterdale Princess; 2, Billy Wizz; 3, Bobby Dazzler; 4, Adventure; 5, Buble; 6, Kenmore. 13 ran, time 22.27

Open Restricted: 1, Thorn Fire; 2, Mr Ant; 3, Jennyís Rose; 4, Flawless; 5, Razzle Dazzle; 6, Eden Rossi. 23 ran, time 19.13

Veterans: 1, Kerrymore; 2, Simply Rascal; 3, Artisan; 4, Miss Ellie; 5, Black Eyed Pea; 6, Da Look.  16 ran, time 20.10

 

Thursday 16 June

Dearham

Hounds: 1, Arizona; 2, Bracelet; 3, Washington; 4, Santino.  4 ran, time 34.01

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Telstar; 3, Silver Dawn; 4, Liz; 5, Margaret Rose; 6, Cool Enough.  21 ran, time 17.30

Open Restricted: 1, Silver Spangle; 2, Sunset Ridge; 3, Izzabella; 4, Remember Me; 5, Carrick; 6, Foxparke Artist. 13 ran, time 17.19

 

Wednesday 15 June

Grasmere

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Meadow Josie; 3, Quiet Linnet; 4, Ladybird; 5, Huntsmanís Jewel; 6, Lady Anne. 12 ran, time 29.43

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Canny Mover; 3, Miterdale Copper; 4, Overwater Roger; 5, Yorkshire Lad; 6, Kenmore. 14 ran, time 19.25

Open Restricted: 1, Menorah; 2, Eden Rossi; 3, Littman; 4, Paloma Faith; 5, Black Eyed Boy; 6, Meadow Dixie. 20 ran, time 18.35

 

St.Helena

Hounds: 1, Try Again; 2, Try Time; 3, Night Vision; 4, Celtic Ty; 5, Blueboy; 6, Celtic Molone.  8 ran, time 29.43

Pups: 1, General James; 2, Kinniside Nell.  4 ran (2 finished), time 23.20

Open Maidens: 1, Sental; 2, Foxparke Invisible; 3, Wyatt Earp; 4, Foxparke Hurry On; 5, Mystery Girl; 6, Foxparke Chaos. 7 ran, time 25.14

 

Tuesday 14 June

Dearham

Hounds: 1, Dawn; 2, Westgate Belle; 3, Santino; 4, Washington; 5, Arizona; 6, Persian Sky. 9 ran, time 33.29

Pups: 1, Silver Dawn; 2, Telstar; 3, Margaret Rose; 4, Foxparke Fandando; 5, Overwater Hally; 6, Liz. 23 ran, time 18.51

Open Maidens: 1, Trooper Thorn; 2, Cool Return; 3, Skidaddle; 4, Sambuca; 5, Sugar Ray; 6, Sunset Ridge.  22 ran, time 17.08

Veterans: 1, Artisan; 2, Silver Spangle; 3, Da Look; 4, Jimmy Choo; 5, Cancellara; 6, Pipís Lad. 8 ran, time 17.46

 

Monday 13 June

Goosewell

Hounds: 1, Huntsmanís Jenny; 2, Huntsmanís Hope; 3, Huntsmanís Jewel; 4, Canny Girl; 5, Debra; 6, Jennyís Delight.  10 ran, time 29.16

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Huntsmanís Loyal; 3, Overwater Roger; 4, Miterdale Rusty; 5, Ronnieís Rascal; 6, Thorn Dollar. 11 ran, time 22.58

Open Maidens: 1, Songbird; 2, Quiet Siskin; 3, Miterdale Prim; 4, Come Home Alfie; 5, Miterdale Proper; 6, Jacob McClink. 24 ran, time 21.43

Open Restricted: 1, Jennyís Rose; 2, Jimmy Choo; 3, Jennyís Rascal; 4, Great Gable; 5, Menorah; 6, Flawless.  15 ran, time 21.08

 

Saturday 11 June

Bridekirk

Hounds: 1, Tommyís Legacy; 2, Bracelet; 3, Endure; 4, Washington; 5, Quiet Linnet; 6, Ladybird.  14 ran, time 26.34

7th Ė 10th: Persian Sky, Arizona, Night Vision, Jennyís Choice.

Maidens: 1, Lady Anne; 2, Westgate Belle; 3, Sambuca; 4, Meadow Josie; 5, Trooper Thorn; 6, Westgate Rose. 23 ran, time 27.28

7th Ė 10th: Persian Prince, Sugar Ray, Kinniside Joe, Foxparke So Be It.

Dog Produce: 1, Overwater Roger; 2, Eclipse; 3, Telstar; 4, General James; 5, Cool Enough; 6, Miterdale Copper. 21 ran, time 18.52

7th Ė 10th: Larty Carty, Miterdale Rusty, Just Mick, Wanted.

Open Pups: 1, Liz; 2, Silver Dawn; 3, Silver Dusk; 4, Foxparke Fandando; 5, Speed On; 6, Quiet Otter. 23 ran, time 19.53

7th Ė 10th: Margaret Rose, Queen, Step Up, Accolade.

Open Restricted: 1, Dairy Lightning; 2, Dawn; 3, Santino; 4, Try Time; 5, Huntsmanís Jenny; 6, Cool Return. 33 ran, time 18.22

7th Ė 10th: Littman, Izzabella, Meadow Dixie, Razzle Dazzle.

Veterans: 1, Artisan; 2, Silver Spangle; 3, Tiagress; 4, Simply Rascal; 5, Miss Ellie; 6, Da Look.  13 ran, time 19.10

7th Ė 10th: Pipís Lad, Cancellara, Quiet Siskin, Jimmy Choo.

 

Thursday 9 June

Kendal

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Huntsmanís Jewel; 3, Explore; 4, Grange Music.  4 ran, time 31.47

Pups: No entries.

Open Maidens: 1, Canny Girl; 2, Mr Ant; 3, Eden Rocco; 4, Full House; 5, Black Eyed Boy; 6, Mrs McGregor.  11 ran, time 17.47

Open Restricted: 1, Eden Rossi; 2, Cracking On; 3, Paloma Faith; 4, Jennyís Rascal; 5, Kerrymore; 6, Mr Dec. 6 ran, time 18.39

 

Tuesday 7 June

Kirkstone

Hounds: 1, Huntsmanís Jewel; 2, Jennyís Delight; 3, Ladybird; 4, Eden Rossi; 5, Dawn; 6, Tommyís Legacy.  21 ran, time 30.15

Pups: 1, Overwater Roger; 2, Sweet Harmony; 3, Larty Carty; 4, Canny Mover; 5, General James; 6, Huntsmanís Loyal.  15 ran, time 21.06

Open Maidens: 1, Lady Anne; 2, Canny Girl; 3, Miss Ellie; 4, Tempress; 5, Mr Ant; 6, Songbird. 22 ran, time 21.03

 

Monday 6 June

Dean

Hounds: No entries.

Maidens: No entries.

Pups: 1, Overwater Hally; 2, Quiet Otter; 3, Liz.  7 ran (3 finished), time 23.28

Puppy Maidens: 1, Boston; 2, Speed On; 3, Spring Rose; 4, Kinniside Bess; 5, Hunterís Sparkle; 6, Quiet Badger. 11 ran, time 29.47

All-In: 1, Sambuca; 2, Persian Sky; 3, Dairy Lightning; 4, Littman; 5, Willow Bay; 6, Westgate Belle.  18 ran, time 19.25

 

Saturday 4 June

Lamplugh

Hounds: Void Ė over time.  8 ran.

Pups: 1, Quiet Otter; 2, General James; 3, Overwater Roger; 4, Thorn Dollar; 5, Miterdale Rusty.  16 ran (5 finished), time 24.46

Open Maidens: 1, Trooper Thorn; 2, Miterdale Princess; 3, Lady Anne; 4, Miterdale Proper; 5, Eshdel Matilda; 6, Quiet Siskin. 19 ran, time 21.46

Open Restricted: 1, Free Spirit; 2, Carrick; 3, Levitate; 4, Remember Me; 5, Ladybird; 6, Celtic Ty.  11 ran, time 21.52

 

Lazonby Fell

Hounds: 1, Bracelet; 2, Jennyís Delight; 3, Arizona; 4, Jennyís Choice; 5, Cracking On.  6 ran (5 finished), time 33.45

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Liz; 3, Overwater Hally; 4, Margaret Rose; 5, Danís Lad; 6, Jennyís Aura. 9 ran, time 21.09

Puppy Maidens: 1, Sultan; 2, Sweet Harmony; 3, Silver Dawn; 4, Spring Rose; 5, Stand By; 6, Adventure.  12 ran, time 21.55

Open Maidens:; 1, Eden Rossi; 2, Eden Rocco; 3, Mr Ant; 4, Bobby Dazzler; 5, Mrs McGregor; 6, My Way. 11 ran, time 20.57

Veterans: 1, Simply Rascal; 2, Miss Ellie; 3, Silver Spangle; 4, Hutton Toyah; 5, Artisan; 6, Tiagress. 13 ran, time 20.51

 

Thursday 2 June

Buttermere

Hounds: 1, Huntsmanís Jewel; 2, Discard; 3, Ladybird; 4, Quiet Linnet; 5, Washington; 6, Night Vision.  12 ran, time 30.39

Pups: 1, Miterdale Rusty; 2, Overwater Roger; 3, Larty Carty; 4, Sweet Harmony; 5, Huntsmanís Loyal; 6, Liz.  26 ran, time 19.39

Open Maidens: 1, Yogi Bear; 2, Come Home Alfie; 3, Eshdel Matilda; 4, Mystery Girl; 5, Eden Rossi; 6, Boston. 33 ran, time 19.04

Open Restricted: 1, Huntsmanís Jenny; 2, Jennyís Rose; 3, Menorah; 4, Dawn; 5, Dairy Lightning; 6, Remember Me. 18 ran, time 17.16

 

Monday 30 May

Bridekirk

Hounds: 1, Thorn Dancer; 2, Quiet Linnet; 3, Washington; 4, Try Again; 5, Endure; 6, Bracelet. 15 ran, time 27.41

Maidens: 1, Discard; 2, Lady Anne; 3, Trooper Thorn; 4, Sambuca; 5, Persian Prince; 6, Meadow Josie. 29 ran, time 28.54

Pups: 1, Liz; 2, Eclipse; 3, Margaret Rose; 4, Overwater Roger; 5, General James; 6, Larty Carty. 15 ran, time 19.18

Puppy Maidens: 1, Silver Dusk; 2, Step Up; 3, Telstar; 4, Silver Dawn; 5, Speed On; 6, Kinniside Bess. 30 ran, time 21.25

Open Restricted: 1, Santino; 2, Dairy Lightning; 3, Carrick; 4, Overwater Jack; 5, Cool Return; 6, Celtic Ty. 40 ran, time 17.55

 

Saturday 28 May

Kendal

Hounds: 1, Huntsmanís Jewel; 2, Eden Rossi; 3, Langdale Ranger; 4, Jennyís Delight; 5, Grange Music; 6, Overwater Arnie. 8 ran, time 27.53

Pups: 1, Overwater Roger; 2, Jennyís Aura; 3, Kenmore; 4, Yorkshire Lad; 5, Sweet Harmony.  6 ran (5 finished), time 18.12

Open Restricted: 1, Explore; 2, Free Spirit; 3, Black Eyed Boy; 4, Paloma Faith; 5, Eden Rocco; 6, Mr Dec. 13 ran, time 16.57

Veterans: 1, Da Look; 2, Artisan; 3, Miss Ellie; 4, Kerrymore; 5, Tiagress; 6, Simply Rascal.  10 ran, time 16.37

 

Thursday 26 May

Bridekirk

Hounds: 1, Bracelet; 2, Quiet Linnet; 3, Try Again; 4, Cracking Mover; 5, Jennyís Choice; 6, Persian Gold. 26 ran, time 27.40

Pups: 1, General James; 2, Overwater Hally; 3, Larty Carty; 4, Margaret Rose; 5, Miterdale Copper; 6, Canny Mover. 22 ran, time 20.45

Open Non-Winners: 1, Speed On; 2, Foxparke Fandando; 3, Kinniside Joe; 4, Silver Dawn; 5, Accolade; 6, Foxparke Homeward Dude.  27 ran, time 21.21

All-In: 1, Thorn Fire; 2, Endure; 3, Meadow Josie; 4, Sambuca; 5, Bluebond; 6, Foxparke So Be It. 46 ran, time 17.48

 

Tuesday 24 May

Kendal

Hounds: 1, Langdale Ranger; 2, Jennyís Delight; 3, Explore; 4, Grange Music; 5, Huntsmanís Kraka; 6, Casanova.  6 ran, time 27.47

Pups: Void Ė over time.  9 ran.

Open Maidens: 1, Capetown; 2, Lady Anne; 3, Eden Rossi; 4, Mr Ant; 5, Black Eyed Boy; 6, Artisan.  26 ran, time 16.04

Open Restricted: 1, Huntsmanís Jenny; 2, Mr Dec; 3, Cracking On; 4, Paloma Faith; 5, Simply Rascal; 6, Flawless.  13 ran, time 16.01

 

Monday 23 May

Potterís Park

Hounds: 1, Thorn Dancer; 2, Jennyís Choice; 3, Tommyís Legacy; 4, Washington; 5, Overwater Arnie; 6, Quiet Linnet. 26 ran, time 30.30

Pups: 1, General James; 2, Overwater Roger; 3, Eclipse; 4, Liz; 5, Popeye; 6, Foxparke Fandando. 35 ran, time 20.07

Open Maidens: 1, Come Home Alfie; 2, Trooper Thorn; 3, Sambuca; 4, Foxparke So Be It; 5, Da Look; 6, Jazz Band. 30 ran, time 19.21

All-In: 1, Thorn Fire; 2, Venus; 3, Endure; 4, Persian Sky; 5, Santino; 6, Dairy Lightning. 30 ran, time 18.07

 

Saturday 21 May

Kirkland

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Galemire Grace; 3, Try Again; 4, Discard; 5, Free Spirit; 6, Thorn Dancer.  9 ran, time 28.18

Pups: 1, Overwater Roger; 2, General James; 3, Larty Carty; 4, Foxparke Fandando; 5, Telstar; 6, Quiet Otter. 16 ran, time 17.26

Open Maidens: 1, Layla; 2, Bluebond; 3, Rickman; 4, Foxparke So Be It; 5, Sugar Ray; 6, Doll. 28 ran, time 18.01

Open Restricted: 1, Overwater Jack; 2, Quiet Linnet; 3, Santino; 4, Dairy Lightning; 5, Rooster; 6, Ladybird. 15 ran, time 20.28

 

Lazonby

Hounds: 1, Bracelet; 2, JLS; 3, Persian Prince; 4, Meadow Dixie; 5, Arizona; 6, Westgate Belle. 8 ran, time 27.08

Pups: 1, Eclipse; 2, Liz; 3, Margaret Rose; 4, Just Mick; 5, Thatís Life; 6, Adventure. 6 ran, time 18.49

Open Non-Winners: 1, Sweet Harmony; 2, Sultan; 3, Silver Dawn; 4, Spring Rose; 5, Danís Lad; 6, Hunterís Sparkle. 16 ran, time 20.13

Open Maidens: 1, Hunterís Dale; 2, Mr Ant; 3, Cracking Gold; 4, Eden Rossi; 5, Trooper Thorn; 6, Meadow Josie. 25 ran, time 19.12

 

Thursday 19 May

Rusland

Hounds: 1, Explore; 2, Huntsmanís Hope; 3, Langdale Ranger; 4, Casanova; 5, Simply Red; 6, Lady Anne. 6 ran, time 26.51

Pups: 1, Miterdale Copper; 2, Kenmore; 3, Yorkshire Lad; 4, Ronnieís Rascal; 5, Cool Enough; 6, Phoenix. 7 ran, time 16.47

Open Maidens: 1, Sugar Ray; 2, Grange Music; 3, Black Eyed Boy; 4, Yogi Bear; 5, Miterdale Prim; 6, Sparrowmire Lilly. 16 ran, time 16.09

Open Restricted: 1, Kaiser Sosa; 2, Flawless; 3, Highness; 4, Silverbelle; 5, Tinkerbell; 6, Venus.  6 ran, time 16.34

 

Wednesday 18 May

Low Place

Hounds: 1= Jazz Singer and Galemire Grace; 3, Capetown; 4, Thorn Dancer; 5, Washington; 6, Cartier. 17 ran, time 26.09

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Kinniside Bess; 3, Misha; 4, Kinniside Nell; 5, Quiet Otter; 6, Thorn Dollar.  8 ran, time 16.06

Open Restricted: 1, Meadow Dixie; 2, Mr Ant; 3, Littman; 4, Quiet Linnet; 5, Rickman; 6, Free Spirit. 18 ran, time 17.00

Veterans: 1, Da Look; 2, Artisan; 3, Black Eyed Pea; 4, Kerrymore; 5, Miterdale One; 6, Quiet Siskin. 14 ran, time 17.21

 

Tuesday 17 May

Rusland

Hounds: 1, Explore; 2, Huntsmanís Hope; 3, Langdale Ranger; 4, jennyís Choice; 5, Huntsmanís Jewel; 6, Lady Bethan. 11 ran, time 28.19

Pups: 1, Phoenix; 2, Larty Carty; 3, General James; 4, Yorkshire Lad; 5, Overwater Roger; 6, Ronnieís Rascal.  11 ran, time 18.39

Open Maidens: 1, Huntsmanís Jenny; 2, Lady Anne; 3, Miterdale Prim; 4, Miterdale Proper; 5, Sugar Ray; 6, Jimmy Nik. 22 ran, time 15.33

Open Restricted: 1, Simply Rascal; 2, Overwater Jack; 3, Billy Bowe; 4, Tinkerbell; 5, Kaiser Sosa.  6 ran, time 17.51

 

Sunday 15 May

Lazonby

Hounds: 1, Bracelet; 2, Persian Prince; 3, Jennyís Delight; 4, Westgate Belle; 5, Meadow Dixie; 6, Arizona. 8 ran, time 27.46

Pups: 1, Liz; 2, Eclipse; 3, Margaret Rose; 4, Overwater Hally; 5, Thatís Life; 6, Just Mick. 10 ran, time 19.59

Open Non-Winners: 1, Phoenix; 2, Sweet Harmony; 3, Hunterís Sparkle; 4, Sultan; 5, Danís Lad; 6, Silver Dawn. 16 ran, time 20.48

Open Maidens: 1, Hunterís Dale; 2, Eden Rossi; 3, Mr Ant; 4, Eden Rocco; 5, Cracking Gold; 6, Trooper Thorn. 20 ran, time 19.28

Open Restricted: 1, Cracking On; 2, Paloma Faith; 3, Tommyís Legacy; 4, Kaiser Sosa; 5, Razzle Dazzle; 6, Jennyís Rose. 8 ran, time 19.21

 

Saturday 14 May

Low Place

Hounds: 1, Thorn Dancer; 2, Jazz Singer; 3, Galemire Grace; 4, Washington; 5, Explore; 6, Huntsmanís Kraka.  15 ran, time 26.28

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Overwater Roger; 3, Kinniside Nell; 4, Miterdale Copper; 5, Ronnieís Rascal; 6, Kinniside Bess. 19 ran, time 17.13

Open Maidens: 1, Black Eyed Boy; 2, Lady Anne;  3, Huntsmanís Jenny; 4, Eshdel Matilda; 5, Capetown; 6, Kinniside Joe. 31 ran, time 17.49

Open Restricted: 1, Thorn Fire; 2, Cartier; 3, Littman; 4, Thorn Dolly; 5, Overwater Jack; 6, Free Spirit.  17 ran, time 17.18

 

Wednesday 11 May

Crag Farm

Hounds: 1, Serenity; 2, Overwater Arnie; 3, Discard; 4, Sental.  4 ran, time 27.43

Pups: 1, Larty Carty; 2, General James; 3, Overwater Roger; 4, Foxparke Fandando; 5, Foxparke Rosie Lee; 6, Quiet Otter. 16 ran, time 18.27

Open Maidens: 1, Blueboy; 2, Kinniside Joe; 3, Miterdale Prim; 4, Da Look; 5, Miterdale Proper; 6, Foxparke So Be It. 18 ran, time 18.09

 

Tuesday 10 May

Lazonby

Hounds: 1, JLS; 2, Jennyís Delight; 3, Eden Rossi; 4, Arizona; 5, Bracelet; 6, Westgate Belle.  15 ran, time 27.40

Pups: 1, Margaret Rose; 2, Jennyís Aura; 3, Liz; 4, Sweet Harmony; 5, Overwater Hally; 6, Sultan. 21 ran, time 19.37

Open Restricted: 1, Kaiser Sosa; 2, Razzle Dazzle; 3, Hunterís Dale; 4, Santino; 5, Paloma Faith; 6, Venus. 29 ran, time 19.43

 

Monday 9 May

Kirkland

Hounds: 1, Tommyís Legacy; 2, Galemire Grace; 3, Discard; 4, Huntsmanís Hope; 5, Quiet Linnet; 6, Free Spirit.  13 ran, time 30.26

Pups: 1, Miterdale Rusty; 2, Overwater Hally; 3, Quiet Otter; 4, Telstar; 5, Miterdale Copper; 6, Foxparke Fandando.  15 ran, time 23.04

Open Maidens: 1, Songbird; 2, Eshdel Matilda; 3, Foxparke So Be It; 4, Mystery Girl; 5, Foxparke Peggy Sue; 6, Bluebond. 27 ran, time 17.21

 

Sunday 8 May

Oulton (Joint meeting with Border Association)

Hounds: 1, Jazz Singer; 2, Persian Bay; 3, Try Again; 4, Meadow Dixie; 5, Arizona; 6, JLS.  13 ran, time 29.27

Maidens: 1, Washington; 2, Water Spirit ( B ); 3, Mr Houdini ( B ); 4, Willow Bay; 5, Delta Spice ( B ); 6, Ozzy the Lad ( B ). 15 ran, time 31.17

Pups: 1, Liz; 2, General James.  7 ran (2 finished), time 18.49

Puppy Maidens: 1, Step Up; 2, Sweet Harmony; 3, Boston; 4, Kinniside Nell; 5, Speed On; 6, Sultan. 20 ran, time 18.14

Open Restricted: 1, Tate ( B ); 2, Santino; 3, Class Mackintosh ( B ); 4, Blueboy; 5, Class McCara ( B ); 6, Denton Eclipse ( B ). 22 ran, time 17.27

 

Saturday 7 May

Corney Fell

Hounds: 1, Thorn Dancer; 2, Tommyís Legacy; 3, Discard; 4, Another Bay; 5, Jennyís Choice; 6, Persian Sky. 20 ran, time 29.53

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Foxparke Fandando; 3, Miterdale Rusty; 4, Telstar; 5, Cool Enough; 6, Accolade.  26 ran, time 16.31

Open Maidens: 1, Explore; 2, Lady Anne; 3, Huntsmanís Jenny; 4, Eshdel Matilda; 5, Grange Music; 6, Tiagress. 38 ran, time 15.30

Open Restricted: 1, Dairy Lightning; 2, Free Spirit; 3, Black Eyed Boy; 4, Starlight; 5, Paloma Faith; 6, Razzle Dazzle. 25 ran, time 16.17

 

Thursday 5 May

Oulton

Hounds: 1, Jazz Singer; 2, Meadow Dixie; 3, Prudence; 4, Bracelet; 5, Arizona; 6, Westgate Belle. 10 ran, time 30.10

Pups: 1, Liz; 2, Speed On; 3, Margaret Rose; 4, Danís Lad; 5, Silver Dawn; 6, Just Mick.  16 ran, time 17.10

Open Maidens: 1, Eden Rossi; 2, Jazz Band; 3, Cracking Gold; 4, Sunset Ridge; 5, Eden Rocco; 6, Cracking Mover. 23 ran, time 16.40

 

Wednesday 4 May

Corney Fell

Hounds: 1, Jennyís Delight; 2, Thorn Fire; 3, Thorn Dancer; 4,Galemire Grace; 5, Huntsmanís Jewel; 6, Lady Bethan. 24 ran, time 27.46

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Misha; 3, General James; 4, Overwater Hally; 5, Miterdale Rusty; 6, Kenmore. 28 ran, time 16.54

Open Maidens: 1, Capetown; 2, Huntsmanís Jenny; 3, Eshdel Matilda; 4, Yogi Bear; 5, Explore; 6, Sparrowmire Angel.  40 ran, time 16.26

Open Restricted: 1, Huntsmanís Hope; 2, Paloma Faith; 3, Quiet Linnet; 4, Free Spirit; 5, Dairy Lightning; 6, Rooster. 25 ran, time 16.09

 

Monday 2 May

Kirkstone Ė May Day Trails

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Endure; 3, Marli; 4, Lady Bethan; 5, Huntsmanís Jewel; 6, Jennyís Delight.  17 ran, time 27.15

7th Ė 10th: Jennyís Choice, Huntsmanís Kraka, Jazz Singer, Daisy Dream.

Maidens: 1, Huntsmanís Jenny; 2, Yogi Bear; 3, Jazz Band; 4, Songbird; 5, Explore; 6, Willow Bay.  32 ran, time 27.35

7th Ė 10th: Aspire, Lady Anne, Maybe, Mr Ant.

Pups:; 1, Jennyís Aura; 2, Canny Mover; 3, Larty Carty; 4, General James; 5, Misha; 6, Overwater Hally.  17 ran, time 20.26

7th Ė 10th: Just Mick, Huntsmanís Loyal, Liz, Overwater Roger.

Puppy Maidens: 1, Eclipse; 2, Miterdale Rusty; 3, Manna; 4, Yorkshire Lad; 5, Summer Rose; 6, Accolade.  18 ran, time 22.06

7th Ė 10th: Sweet Harmony, Jazz Lyric, Foxparke Fandando, Foxparke Homeward Dude.

Open Restricted: 1, Cartier; 2, Paloma Faith; 3, Try Time; 4, Overwater Jack; 5, Quiet Linnet; 6, Venus. 33 ran, time 21.05

7th Ė 10th: Bewitched, Tommyís Legacy, Mr Dec, Black Eyed Boy.

 

Saturday 30 April

Cold Fell

Hounds: 1, Jazz Singer; 2, Galemire Grace; 3, Try Again; 4, Persian Bay; 5, Overwater Arnie; 6, Daisy Dream. 23 ran, time 28.22

Pups: 1, Miterdale Copper; 2, Overwater Hally; 3, Larty Carty; 4, Margaret Rose; 5, Misha; 6, Miterdale Rusty.  34 ran, time 20.08

Open Maidens: 1, Willow Bay; 2, Jazz Band; 3, Lady Anne; 4, Mr Ant; 5, Foxparke So Be It; 6, Persian Sun.  54 ran, time 20.04

Open Restricted: 1, Cartier; 2, Huntsmanís Hope; 3, Overwater Jack; 4, Try Time; 5, Mr Dec; 6, Levitate.  26 ran, time 18.29

 

Thursday 28 April

Oulton

Hounds: 1, Endure; 2, Persian Prince; 3, Arizona; 4, Prudence; 5, Westgate Belle; 6, Blueboy.  6 ran, time 28.31

Pups: 1, Liz; 2, General James; 3, Margaret Rose; 4, Just Mick; 5, Speed On; 6, Eclipse. 17 ran, time 16.04

Open Maidens: 1, Sunset Ridge; 2, Aspire; 3, Bluebond; 4, Da Look; 5, Danís Lad; 6, Plan B. 11 ran, time 16.46

 

Wednesday 27 April

Low Place

Hounds: 1, Thorn Dancer; 2, Thorn Fire; 3, Galemire Grace; 4, Capetown; 5, Miterdale Force; 6, Jennyís Delight.  30 ran, time 25.37

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Miterdale Copper; 3, Overwater Roger; 4, Kenmore; 5, Miterdale Rusty; 6, Mylana.  12 ran, time 16.33

Open Restricted: 1, Overwater Jack; 2, Dairy Lightning; 3, Black Eyed Pea; 4, Paloma Faith; 5, Great Gable; 6, Black Eyed Boy.   20 ran, time 16.53

 

Tuesday 26 April

Oulton

Hounds: 1, Jazz Singer; 2, Try Again; 3, Meadow Dixie; 4, JLS; 5, Arizona; 6, Persian Prince. 10 ran, time 27.58

Pups: 1, Margaret Rose; 2, General James; 3, Liz; 4, Larty Carty; 5, Just Mick; 6, Speed On.  30 ran, time 16.11

Open Maidens: 1, Jazz Band; 2, Sunset Ridge; 3, Eden Rossi; 4, Foxparke So Be It; 5, Aspire; 6, Hunterís Dale.  25 ran, time 16.08

 

Sunday 24 April

Helton

Hounds: 1, Marli; 2, Jazz Singer; 3, Endure; 4, Persian Bay; 5, Lady Bethan; 6, Persian Sky.  17 ran, time 28.30

Maidens: 1, Canny Girl; 2, Willow Bay; 3, Foxparke So Be It; 4, Eden Rossi; 5, Huntsmanís Jenny; 6, Grange Music. 27 ran, time 30.20

Pups: 1, Larty Carty; 2, Canny Mover; 3, Margaret Rose; 4, Overwater Hally; 5, Foxparke Homeward Dude; 6, Misha. 20 ran, time 18.23

Open Non-Winners: 1, Mystery Girl; 2, Black Eyed Boy; 3, Sweet Harmony; 4, Spring Rose; 5, Wyatt Earp; 6, Accolade.  25 ran, time 18.17

All-In: 1, Two Tone; 2, Bracelet; 3, Fireman Sam; 4, Overwater Arnie; 5, Persian Sun; 6, Hunterís Dale.  37 ran, time 16.52

 

Saturday 23 April

Low Place

Hounds: 1, Thorn Dancer; 2, Daisy Dream; 3, Discard; 4, Galemire Grace; 5, Washington; 6, Miterdale Force. 14 ran, time 26.01

Pups: 1, Overwater Roger; 2, Miterdale Rusty; 3, Miterdale Copper; 4, Kinniside Nell; 5, Kinniside Bess; 6, Mylana.  11 ran, time 17.12

Open Maidens: 1, Explore; 2, Yogi Bear; 3, Overwater Jack; 4, Eshdel Matilda; 5, Mickeldore; 6, Pipís Lad. 27 ran, time 16.25

Open Restricted: 1, Littman; 2, Dairy Lightning; 3, Free Spirit; 4, Cartier; 5, Casanova; 6, Great Gable.  14 ran, time 17.14

 

Thursday 21 April

Oulton

Hounds: 1, Jazz Singer; 2, Try Again; 3, Persian Bay; 4, Endure; 5, JLS; 6, Arizona. 13 ran, time 28.49

Pups: 1, Liz; 2, General James; 3, Larty Carty; 4, Speed On; 5, Danís Lad; 6, Just Mick. 22 ran, time 16.45

Open Maidens: 1, Thorn Fire; 2, Jazz Band; 3, Sunset Ridge; 4, Cracking Gold; 5, Trooper Thorn; 6, Willow Bay.  31 ran, time 16.11

 

Wednesday 20 April

Low Place

Hounds: 1, Thorn Dancer; 2, Marli; 3, Galemire Grace; 4, Discard; 5, Debra; 6, Serenity. 24 ran, time 26.04

Pups: 1, Overwater Roger; 2, Miterdale Copper; 3, Miterdale Rusty; 4, Misha; 5, Kinniside Nell; 6, Quiet Otter. 18 ran, time 16.40

Open Maidens: 1, Yogi Bear; 2, Explore; 3, Capetown; 4, Eshdel Matilda; 5, Overwater Jack; 6, Mickeldore.  37 ran, time 17.20

 

Tuesday 19 April

Lazonby Fell

Hounds: 1, Meadow Dixie; 2, Persian Prince; 3, Aspire; 4, Canny Girl; 5, Arizona; 6, Maybe. 13 ran, time 28.10

Pups: 1, Queen; 2, General James; 3, Jazz Lyric; 4, Jennyís Aura; 5, Danís Lad; 6, Margaret Rose. 22 ran, time 22.58

All-In: 1, Chinook; 2, Eden Rossi; 3, Mrs McGregor; 4, Mr Dec; 5, Cartier; 6, Westgate Rose. 34 ran, time 19.15

 

Saturday 16 April

Low Place

Hounds: 1, Thorn Dancer; 2, Marli; 3, Jazz Singer; 4, Galemire Grace; 5, Huntsmanís Kraka; 6, Washington.  19 ran, time 26.29

Maidens: 1, Miterdale Force; 2, Jazz Band; 3, Songbird; 4, Huntsmanís Jenny; 5, Explore; 6, Discard. 26 ran, time 28.06

Pups: 1, Miterdale Copper; 2, Overwater Roger; 3, Miterdale Rusty; 4, Jennyís Aura; 5, Misha; 6, Canny Mover. 24 ran, time 16.57

Open Restricted: 1, Shameless; 2, Miterdale Princess; 3, Free Spirit; 4, Cartier; 5, Littman; 6, Capetown.  28 ran, time 17.40

Veterans: 1, Pipís Lad; 2, Black Eyed Pea; 3, Artisan; 4, Miterdale One; 5, Da Look; 6, What Look.  14 ran, time 17.37

 

Thursday 14 April

Oulton

Hounds: 1, Jazz Singer; 2, Endure; 3, Persian Prince; 4, Meadow Dixie; 5, Venus; 6, Persian Bay.  20 ran, time 29.12

Pups: 1, General James; 2, Liz; 3, Margaret Rose; 4, Larty  Carty; 5, Queen; 6, Speed On.  23 ran, time 17.00

Open Maidens: 1, Cracking Gold; 2, Sunset Ridge; 3, Willow Bay; 4, Jazz Band; 5, Hunterís Dale; 6, Westgate Rose. 46 ran, time 16.44

 

Wednesday 13 April

Low Place

Hounds: 1, Marli; 2, Daisy Dream; 3, Lady Bethan; 4, Jennyís Delight; 5, Overwater Arnie; 6, Huntsmanís Jenny. 34 ran, time 25.57

Pups: 1, Miterdale Copper; 2, Miterdale Rusty; 3, Overwater Roger; 4, Jennyís Aura; 5, Canny Mover; 6, Quiet Otter. 20 ran, time 17.30

Open Restricted: Void Ė half went the wrong way round.  30 ran.

 

Sunday 10 April

Oulton

Hounds: 1, Endure; 2, Persian Bay; 3, Jazz Singer; 4, Venus; 5, JLS; 6, Sambuca.  19 ran, time 29.48

Pups: Void Ė over time (none got round). 25 ran.

Open Maidens: 1, Thorn Fire; 2, Hunterís Dale; 3, Sunset Ridge; 4, Cracking Gold; 5, Willow Bay; 6, Trooper Thorn. 40 ran, time 16.58

Open Non-Winners: 1, McCoy.  10 ran (1 finished), time 20.56

 

Saturday 9 April

Bower House

Hounds: 1, Try Again; 2, Daisy Dream; 3, Jennyís Delight; 4, Huntsmanís Kraka; 5, Marlou; 6, Tommyís Legacy. 13 ran, time 27.31

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Overwater Roger; 3, Miterdale Copper; 4, Miterdale Rusty; 5, Quiet Otter; 6, Foxparke Fandando. 16 ran, time 16.19

Open Maidens: 1, Huntsmanís Jenny; 2, What Look; 3, Explore; 4, Overwater Jack; 5, Yogi Bear; 6, Foxparke So Be It. 35 ran, time 17.05

Open Restricted: 1, Try Time; 2, Paloma Faith; 3, Mr Dec; 4, Jennyís Rose; 5, Rooster; 6, Huntsmanís Hope.  15 ran, time 16.52

 

Wednesday 6 April

Kirkbride

Hounds: 1, Endure; 2, Marli; 3, Persian Bay; 4, JLS; 5, Meadow Dixie; 6, Venus. 16 ran, time 27.40

Pups: 1, Liz; 2, Misha; 3, Canny Mover; 4, Just Mick; 5, Margaret Rose; 6, Larty Carty.  22 ran, time 18.01

All-In: 1, Paloma Faith; 2, Lady Bethan; 3, Washington; 4, Jazz Band; 5, Two Tone; 6, Westgate Rose.  29 ran, time 17.38

 

Sunday 3 April

Kirkbride

Hounds: 1, JLS; 2, Jazz Singer; 3, Persian Sky; 4, Marli; 5, Sambuca; 6, Persian Bay. 16 ran, time 28.34

Pups:  1, Canny Mover; 2, Misha; 3, Just Mick; 4, General James; 5, Liz; 6, Margaret Rose. 27 ran, time 18.09

Open Maidens: 1, Willow Bay; 2, Grange Music; 3, Eden Rossi; 4, Cracking Gold; 5, Washington; 6, Sunset Ridge. 30 ran, time 18.01

All-In: 1, Paloma Faith; 2, Try Again; 3, Cartier; 4, Believe; 5, Lady Bethan; 6, Artisan.  18 ran, time 17.22

 

Saturday 2 April

Bower House

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Serenity; 3, Daisy Dream; 4, Tommyís Legacy; 5, Jennyís Delight; 6, Bewitched. 16 ran, time 28.22

Pups: 1, Huntsmanís Loyal; 2, Jennyís Aura; 3, Miterdale Copper; 4, Foxparke Fandando; 5, Quiet Otter; 6, Kinniside Nell.  22 ran, time 16.12

Open Maidens: 1, What Look; 2, Tiagress; 3, Overwater Jack; 4, Mickeldore; 5, Mr Ant; 6, Explore.  42 ran, time 17.16

Open Restricted: 1, Thorn Dolly; 2, Celtic Ty; 3, Great Gable; 4, Sugar Ray; 5, Jennyís Rose; 6, Mr Dec. 14 ran, time 17.44

 

Thursday 31 March

Kirkbride

Hounds: 1, Persian Bay; 2, Marli; 3, Endure; 4, JLS; 5, Persian Sky; 6, Venus. 16 ran, time 28.28

Pups: 1, Margaret Rose; 2, Canny Mover; 3, Misha; 4, General James; 5, Just Mick; 6, Liz. 31 ran, time 18.10

All-In: 1, Fireman Sam; 2, Bracelet; 3, Paloma Faith; 4, Cartier; 5, Willow Bay; 6, Trooper Thorn.  45 ran, time 17.18

 

Monday 28 March

Bower House

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Daisy Dream; 3, Canny Girl; 4, Thorn Dancer; 5, Tommyís Legacy; 6, Marlou.  21 ran, time 28.03

Pups: 1, Overwater Roger; 2, Canny Mover; 3, Jennyís Aura; 4, Huntsmanís Loyal; 5, Overwater Hally; 6, Miterdale Copper. 21 ran, time 16.34

Open Non-Winners: 1, Foxparke So Be It; 2, Hunterís Sparkle; 3, Tempress; 4, Miterdale Princess; 5, Bobby Dazzler; 6, Foxparke Peggy Sue.  15 ran, time 18.04

Open Restricted: 1, Bewitched; 2, Littman; 3, Huntsmanís Hope; 4, Great Gable; 5, Blueboy; 6, Mr Dec.  35 ran, time 16.17

 

Sunday 27 March

Kirkbride

Hounds: 1, Marli; 2, Prudence; 3, JLS; 4, Endure; 5, Persian Sky; 6, Meadow Dixie.  18 ran, time 29.18

Pups: 1, General James; 2, Misha; 3, Just Mick; 4, Speed On; 5, Danís Lad; 6, Queen.  26 ran, time 18.30

All-In: 1, Cartier; 2, Try Again; 3, Bracelet; 4, Fireman Sam; 5, Paloma Faith; 6, Persian Gold. 39 ran, time 17.33

 

Saturday 26 March

Bower House

Hounds: 1, Overwater Arnie; 2, Jennyís Choice; 3, Debra; 4, Thorn Dancer; 5, Free Spirit; 6, Huntsmanís Hope.  12 ran, time 28.07

Pups: 1, Overwater Hally; 2, Canny Mover; 3, Yorkshire Lad; 4, Miterdale Copper; 5, Overwater Roger; 6, Foxparke Fandando.  27 ran, time 18.15

Open Maidens: 1, Canny Girl; 2, What Look; 3, Miterdale Proper; 4, Miterdale Prim; 5, Mr Ant; 6, Huntsmanís Jenny. 47 ran, time 16.16

All-In: 1, Tommyís Legacy; 2, Menorah; 3, Night Vision; 4, Marlou; 5, Artisan; 6, Mr Dec. 27 ran, time 16.50

 

 

 

 

March Trial Trails 2016

Wednesday 23 March

Kirkbride

Pups: 1, Step Up; 2, General James; 3, Queen; 4, Margaret Rose; 5, Jennyís Aura; 6, Jazz Lyric. 34 ran, time 18.34

Hounds: 1, Endure; 2, Persian Sky; 3, Bracelet; 4, Persian Prince; 5, Cartier; 6, Marli.  53 ran, time 16.25

 

Monday 21 March

Kirkland

Pups: 1, Canny Mover; 2, Foxparke Rosie Lee; 3, Foxparke Fandando; 4, Quiet Otter; 5, Larty Carty; 6, Kinniside Nell.  13 ran, time 15.28

Hounds: 1, Tommyís Legacy; 2, Celtic Molone; 3, Menorah; 4, Discard; 5, Canny Girl; 6, Huntsmanís Hope. 23 ran, time 13.46

 

Moota

Pups: 1, Boston; 2, Silver Dusk; 3, Silver Dawn; 4, Telstar; 5, Quiet Beaver; 6, Foxparke Babushka. 7 ran, time 13.01

Hounds: 1, Persian Sky; 2, Sambuca; 3, Persian Bay; 4, Meadow Dixie; 5, JLS; 6, Thorn Dancer.  18 ran, time 11.57

All-In: 1, Debra; 2, Santino; 3, Trooper Thorn.  18 ran, time 6.47

 

Sunday 20 March

Plumpton

Pups: 1, Summer Rose; 2, Kenmore; 3, Manna; 4, Spring Rose; 5, Stand By; 6, Thatís Life.  7 ran, time 8.55

Hounds: 1, Chinook; 2, Eden Rossi; 3, My Way; 4, Mr Ant; 5, Menorah; 6, Eden Rocco.  15 ran, time 8.30

All-In: 1, Mystery Girl; 2, Endeavour; 3, Mr Dec; 4, Meadow Josie; 5, Black Eyed Pea; 6, Hutton Toyah.  11 ran, time 8.48

 

Coniston Tops

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Huntsmanís Loyal; 3, Yorkshire Lad. 3 ran, time 14.45

Hounds: 1, Huntsmanís Jenny; 2, Debra; 3, Daisy Dream; 4, Jennyís Delight; 5, Lakeland Jan; 6, Huntsmanís Kraka.  23 ran, time 13.46

 

Saturday 19 March

Kirkbride

Pups: 1, Step Up; 2, Speed On; 3, Liz; 4, Quiet Badger; 5, Quiet Beaver; 6, Silver Dawn.  28 ran, time 19.24

Hounds: 1, Venus; 2, Endure; 3, Cartier; 4, Meadow Dixie; 5, Jazz Band; 6, Persian Prince. 33 ran, time 17.23

All-In: 1, Thorn Fire; 2, Jazz Singer; 3, Keystone; 4, Cracking Gold; 5, Capetown; 6, Persian Sun.  15 ran, time 17.58

 

Kirkland

Pups: 1, Foxparke Fandando; 2, General James; 3, Foxparke Rosie Lee; 4, Overwater Roger; 5, Foxparke Homeward Dude; 6, Overwater Hally. 11 ran, time 15.09

Hounds: 1, Tommyís Legacy; 2, Overwater Arnie; 3, Billy Bowe; 4, Celtic Molone; 5, Bewitched; 6, Discard. 26 ran, time 14.35

 

Wednesday 16 March

Kirkbride

Pups: 1, Step Up; 2, Margaret Rose; 3, Just Mick; 4, Queen; 5, Speed On; 6, Canny Mover. 20 ran, time 21.11

Hounds: 1, Endure; 2, Cartier; 3, Prudence; 4, Jazz Band; 5, Venus; 6, Jazz Singer.  43 ran, time 18.00

 

Monday 14 March

Moota

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Silver Dawn; 3, Breeze; 4, Liz; 5, Boston; 6, Just Mick. 11 ran, time 12.42

Hounds: 1, Persian Sky; 2, Persian Bay; 3, Cartier; 4, JLS; 5, Huntsmanís Hope; 6, Thorn Fire. 21 ran, time 12.12

All-In: 1, Jimmy Choo; 2, Trooper Thorn; 3, Try Again.  15 ran, time 7.41

 

Sunday 13 March

Plumpton

Pups: 1, Eclipse; 2, Yorkshire Lad; 3, Kenmore; 4, Spring Rose; 5, Manna; 6, Meadow Elsa. 14 ran, time 8.50

Hounds: 1, Endure; 2, Lady Bethan; 3, Eden Rossi; 4, Eden Rocco; 5, Washington; 6, Chinook.  21 ran, time 8.18

All-In: 1, Menorah; 2, Jazz Singer; 3, Mystery Girl; 4, Meadow Josie; 5, Endeavour; 6, Layla.  13 ran, time 8.41

 

Coniston Tops

Pups: 1, Jennyís Aura; 2, Huntsmanís Loyal.  2 ran, time 16.23

Hounds: 1, Huntsmanís Jenny; 2, Jennyís Choice; 3, Jennyís Rose; 4, Lakeland Jan; 5, Jennyís Delight; 6, Huntsmanís Kraka. 15 ran, time 14.06

 

Saturday 12 March

Moota

Pups: 1, Margaret Rose; 2, Silver Dusk; 3, Telstar; 4, Just Mick; 5, Boston; 6, Step Up.  22 ran, time 13.37

Hounds: 1, Persian Bay; 2, Billy Bowe; 3, Sambuca; 4, Prudence; 5, JLS; 6, Cartier. 27 ran, time 12.32

All-In: 1, Arizona; 2, Keystone; 3, Thorn Dancer.  27 ran, time 7.42

 

Low Place

Pups: 1, Miterdale Copper; 2, Kinniside Nell; 3, Canny Mover; 4, Miterdale Rusty; 5, General James; 6, Kinniside Bess.  8 ran, time 13.12

Hounds: 1, Daisy Dream; 2, Serenity; 3, Capetown; 4, Miterdale Prim; 5, Discard; 6, Miterdale Proper.  19 ran, time 12.44

 

 

Sunday 6 March

Plumpton

Pups: 1, Misha; 2, Huntsmanís Loyal; 3, Jennyís Aura; 4, Kenmore; 5, Stand By; 6, Spring Rose.  17 ran, time 8.47

Hounds: 1, Cartier; 2, Eden Rossi; 3, Lady Bethan; 4, Chinook; 5, Eden Rocco; 6, Jazz Band.  32 ran, time 8.28

All-In: 1, Overwater Jack; 2, Kaiser Sosa; 3, Menorah; 4, Lakeland Jan; 5, Mr Dec; 6, Jennyís Rose.  25 ran, time 8.56

 

Saturday 5 March

Moota

Pups: 1, Silver Dusk; 2, Margaret Rose; 3, Telstar; 4, Step Up; 5, Hunterís Sparkle; 6, Overwater Hally.21 ran, time 8.55

Hounds: 1, Tan Ted; 2, Izzabella; 3, Prudence; 4, Cartier; 5, Sambuca; 6, Sunset Ridge.26 ran, time 7.36

All-In: 1, Olivia; 2, Trooper Thorn; 3, Keystone.23 ran, time 7.36

 

Low Place

Pups: 1, Miterdale Copper; 2, Miterdale Rusty; 3, Canny Mover; 4, Kinniside Nell; 5, General James; 6, Kinniside Bess. 10 ran, time 13.33

Hounds: 1, Daisy Dream; 2, Serenity; 3, Capetown; 4, Miterdale Prim; 5, Miterdale Proper; 6, Glory.21 ran, time 12.47